SME

Otázniky nad biznisom Kollára: Cyperčania vo firme i ignorovanie zákona

Problémy mu vraj komplikujú súdne prieťahy.

Súvisiace: Matovič I Kollár I Kollár (NZK) I Sulík I Kiska
Boris Kollár.Boris Kollár. (Zdroj: SITA)

Hnutie Sme rodina stavilo pred voľbami a aj pri aktuálnom zostavovaní vlády na heslo, že Slováci sa môžu mať ako Rakúšania.

Otázne je, ako by sa v Rakúsku darilo ich lídrovi Borisovi Kollárovi s jeho podnikateľskými aktivitami. Zrejme by mal čo vysvetľovať nielen verejnosti, ale aj kontrolným úradom.

Vyplýva to z bližšieho pohľadu na doterajší biznis pravdepodobného nového predsedu Národnej rady, čo je na Slovensku druhá najvyššia ústavná funkcia.

Kollár mal tiež v minulosti kontakty a biznisy s ľuďmi spájanými s podsvetím.

SkryťVypnúť reklamu

Otázniky nad jeho posledným podnikaním vyvoláva najmä firma, ktorú vlastní spolu s cyperskou spoločnosťou. Navyše, v tejto firme Kollár figuruje stále ako konateľ, aj keď by ako politik nemal čo vo vedení firmy robiť. No u ďalšej jeho firmy Finančná správa eviduje vyše 400-tisícový daňový dlh.

Kollár tvrdí, že problémy rieši, ale komplikujú ich súdne prieťahy. Daňový dlh sľúbil dokonca uhradiť skôr, ako pôvodne plánoval.

Dlh pre horšiu sezónu

Akciovka Goimpex Bratislava patrí do Kollárovho portfólia už vyše dvadsať rokov. V minulosti ju aj riadil, aktuálne je jediným akcionárom. Zákon pri verejných funkcionároch zakazuje aktívne riadenie firiem, no vlastníctvo akcií či podielov firiem je povolené. Kollár ako poslanec Národnej rady nemôže aktívne riadiť biznis od jari roku 2016.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Cez čiaru: Boris Kollár a bratislavské podsvetie, aká je pravda? Čítajte 

Do portfólia firmy spadá prevádzka lanovky na Donovaloch.

Podľa portálu Finstat.sk ide o firmu s majetkom takmer osem miliónov eur. No aj daňovým dlhom, ktorý podľa verejného zoznamu Finančnej správy presahuje 400-tisíc eur.

,,Toto je naozaj len výnimočná a sezónna záležitosť,“ reagovali z tlačového oddelenia Sme rodina s tým, že počas svojho fungovania sa firme už párkrát stalo, že si musela u daniarov posunúť svoju daňovú povinnosť, keďže jej niektoré sezóny nevyšli. Vždy ale platby aj s penále zaplatila.

Firma sa medzičasom rozhodla dlh v plnej výške uhradiť, čo Nadácii aj potvrdila dokumentom o zaplatení. Po najbližšej aktualizácii daňových databáz teda zo zoznamu dlžníkov vypadáva.

Daň doplatí skôr

Goimpexu bolo umožnené splatiť dlh v splátkach do konca zimnej sezóny, no nakoniec sa firma rozhodla do 10. marca túto sumu v plnej výške uhradiť, o čom má Nadáciu informovať aj potvrdením o úhrade.

SkryťVypnúť reklamu

Postup, kedy sa firma na úhrade daňového dlhu dohodne s daniarmi, no stále figuruje ako dlžník, nie je výnimočný.

Finančná správa musí aj takú firmu evidovať ako dlžníka, ale nezačne voči nej exekučné konanie. Ak navyše má s firmou z minulosti dobrú skúsenosť, že daň bola vždy v plnej sume uhradená, je voči nej ústretovejšia.

Kollár má ale v podnikaní ešte ďalší problém. Je ním eseročka BSSC. Už roky ju spoluvlastní s cyperskou firmou Strooton Ltd. Vzhľadom na aktuálny tlak nielen Európskej únie, ale celosvetových inštitúcií na utlmenie takzvaných daňových rajov, ku ktorým sa Cyprus radí, sa Nadácia budúceho šéfa parlamentu spýtala, či neplánuje od cyperského spoluvlastníka upustiť.

