Tento text je odomknutý a môže si ho tak bez obmedzenia prečítať každý. Aj ostatné články o novom koronavíruse nájdete na SME.sk i na INDEXE odomknuté. Rozhodli sme sa tak, pretože to považujeme za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného.
Prvé prípady nakazených pacientov s koronavírusom, zatvorené školy a škôlky môžu firmám na Slovensku spôsobiť problémy v podobe nedostatku pracovníkov či výpadku výroby.
Veľké firmy už od minulého týždňa vydávajú špeciálne pokyny pre zamestnancov. Ide o dôraz na umývanie rúk, rušenie pracovných ciest či nariadenia, aby zamestnanci pracovali z domu.
"V banke kladieme zvýšený dôraz na dezinfekciu priestorov, distribuujeme dezinfekčné prostriedky na ruky do budov a pobočiek a obmedzujeme služobné cesty kolegov," vysvetľuje hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.
Klientom banka radí, aby radšej namiesto hotovosti používali bezkontaktné platenie kartou alebo smartfónom a do pobočiek umiestňuje dezinfekčné gély.
Zamestnancov, ktorí sa vrátili z oblastí zasiahnutých šírením koronavírusu, Slovenská sporiteľňa požiadala o prácu z domu. Najproblémovejšie je Taliansko, kam išli mnohí Slováci počas jarných prázdnin na lyžovačku.
Home office sa všade nedá
V niektorých firmám však možnosť home officu neexistuje - z praktických dôvodov. Príkladom je obchodná sieť Lidl. Jej hovorca Tomáš Bezák tvrdí, že pravidelne čistia priestory predajní a skladov.
Reťazec sa snaží preventívne dezinfikovať plochy, s ktorými prichádzajú zákazníci často do kontaktu. Ide napríklad o držadlá nákupných vozíkov, chladiacich boxov či deliče nákupov na kasách.

"V zázemí našich predajní, v našich logistických centrách a tiež v centrále sme nainštalovali dezinfekčné dávkovače, všetkým našim zamestnancom poskytujeme mimoriadne vitamínové balíčky a zabezpečíme pre nich každý deň ovocie. Vo všetkých pokladniciach sa nachádzajú dezinfekčné prostriedky pre náš personál," vysvetľuje hovorca reťazca Tomáš Bezák.
Priznáva, že v predajniach zaznamenali zvýšený záujem ľudí o trvanlivé výrobky. "Sme s dodávateľmi v intenzívnom kontakte a snažíme sa, aby sme dokázali uspokojiť aj prípadný ďalší zvýšený dopyt zákazníkov," dodal Bezák.
Výpadok zamestnancov môže byť problém
S najväčšími zamestnávateľmi sa v pondelok stretol na krízovom stretnutí premiér Peter Pellegrini. Ak príde k výpadku zamestnancov na úrovni do desiatich percent, dokážu slovenské fabriky tento nedostatok ešte nahradiť. Výraznejšie výpadky už môžu mať vplyv na udržanie výroby.
Veľkým problémom pre firmy môže byť rozsiahle zatváranie škôl, čo spôsobí, že rodičia budú musieť zostať doma s deťmi a budú tak chýbať v práci. V prípade koronavírusu, keď sú školy zatvorené, si môžu rodičia uplatniť nárok na ošetrovné (OČR) aj na zdravé dieťa. Stačí, ak pediater potvrdí rodičovi žiadosť o ošetrovné. Tento nárok si môže uplatniť najviac na desať dní.
Viceprezident Zväzu automobilového priemyslu Pavol Prepiak tvrdí, že slovenské automobilky zatiaľ nevedia, aké percento zamestnancov im môže chýbať vo výrobe v najbližších dňoch. Viaceré samosprávy nariadili až v pondelok škôlkam a školám pre koronavírus niekoľkodňové prázdniny.
"To, čo vieme potvrdiť, je, že v pondelok ráno majú automobilky štandardnú výrobu. To znamená, že výpadky neprišli ešte ku kritickým množstvám," povedal Prepiak.
Medzičasom však bolo ohlásené ďalšie zatváranie škôl a situácia sa môže v priebehu hodín zmeniť.
VW, U. S. Steel, Slovnaft: hygiena a zrušené cesty
Situáciu pozorne sledujú aj v bratislavskom Volkswagene. "Sme v pravidelnom kontakte s Úradom verejného zdravotníctva a riadime sa odporúčaniami štátnych orgánov," vysvetľuje hovorkyňa automobilky Lucia Kovarovič Makayová.
