BRATISLAVA. Novovznikajúca vláda uvažuje o masívnych investíciách, ktoré chce účelovo vyčleniť z okruhu verejných financií.
Takéto kroky by zásadne zahmlili reálny stav verejných financií a oprávnene by sa stali terčom kritiky širokej odbornej a investorskej verejnosti.
Cestou je efektivita využívanie zdrojov
Slovensko si nemôže dovoliť masívne navýšiť dlh, a preto jedinou možnosťou je lepšie využívať existujúce verejné zdroje. Zhodli sa na tom slovenskí ekonómovia združení v Klube ekonomických analytikov.
Ekonómovia považujú za znepokojivé úvahy o vyčlenení niektorých verejných firiem, ako je napríklad Národná diaľničná spoločnosť, z okruhu verejných financií s cieľom rýchleho rastu ich zadlženia či nachádzania zdrojov na financovanie veľkých investícií prostredníctvom kreatívneho účtovníctva mimo verejného sektora.
"Úvahy o vyčlenení z verejného sektora by z ekonomického pohľadu dávali zmysel len vtedy, keby sa nové cesty, železnice či byty po dostavaní spoplatnili tak, aby výnosy z týchto poplatkov pokryli v rozumnom čase celé investičné aj prevádzkové náklady. A to na Slovensku v dohľadnom čase nie je reálne," podotkli.
Kamuflovanie verejného dlhu nepomôže
Zároveň zdôraznili, že akékoľvek úvahy o rýchlych a masívnych investíciách nie sú na mieste aj z dôvodu úrovne verejného dlhu Slovenska.
Úrovne sankčných pásiem sa podľa ekonómov môžu zdať laickej verejnosti ako zbytočne prísne, vychádzajú však z nepriaznivého demografického vývoja v nasledujúcich rokoch a zo stále relatívne slabej a zraniteľnej celkovej ekonomickej úrovne Slovenska.

"Klamlivým predstieraním, čo sú a nie sú verejné investície a kamuflovaním verejného dlhu sa ešte žiadnej krajine nepodarilo dosiahnuť udržateľne vyššiu životnú úroveň. Naopak, jedinou zmysluplnou možnosťou je lepšie využívať existujúce verejné zdroje, a tak dosiahnuť lepšie fungovanie štátu (čo si aj dal nový premiér ako predsavzatie)," skonštatovali ekonómovia s tým, že Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) má pripravené analýzy a odporúčania, kde chýbajúce peniaze nájsť.
Ekonómovia z Klubu ekonomických analytikov zároveň trvajú na tom, aby každý väčší investičný zámer musel prejsť kontrolou na ÚHP.
Z pohľadu Hodnoty za peniaze bez bližšej analýzy napríklad podľa nich vôbec nie je samozrejmé, že najefektívnejšie verejné investície v súčasnosti sú práve nájomné bývanie.
Klub ekonomických analytikov (KEA) je občianskym združením, má 45 členov a pozostáva z ekonomických analytikov z rôznych inštitúcií, ako sú komerčné banky, mimovládne výskumné inštitúcie, Slovenská akadémia vied, ministerstvá, konzultačné firmy a univerzity.