Okrem toho, BSSC nemá za posledných desať rokov zverejnené účtovné závierky, aj keď legislatíva to vyžaduje. Navyše, Kollár túto firmu nielen spoluvlastní, ale podľa Obchodného registra je nepretržite od roku 2003 jej konateľom. Čo v spojení s funkciou poslanca zákon nepovoľuje.

SkryťVypnúť reklamu

Cyperský biznis partner

Čo sa týka cyperskej firmy, Kollár uviedol, že o tomto probléme vie. „Už štyri roky sa usilujem z tejto spoločnosti odísť. Z mojej strany nebola v tejto firme vykonávaná žiadna činnosť, neboli vykonané žiadne transfery peňazí, skrátka nič.“

Dodal, že podnikol už všetky možné kroky k tomu, aby bolo jeho meno z tejto firmy vymazané. „Nevieme nájsť zástupcu spoločnosti na Cypre, zvolávali sme valné zhromaždenie, posielali sme listy na Cyprus, zástupca sa nedá dohľadať,“ tvrdí. Aktuálne sa rozhodol o najrýchlejšiu cestu, a to je žiadosť o vymazanie spoločnosti ex offo.

Mimochodom, na pomalé konanie súdu sa Kollár sťažoval aj pri ďalšej firme Ais-Berk. V nej figuroval v ,,aktívnej“ manažérskej pozícii o niekoľko mesiacov dlhšie, ako by sa patrilo po tom, čo bol v marci 2016 zvolený za poslanca parlamentu.

SkryťVypnúť reklamu

„Toto som už vysvetľoval na výbore pre nezlučiteľnosť funkcií a nebolo mi nič vytknuté. Dodržal som literu zákona. Pred mojím nástupom do parlamentu som podal žiadosť o vymazanie môjho mena z pozície konateľa tejto firmy, ale súd rozhodol až v novembri 2016. Toto je už problém súdu, že rozhodol neskoro,“ bráni sa šéf hnutia.

Pohľad do obchodného registra pri mene Boris Kollár celkovo odhaľuje do 50 firiem. Z mnohých sa už pred rokmi stiahol, v mnohých stále figuruje ako spoluvlastník či akcionár. Kollárove podnikanie je vnímané najmä v súvislosti s lyžiarskym strediskom na Donovaloch, ale aj rádiami či developerskými projektmi.

Niektoré z Kollárových firiem sa v minulosti uchádzali aj o peniaze od štátu. Nadácia sa preto pýtala, či na tom chce niečo Kollár zmeniť.

SkryťVypnúť reklamu

,,Niektoré jeho firmy obchodujú so štátom, ale je to na rovnakej úrovni, ako tomu bolo pred jeho vstupom do politiky,“ reagovali z tlačového oddelenia Sme rodina. Ako príklad uviedli už spomínanú firmu Goimpex či 1. Tatranskú, ktoré čerpali cez eurofondy financie na podporu cestovného ruchu.

Dodali tiež, že aj Kollárove Fun rádio počas celého členstva Slovenska v Európskej únii, dokonca aj počas predvstupových rokovaní dostávalo od štátu zadania na reklamu, podobne ako ďalšie médiá.

Kollár však v minulosti podnikal aj s ľuďmi spájanými s podsvetím. Keď sa ho napríklad pred vstupom do politiky týždenník TREND spýtal na firmu Apex, v ktorej figuroval aj s Romanom Deákom či Petrom Steinhübelom, nebránil sa, že išlo o jednu z jeho prvých založených firiem. Ale prekvapilo ho, že zanikla pomerne nedávno, v roku 2011.

SkryťVypnúť reklamu

,,Pozrite sa, v roku 1990 mafia na Slovensku nebola. Vtedy padol režim a mafia ešte na Slovensku naozaj nebola. ... Áno, ja som Petra Steinhübela poznal od pätnástich rokov. Vyrastal som s ním v jednom priestore, poznali sme sa od detstva. Ale poviete na pätnásťročné decko, že to je mafián? Vtedy mafián nebol,“ vysvetľoval vtedy svojich biznis partnerov Kollár.

