Tento text je odomknutý a môže si ho tak bez obmedzenia prečítať každý. Aj ostatné články o novom koronavíruse nájdete na SME.sk i na INDEXE odomknuté. Rozhodli sme sa tak, pretože to považujeme za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného.
Ešte pred nedávnom sa balenie 50 kusov rúšok dalo kúpiť za niečo vyše štyri eurá. Po prepuknutí epidémie koronavírusu sa situácia zásadne zmenila. Lekárne hlásia vypredané a podnikavci v internetovom bazári ponúkajú rovnaké balenie za 40 eur.
Na väčšine lekární sa aktuálne nachádza oznam: Rúška nemáme. Status „momentálne nedostupné“ svieti pri ochranných pomôckach aj v online lekárňach či internetových predajniach.
„Dopyt po rúškach vzrástol extrémne. Na základe dostupných dát môžeme hovoriť o medziročnom náraste v stovkách percent,“ hovorí PR manažér siete lekární Dr. Max Peter Sedláček. Nutné je však uviesť aj to, že záujem zákazníkov o tento sortiment bol v minulom roku minimálny.
Všetko je vypredané

Aktuálne má sieť alokované iba nevyhnutné interné zásoby pre svojich zamestnancov v lekárňach.
„Intenzívne pracujeme na tom, aby boli rúška v našich kamenných a internetovej lekárni opäť k dispozícii už v nasledujúcich dňoch,“ pokračuje Sedláček.
Mall.sk minulý týždeň zaznamenal rekordný predaj predovšetkým rúšok, respirátorov, dezinfekčných a čistiacich prostriedkov. K najpredávanejším produktom patrili respirátory s výdychovým ventilom. Avšak dnes sa už nedajú kúpiť.
Na základe mimoriadneho opatrenia českého ministerstva zdravotníctva totiž nie je možné dezinfekčné prípravky na ruky a respirátory s filtračným systémom vyvážať za hranice krajiny. „Preto sme tieto produkty až do odvolania stiahli z webu na Slovensku a zákazníci ich vidia ako nedostupné. Rovnako nedostupné sú aj mnohé ďalšie dezinfekčné produkty,“ vysvetľuje hovorkyňa Mall Group Pavla Hobíková.
Podľa jej slov dopyt niekoľkonásobne prevyšuje ponuku. Dodávatelia tovar nemajú a nie sú schopní povedať, kedy ho opäť dodajú.

Výrobca zdravotníckeho sortimentu Hartmann – Rico v nedávnom stanovisku priznal, že nie je v jeho silách uspokojiť mimoriadne vysoký dopyt po sortimente. V nemalej miere je totiž nepriamo ovplyvnený subdodávateľmi z Číny a juhovýchodnej Ázie, od ktorých nakupuje suroviny na výrobu najmä jednorazových operačných rúšok.
Svoje zásoby priebežne uvoľňuje na český i slovenský trh. Rúšok už majú k dispozícii len veľmi limitované množstvo.
„V tejto situácii zásobujeme prioritne systém zdravotnej starostlivosti, teda nemocnice, polikliniky a ústavy zdravotnej starostlivosti, aby ochranné pomôcky mal k dispozícii zdravotnícky personál a najohrozenejšie skupiny,“ uvádza pre INDEX hovorkyňa spoločnosti Irena Malá.
Začiatkom marca zasiahla nemecká vláda. Stopla vývoz ochranných zdravotníckych pomôcok ako sú návštevnícke a operačné plášte, čiapky, ochranné okuliare, ochranné chirurgické masky, operačné a vyšetrovacie rukavice. Materská spoločnosť Paul Hartmann AG má s okamžitou platnosťou zákaz vyvážať tieto výrobky na trhy mimo Nemecko.
„V súčasnej chvíli už takmer nemáme v Českej a Slovenskej republike k dispozícii ústenky (rúška),“ hovorí Malá. Zásoby ďalších zdravotníckych pomôcok sú podľa nej na 2 - 3 týždne podľa jednotlivých produktov.
Od košieľ k rúškam
Situácia na Slovensku by sa však mohla zmeniť. Premiér Peter Pellegrini v pondelok po stretnutí s predstaviteľmi priemyslu uviedol, že sa prihlásila spoločnosť Zornica, tradičný výrobca košieľ z Bánoviec nad Bebravou, s tým, že prechádza na nový výrobný program.
„Po rýchlej certifikácií sú schopní na slovenský trh dodávať až do 20-tisíc kusov ochranných rúšok denne,“ uviedol premiér. Podľa jeho slov to ako pozitívnu správu vnímajú aj najväčší zamestnávatelia, ktorí potrebujú nakúpiť ochranné prostriedky, i štátne hmotné rezervy. „Očakávame regulovanú a rozumnú cenu a nebudeme v rukách priekupníkov a tých, ktorí chcú na situácii zarobiť,“ uviedol.
Cena však môže byť napokon vyššia než tomu bolo v minulosti. „Cena tohto sortimentu rástla rádovo už na vstupoch, teda v rovine nákupu od výrobcov a dodávateľov. A zároveň aj dnes platí, že sa cena neustále mení, najmä vzhľadom na rastúci celosvetový dopyt,“ dodáva Sedláček.