BRUSEL. Veľvyslanci členských krajín Únie sa dohodli v utorok na mandáte pre Michela Barniera, bývalého hlavného vyjednávača pre tzv. brexit, ktorý povedie aj ďalšiu fázu rokovaní s Britániou.
Barnierov mandát a vôbec pozíciu Únie voči Británii potvrdili v utorok v Bruseli aj európski diplomati na zasadnutí vo formáte Rady Európskej únie pre všeobecné záležitosti.
Schválili aj proces rokovaní
Schválený text ponúka Británii výmenu tovarov bez colných taríf a bez kvót za poskytnutie záruk, že Londýn nespochybní niektoré normy a štandardy Únie, ktoré sú v súčasnosti aj britskými normami.

Rada ministrov prijala rozhodnutie, ktorým sa povoľuje začatie rokovaní o novom partnerstve s Britániou a ktorým sa Európska komisia formálne ustanovuje ako vyjednávací orgán Únie. Vyjednávačom v mene eurokomisie bude Barnier.
Rada Únie prijala tiež usmernenia pre proces rokovaní, ktorými sa musí eurokomisia riadiť. Podľa ich znenia chce Únia s Britániou nadviazať ambiciózne, rozsiahle a vyvážené hospodárske partnerstvo.
V mandáte sa zdôrazňuje, že budúce partnerstvo by sa malo opierať o pevné záväzky s cieľom zabezpečiť rovnaké podmienky na otvorenú a spravodlivú hospodársku súťaž vzhľadom na geografickú blízkosť a vzájomnú hospodársku závislosť Únie a Británie.
Citlivá otázka rybolovu
Únia má v úmysle uzavrieť s Britániou dohodu o voľnom obchode, ktorá zabezpečí, aby sa na obchodovanie s tovarmi uplatňovali nulové sadzby a kvóty.
Dohoda by však mala byť v duchu spolupráce v colných a regulačných aspektoch a mala by zahŕňať účinné opatrenia v oblasti riadenia a dohľadu, urovnávania sporov a vymáhania práva.

Pokiaľ ide o citlivú otázku rybolovu, mandát pre eurokomisiu zdôrazňuje, že budúce partnerstvo by malo zachovať existujúci recipročný prístup k teritoriálnym vodám, ako aj stabilné podiely kvót. Dohoda o rybolove by sa mala uzavrieť do 1. júla 2020.
Mandát obsahuje aj ustanovenia o budúcej spolupráci v oblastiach, ako sú digitálny obchod, duševné vlastníctvo, verejné obstarávanie, mobilita, doprava a energetika.
Podľa pozície Únie by malo budúce komplexné a bezpečnostné partnerstvo s Britániou zahŕňať presadzovanie práva a justičnú spoluprácu v trestných veciach, ako aj zahraničnú politiku, bezpečnosť a obranu.