Rodičia si vo volebnom roku finančne polepšia. Matky s nadpriemerným príjmom môžu rátať v mesiaci s 31 dňami s maximálnou materskou v sume 1548,70 eura.
Strop materskej sa ráta z dvojnásobku priemernej mzdy za rok 2018, ktorá bola v sume 1013 eur. Znamená to, že materské sa vypočítava najviac z hrubého príjmu vo výške 2026 eur.
Polepšia si však aj ženy s nízkym príjmom. Ak totiž ich materská dávka nedosahuje ani výšku rodičovského príspevku, môžu na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny požiadať o doplatenie rozdielu.
Kým vlani bol rodičovský príspevok len 220 eur, od januára doplatí úrad práce rozdiel až do výšky 370 eur. Na túto sumu totiž od januára stúpol rodičovský príspevok pre rodičov s nárokom na materské.
Koľko percent žien na materskej dosiahne na maximum, Sociálna poisťovňa nesleduje. Ku koncu novembra minulého roka presiahla priemerná výška materskej dávky u žien 670 eur. Bola to ani nie polovica možného vlaňajšieho maxima. Nárast je citeľný, v roku 2018 bola priemerná materská u žien vo výške necelých 615 eur.

Ako si materskú zvýšiť?
Všeobecne platí, že nárok na materskú dávku má matka, ak si za posledné dva roky pred nástupom na materskú alebo pred pôrodom platila nemocenské poistenie aspoň 270 dní. Počíta sa ako 75 percent z vymeriavacieho základu. Pri zamestnanej žene sa ráta z hrubej mzdy, čím sa približuje k výške jej čistého príjmu. U živnostníčky sa počíta zo sumy, z ktorej odvádzala odvody.
Materské dávky si budúca matka dokáže zvýšiť. Ak má zamestnaná žena nízky príjem, prípadne si živnostníčka platí len minimálne odvody, ale chcela by poberať maximálnu materskú, mala by sa aspoň 90 dní pred nástupom na materskú zamestnať s hrubou mzdou 2026 eur. Je pritom dôležité, aby za tehotnú ženu firma platila nemocenské poistenie aspoň 90 dní. Pozor, do tohto počtu sa nerátajú dni, keď bola žena napríklad na PN či OČR.