Načítavam video...

Ideálne zverejnený majetok

Kollár po nástupe do politiky zverejnil podrobné majetkové priznanie. V ňom rozpísal nielen firmy, v ktorých pôsobil, ale aj pozície, aké v nich zastával, čím sa zaradil k jedným z najtransparentnejších poslancov.

Okrem toho vlastnil 5 rodinných domov, chatu, pozemky, autá, jachtu, zbierku obrazov, sôch a plastík, ako aj hodiniek a šperkov, autorské práva a ochranné známky ako aj ďalšie cenné papiere.

SkryťVypnúť reklamu

Jediné, čo spresnené nemal, boli ostatné príjmy. Teda príjmy mimo verejnej funkcie.

Tieto príjmy už Kollár v poslednom dostupnom priznaní vyčíslil. Za rok 2018 išlo o sumu cez 200-tisíc eur. Funkcia poslanca mu vyniesla cez 25-tisíc eur.

Daňové priznanie

Ilustračná fotografia.

WHO chce bojovať proti srdcovocievnym ochoreniam, rakovine a cukrovke.


TASR 1
Predseda strany Sloboda a solidarita Branislav Gröhling.

SaS predstavila riešenia pre naštartovanie ekonomiky.


SITA 3

Viceprezident JD Vance prelomil remízu 50:50, aby prešiel v americkom Senáte návrh zákona prezidenta Donalda Trumpa o veľkých daňových úľavách a škrtoch vo výdavkoch.

Nerozhodné hlasovanie prelomil dodatočný hlas viceprezidenta Vancea.


TASR 1
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

Komerčné články

  1. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  3. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  7. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  1. Záhradkári, pracujte len ráno a večer
  2. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  3. OTS: LESY SR sa dištancujú od nepravdivých tvrdení
  4. Influenceri vzali na dovolenku ľudí, ktorých nepoznali
  5. Uprostred leta prichádza princ na bielom koni
  6. Letná revolúcia a špeciál o mužoch a našich svetoch
  7. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  8. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 21 824
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 7 735
  3. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 3 092
  4. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 2 982
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 456
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 260
  7. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 1 965
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 1 861
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Produkt značky Kellogg.

Pre Ferrero Group to predstavuje najväčšiu akvizíciu za posledné roky.


TASR 1
Ilustračné foto

Generálny tajomník OPEC tiež vyjadril dôveru v rastúci dopyt po rope.


TASR
Ilustračné foto.

Dôvodom je zhoršenie vzťahov medzi krajinami a americké clá.


TASR 1
Ilustračné foto

Vyhlásili tender na štúdiu za 727-tisíc eur.


47
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 26 886
  2. Viktor Pamula: Fico je nebezpečný 16 454
  3. Michael Achberger: Prestaňte rátať kalórie. Toto vás naučí chudnúť jednoduchšie! 11 941
  4. Ján Valchár: Delúzia svätých Cyrila a Metoda 7 511
  5. Juraj Kumičák: Ako Cyril a Metod fašistom pomáhali... 6 775
  6. Dávid Polák: Denník Dezoláta 6 385
  7. Ján Valchár: Poslušne hlásim, som doma! 4 873
  8. Martin Halás: Vypískali sme aj Čaputovú a Hegera. A nikto sa tým nechválil 4 152
  1. INESS: Aké je (ne)produktívne zdravotníctvo?
  2. Marcel Rebro: Prezident v maskáčoch: Pellegrini sa ide hrať na vojačika, zatiaľ čo krajina horí
  3. Marcel Rebro: Fico medzi čajom a oknom: Moskva nerada, keď sa kamoši pretvarujú
  4. Věra Tepličková: Krutá rana pre opozíciu: Minister Takáč opäť nakupoval potraviny
  5. Post Bellum SK: Pán minister, nacistickému Nemecku nikto nič neodpustil
  6. Marian Nanias: Systém emisných povoleniek v EÚ.
  7. Roman Kebísek: Básnik Byron vraj „miloval len jednu“ – Chaworthovú
  8. Věra Tepličková: O Cintuloch a Ficoch alebo Otázky bez odpovedí
SkryťZatvoriť reklamu