Výroba v závodoch Volkswagenu podľa nej nebola v súvislosti s koronavírusom zasiahnutá.
Firma zamestnancov informovala o dôkladnom dodržiavaní hygienických zásad. Zároveň až do odvolania automobilka redukuje, prípadne úplne ruší služobné cesty do zahraničia. Rovnako pozastavila návštevy a prehliadky závodu.
"V rámci celej spoločnosti je štandardnou náplňou vo všetkých dávkovačoch pri umývadlách tekuté krémové mydlo s antibakteriálnym účinkom a frekventované miesta s vyššou koncentráciou zamestnancov a externých dodávateľov zásobujeme dezinfekčnými gélmi," upozorňuje Makayová.
Všetky upratovacie firmy v závode vyzvali, aby nasadili virucídne prostriedky. Je zabezpečená priebežná dezinfekcia v celom závode, a to od povrchov, cez zariadenia až po kľučky. Rovnako sa zmluvní dopravcovia starajú o dezinfekciu autobusov.
Opatrenia prijala aj automobilka Kia v Žiline. Podľa hovorcu Jána Žgravčáka bol napríklad zriadený reakčný tím COVID-19, aby monitoroval situáciu a znížil riziká.
Košický U. S. Steel tiež prijal niekoľko opatrení. "Odporúčame zamestnancom dodržiavanie zásad správnej hygieny, obmedzenie osobného kontaktu na pracovisku, rušíme všetky osobné schôdzky, návštevy a pracovné cesty, ak nie sú kriticky nevyhnutné," potvrdil hovorca spoločnosti Ján Bača.
Železiarne zároveň rušia školenia, ktoré nevyžaduje zákon, a na porady prednostne využívajú telekonferencie.
Zároveň sa pripravujú aj na ďalšie karanténne opatrenia - zrušenie vzdelávacích aktivít, rekondičných pobytov a povinných lekárskych preventívnych prehliadok, ktoré zaťažujú nemocničný personál a zvyšujú riziko prenosu možnej infekcie.
"Pri implementácii týchto opatrení budeme žiadať aj spoluprácu príslušných orgánov, aby boli v súlade s legislatívou," dodal Bača.
Opatrenia prijala aj spoločnosť Slovnaft. Ide rovnako o zrušenie bežných pracovných ciest do zahraničia a ich nahradenie online komunikačnými kanálmi a obmedzenie organizovania podujatí s väčším množstvom účastníkov.
"Z praktických preventívnych opatrení sme okrem nabádania na väčšiu hygienu začali počas minulého víkendu dezinfikovať priestory, kde sa združuje veľký počet ľudí. V rámci scenárov vývoja sa pripravujeme aj na možnosť, že ľudia budú robiť z domu, samozrejme, tam, kde je to možné,” potvrdil hovorca spoločnosti Slovnaft Anton Molnár.
Čo v prípade karantény

Menšie firmy už pociťujú pre koronavírus aj problémy iného rozmeru.
"Menšie obmedzenia začíname pociťovať pri dodávkach niektorých komponentov, ktoré majú pôvod v Číne. Ale zatiaľ nám to nespôsobuje také problémy, že by sme nevedeli tovar dodávať," hovorí riaditeľ spoločnosti Tuli, ktorá vyrába sedacie vaky, Martin Guttman.
Firma zároveň rieši, aké kroky podnikne, ak by nastala karanténa. Ako zabezpečiť kontinuitu biznisu i ochranu zamestnancov a klientov. "V Tuli sme malý kolektív a mnohé veci vieme vyriešiť cez mail, telefón - vzdialene z home officu," vysvetľuje Guttman.
Komplikovanejšie to bude s ich výrobou, preto dúfajú, že sa im problémy spôsobené koronavírusom vo väčšej miere vyhnú.
Výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor varuje, že vírus môže mať veľmi negatívny vplyv nielen na samotné priemyselné podniky, ale aj na slovenskú ekonomiku ako celok.
"Z pohľadu priemyselných podnikov je teraz kľúčové, aby bola všade dostupná zdravotná starostlivosť, ale aj dodávky energií a surovín i prístup k aktuálnym informáciám," hovorí šéf združenia slovenských vlastníkov firiem, ktoré zamestnávajú viac ako 500 zamestnancov.