Ak ste majiteľom domu, ktorý nie je starší ako dva roky, máte šancu. Na jar štát pripravuje druhé kolo dotácií na výstavbu rodinných domov. V hre je 8000 eur na jeden dom. Pravidlá prešli miernou úpravou.
Stále platí, že štát podporí príspevkom len menšie a ekologické domy. Musia to byť teda nízkoenergetické stavby, ktorých podlahová plocha nesmie presahovať 200 štvorcových metrov.
Nová je podmienka, že musí ísť o domy, ktoré boli skolaudované najskôr dva roky pred rokom podania žiadosti. Spektrum žiadateľov sa tak oproti vlaňajšku zúži – v prvej výzve sa mohli o dotáciu uchádzať majitelia domov skolaudovaných po 31. decembri 2014.
"Ak záujemca podá žiadosť v roku 2020, tak právoplatné kolaudačné rozhodnutie musí byť vydané v rokoch 2018 až 2020," spresňuje na informačnej stránke zatepluj.sk ministerstvo dopravy a výstavby.
V prvom kole vlani na jeseň prejavilo záujem 480 žiadateľov. V januári už malo 351 záujemcov osemtisícovú podporu odsúhlasenú. Ministerstvo im rozdelilo viac ako 2,8 milióna eur. Ďalších 56 žiadostí ešte ministerstvo posudzovalo.
Len "zelené" domy
Kritérium, podľa ktorého štát dotuje výlučne "zelené" stavby, sa nemení. Napokon všetky rodinné domy postavené po roku 2020 budú musieť spĺňať nároky ekologického bývania.
"V praxi to znamená nielen využívanie obnoviteľných zdrojov energie pri prevádzke domov, ale aj splnenie požiadavky na potrebu primárnej energie pre energetickú triedu A0," uvádza Združenie výrobcov murovacích materiálov.
Tu nastáva druhá zmena v podmienkach pre získanie dotácie. Novela zákona o energetickej hospodárnosti budov, ktorá upravuje prideľovanie tohto typu dotácií, vylučuje kombináciu príspevku na výstavbu domu s inými príspevkami zo štátneho rozpočtu alebo z eurofondov.

Len jeden príspevok
"Príspevok na rodinný dom s takmer nulovou potrebou energie bude možné poskytnúť, ak na rodinný dom vrátane jeho technického systému nebol poskytnutý príspevok podľa tohto zákona, podpora podľa osobitného predpisu (ŠFRB), verejné prostriedky alebo finančné prostriedky Európskej únie v rámci iných podporných programov," spresňuje ministerstvo dopravy.
Takýmto programom je projekt Zelená domácnostiam II Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry, ktorý ponúka domácnostiam príspevky na obnoviteľné zdroje energie, ako sú fotovoltické panely, slnečné kolektory, tepelné čerpadlá či kotly na biomasu.