Ešte pred týždňom sa americké i európske akciové trhy viezli na vlne optimizmu a dosahovali rekordné maximá. Stačilo pár dní a vzdialený problém v podobe koronavírusu z Číny sa objavil v Južnej Kórei, v Taliansku a prvé prípady ohlásili Švajčiari, Francúzi i Rakúšania.
V priebehu pondelka a utorka panika zachvátila investorov na burzách, ktorí v obavách o globálny ekonomický rast a zisky spoločností začali rozpredávať akcie. Za dva dni tak koronavírus vymazal len na amerických burzách 1,737 bilióna dolárov z hodnoty firiem. Akcie sa výrazne prepadli aj na európskych indexoch - najvýraznejšie od júna 2016, keď sa rozhodlo o brexite.
Čína je pre mnohých európskych výrobcov jedným z kľúčových trhov. Epidémia znižuje spotrebu a ekonomický rast v Číne a dôsledkom je aj slabší tamojší dopyt po európskych výrobkoch. Zároveň však ohrozuje samotnú výrobu v európskych fabrikách, ktoré sa spoliehajú na dovoz komponentov z Číny.
Prepadáva sa najmä strojárstvo, v ktorom podiel Číny na svetovej výrobe predstavuje 25 percent a pri výrobe elektroniky 28 percent, tvrdí analytik spoločnosti Patria Ján Bureš.
Ktoré firmy na Slovensku pociťujú problém

Zatvorenie alebo obmedzenie výroby v čínskych továrňach sa začína podpisovať aj na biznise firiem na Slovensku.
Podnikateľom postupne dochádzajú zásoby a objednané komponenty z Číny ešte neprišli.
"Efekt koronavírusu sa odzrkadľuje najmä na dočasne prerušených obchodných kontaktoch, zrušených plánovaných stretnutiach, účasti čínskych zástupcov na európskych veľtrhoch a výstavách či pozastavených objednávkach našich produktov na export," potvrdil generálny sekretár Zväzu strojárskeho priemyslu Michal Križan.