Stavba vlastného domu sa začína na úradoch. Prvá cesta by mala smerovať na príslušný stavebný úrad, ktorý býva súčasťou miestneho úradu. Tam sa človek dozvie, čo všetko bude potrebovať na vydanie stavebného povolenia. Žiadosť si môže vziať priamo na úrade alebo si ju môže stiahnuť a vytlačiť z webu daného úradu.
Inžinierske siete
Pozemok pod budúcim domom už môže mať inžinierske siete – teda rozvod vody, plynu, elektriny, kanalizácie či káblového televízneho rozvodu – zavedené. Vtedy je súčasťou stavebného povolenia potvrdenie o existencii jestvujúcich sietí, ktoré jednotlivé spoločnosti vydávajú zväčša zadarmo.
Ak siete na pozemku nie sú, jednotlivých správcov sietí treba pred žiadosťou o stavebné povolenie požiadať o pripojenie budúceho domu na súčasnú sieť. Správcovia sietí majú na vyjadrenie 30 dní.
Platí pritom, že ak zaujmú negatívny postoj, musíte hľadať iné riešenie. Aj v prípade kladného stanoviska môžu mať tieto inštitúcie podmienky, za akých je možné dom na danú sieť pripojiť. Správcovia sietí majú zvyčajne na webovej stránke informácie, ako o pripojenie požiadať a aké dokumenty k žiadosti pripojiť.

Iné úrady a susedia
V závislosti od toho, kde by mal budúci dom stáť, sa k správcom sietí môžu pridať aj ďalšie úrady. Ak napríklad plánujete budúcu stavbu v blízkosti železnice, potrebujete vyjadrenie Železníc Slovenskej republiky. Ak by bola v blízkosti lesa, vyjadriť sa budú musieť aj Štátne lesy. Medzi ďalšie úrady, ktoré k stavebnému povoleniu budete potrebovať, môžu patriť správa ciest, banský úrad, povodie riek alebo pamiatkový úrad.
K žiadosti o stavebné povolenie je možné doložiť vyhlásenia vlastníkov okolitých pozemkov, že nemajú k stavbe výhrady a vzdávajú sa odvolacej lehoty. Ak sa súhlas susedov nepodarí získať, môže sa celý proces natiahnuť. V rámci odvolacej lehoty totiž môžu majitelia okolitých nehnuteľností plánovanú stavbu domu napadnúť.
Medzi ďalšie potrebné formality môže patriť vyjadrenie obvodného úradu k odpadovému hospodárstvu či stanovisko k zriadeniu vjazdu na pozemok. V prípade, že by ste chceli mať čističku vody alebo studňu na pitnú vodu, musíte si vybaviť samostatné stavebné povolenie.