TOKIO. Ceny ropy zaznamenali v pondelok prepad zhruba o 30 percent, pričom cena Brentu sa nakrátko dostala pod 32 USD za barel (159 litrov).
Trhy tak reagovali na rozhodnutie Saudskej Arábie v apríli výrazne znížiť ceny komodity a naopak - zvýšiť produkciu.
Najvýraznejší pokles od roku 1991
Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v máji zaznamenala do 7.24 h SEČ 33,28 USD (29,36 eura) za barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje pokles o 11,99 USD (26,49 percenta).
V skorších hodinách však klesla o 13,29 USD (29 percent) na 31,98 USD/barel a nakrátko zaznamenala pokles až na 31,02 USD za barel. Cena Brentu tak zaznamenala najvýraznejší pokles od vojny v Perzskom zálive v roku 1991.
Cena americkej ľahkej ropy WTI s aprílovým kontraktom dosiahla do 7.24 h SEČ 29,52 USD/barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to znamená pokles o 11,76 USD (28,49 percenta).
Predtým klesla cena WTI až o 13,29 USD (32 percent) na 27,99 USD/barel a nakrátko aj na 27,34 USD/barel.
Rokovania s Ruskom zlyhali

Pod prepad cien sa podpísali najnovšie kroky Saudskej Arábie, ktorá sa po neúspešnom rokovaní s Ruskom o ďalšom znížení produkcie rozhodla výrazne znížiť ceny svojich aprílových dodávok a zvýšiť ťažbu.
Saudská Arábia ako líder Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) navrhovala ďalšiu redukciu ťažby v rámci zoskupenia OPEC+ (OPEC a ďalší producenti na čele s Ruskom) s cieľom reagovať na klesajúci dopyt v dôsledku šíriaceho sa nového koronavírusu.
Rusko však návrh OPEC-u odmietlo. Spolupráca OPEC-u a ďalších desiatich producentov sa tak po vyše troch rokoch skončila.
Začiatok cenovej vojny
Saudská Arábia reagovala na neochotu Moskvy pokračovať v stabilizácii trhov plánom zvýšiť v apríli produkciu ropy nad 10 miliónov barelov denne, uviedli pre agentúru Reuters dva nemenované zdroje. V marci ešte bude ťažbu obmedzovať, keďže do konca marca platí súčasná dohoda o znižovaní produkcie.
Zároveň cez víkend oznámila, že cenu svojich ropných dodávok na apríl znižuje do všetkých destinácií o 6 USD až 8 USD za barel.
"Myslím si, že všetky predpovede môžeme vyhodiť von oknom," povedal Jonathan Barratt zo spoločnosti Probis Securities v Sydney. "Zdá sa, že sa začal tvrdý boj o získanie objednávok," povedal.
Rovnaký názor majú aj analytici z ING Economics. "Je to nepochybne začiatok cenovej vojny. Saudskoarabi reagovali okamžite a prudko znížili cenu svojich aprílových dodávok," uviedli.