PEKING. Väčšina malých podnikov v Číne ešte neobnovila svoje aktivity po predĺženom voľne v súvislosti s epidémiou koronavírusu a zápasí s prekážkami v dodávateľskom reťazci.
Úrady v druhej najväčšej svetovej ekonomike predĺžili odstávky podnikov po oslavách nového lunárneho roka koncom januára a nariadili zatvorenie škôl aj železníc, aby sa pokúsili zastaviť šírenie nákazy, ktorej podľahlo viac ako 2500 ľudí.
Niektoré priemyselné odvetvia už obnovili svoju činnosť, ale iba približne tri z desiatich malých a stredných podnikov sa vrátili do práce. Uviedol to v pondelok hovorca ministerstva priemyslu Tchien Jü-lung.

Dodržiavanie dopravných obmedzení zároveň sťažuje zamestnancom cestovanie a bráni v preprave surovín.
Čínski predstavitelia v pondelok prisľúbili finančnú a inú pomoc menším podnikom vrátane preferenčného daňového zaobchádzania pre dopravné, stravovacie a turistické firmy. Zdá sa, že kľúčové odvetvia, v ktorých prevládajú väčšie podniky, sú silnejšie.
Cchung Liang, predstaviteľ čínskej agentúry pre plánovanie hospodárstva, uviedol, že oceliarsky priemysel funguje takmer na 70 percent.
Malé a stredné podniky sa pritom podieľajú zhruba 60 percentami na výkone čínskeho hospodárstva. Najmenej šiestim z desiatich malých firiem hrozí riziko, že v priebehu nasledujúcich dvoch mesiacov im dôjde hotovosť na uhradenie pravidelných platieb.
Informoval o tom minulý týždeň štátny hospodársky denník.
Prezident Si Ťin-pching v nedeľu vyhlásil, že celkový ekonomický vplyv vírusu bude "krátkodobý" a zvládnuteľný.
Ekonómovia však predpovedajú, že bude mať oveľa výraznejší vplyv na celkový rast, pričom agentúra Moody's Analytics už revidovala celoročnú prognózu rastu čínskeho hospodárstva zo 6,1 percenta na 5,4 percenta, čo bude jeho najslabší výkon za tri desaťročia.