Zuzana Blehová z Bratislavy sa s manželom dohodla, že pri druhom dieťati si na krátky čas vymenia úlohy: jej muž v januári nastúpil na "materskú" dovolenku.
So zamestnávateľom, ktorý pôsobí vo finančnej oblasti, sa dohodol, že prácu vymení za pozíciu matky na tri mesiace. Nevyužije teda celých 28 týždňov, ktoré mu umožňuje zákon.
"Manželova materská je preňho výbornou príležitosťou, ako byť so synom viac ako tri hodiny denne. Manžel nepretržite pracoval takmer 20 rokov a zmena je preňho veľmi vítaná," priblížila Zuzana Blehová. Rodina navyše môže rátať vďaka materskej dávke pre otcov s príjmom do domácnosti. "Čo nám rozhodovanie zjednodušilo," dodala Zuzana Blehová.
V čase, kým sa jej manžel bude starať o dieťa, prevezme jeho robotu v zamestnaní podriadená. Po troch mesiacoch nastúpi naspäť na pôvodnú pozíciu.
Manželka Zuzana si v tom čase skúsi nájsť novú prácu, keďže jej firma počas materskej a rodičovskej dovolenky zanikla.
Čísla zo štatistiky
Možnosť odbremeniť matku aspoň na krátky čas od starostlivosti o dieťa do troch rokov využíva každý rok viac mužov. Podľa údajov Sociálnej poisťovne poberalo ku koncu novembra 2019 materskú dávku 17 240 mužov.
Na porovnanie, v roku 2018 ich počet nedosiahol ani 13-tisíc a v roku 2017 bolo na materskej len niečo vyše 6500 mužov. Zákon umožňuje otcom čerpať materskú dovolenku za súčasných podmienok od roku 2011.
Priemerná výška vyplatenej materskej dávky otcovi bola podľa údajov Sociálnej poisťovne ku koncu novembra 2019 v sume vyše 890 eur. Matky na materskej dostávali v priemere 673 eur. Materská u otca aj u matky sa počíta rovnako - ako 75 percent denného vymeriavacieho základu.

Akým chybám sa vyhnúť
Rodičia, ktorí si chcú materskou dávkou pre otca len prilepšiť v rodinnom rozpočte a výmenu úloh v domácnosti neplánujú, by mali spozornieť. Jednou z podmienok pri poberaní materskej dávky je totiž práve prevzatie starostlivosti o dieťa. To však podľa Sociálnej poisťovne reálne nie je možné, ak otec naďalej pracuje na plný úväzok.