V rozhovore sa dočítate:
- V ktorých odboroch je najväčší dopyt po nových pracovníkoch
- Ako sa firmy vyrovnávajú s nedostatkom ľudí na trhu práce
- Či vývoj trhu práce naznačuje blížiacu sa krízu
- Prečo veľa absolventov pracuje mimo vyštudovaného odboru
- Či a do akej miery sú Slováci ochotní presťahovať sa za prácou
Počet pracovných ponúk na portáli Profesia.sk v minulom roku prvýkrát od krízy klesol. Nezamestnanosť je na historických minimách, firmy majú problém si nájsť vhodných ľudí.
Vernosť k zamestnávateľovi sa znižuje, v niektorých odvetviach si záujemcovia môžu doslova preberať medzi ponukami. O slovenskom trhu práce sa INDEX zhovára s hlavným analytikom Profesie Tomášom Janotíkom.
Viac práce, menej ľudí
Ako sa zmenil pracovný trh od poslednej krízy?
Na nepoznanie. V rokoch po kríze sme mali vysokú, viac než 14-percentnú nezamestnanosť. V nevýhode boli vtedy uchádzači, lebo na trhu bolo relatívne málo pracovných príležitostí. Po roku 2014 sa to začalo meniť, nezamestnanosť začala klesať až k dnešným necelým piatim percentám. Vo výhode sú tak už jednoznačne uchádzači.
Pribudli aj pracovné ponuky?
Áno. Dnes je ich dvakrát toľko ako pred šiestimi rokmi. V roku 2013 sme na Profesii mali 133-tisíc ponúk, v roku 2019 ich bolo 262-tisíc. Pre uchádzača je v súčasnosti oveľa ľahšie si nájsť prácu. Trh, naopak, trpí nedostatkom pracovných síl.
Zmenil sa trh práce aj mimo veľkých miest?
V nezamestnanosti slabšie regióny dobiehajú tie silnejšie. Dobrým príkladom je okres Rimavská Sobota, kde bola nezamestnanosť pred desiatimi rokmi vyššia ako 30 percent a dnes je na úrovni necelých 15 percent. V Bratislave za toto obdobie klesla nezamestnanosť z piatich percent na tri. Je to aj tým, že čím je nezamestnanosť nižšia, tým už klesá pomalšie. Je zbytočné očakávať, že v Bratislave klesne pod tri percentá.
V ktorých odboroch vidíte dnes najväčší nedostatok ľudí?