Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

Akcie letia nadol. Ak spanikárite, prehrali ste

Treba si počkať na mimoriadne vklady.

(Zdroj: TASR/AP)

Obdobie veľkých otrasov na svetových burzách prebieha už pár týždňov. V pondelok však svet zaznamenal nový extrém, ktorý sme si nepamätali od finančnej krízy v roku 2008.

Výplach zažili ceny akcií v Ázii, Európe i v Spojených štátoch. Výrazne sa prepadla cena ropy, keďže sa začala otvorená ropná vojna medzi Saudskou Arábiou a Ruskom. V utorok sa situácia na trhoch aspoň na pár hodín upokojila.

Lenže v pozadí prevládajú stále obavy, že epidémia sa rozšíri a prípadná recesia v eurozóne bude mať výrazný vplyv na ziskovosť či dokonca stabilitu bánk. A cez firmy zasiahne celú ekonomiku.

Skryť Vypnúť reklamu

Bežní sporitelia, ktorí majú svoje peniaze uložené v bankách v podielových fondoch alebo na účtoch u obchodníka s cennými papiermi, sa na situáciu môžu pozerať citlivo - ak svoje peniaze investovali do indexových alebo akciových fondov, stratili už 15 až 20 percent ich hodnoty.

Súvisiaci článok Ako koronavírus ovplyvní úspory v druhom pilieri? Čítajte 

To isté platí aj pre sporiteľov v druhom pilieri, ktorí si odkladajú časť odvodov zo mzdy na dôchodok v negarantovaných fondoch. Kým vlani zaznamenali výnosy okolo 24 percent, po vypuknutí epidémie koronavírusu sa situácia otočila.

Len minulý týždeň pri poklesoch trhov prišli sporitelia v negarantovaných fondoch o 28,4 milióna eur.

Najväčší prepad zaznamenali indexové fondy v druhom pilieri, ktoré stratili minulý týždeň od 1,8 do 2,8 percenta svojej hodnoty, no nahromadením strát od začiatku roka prišli celkovo o deväť až 14 percent.

Skryť Vypnúť reklamu

O niečo lepšie sa správali aktívne riadené akciové fondy v druhom pilieri, ktoré skončili minulý týždeň v mínuse 0,5 až 0,8 percenta, od začiatku januára stratili štyri až šesť percent.

Klienti, našťastie, nerobia nič

Banky i obchodníci potvrdili, že v posledných dňoch sa im ozývali častejšie klienti so znepokojenými otázkami, keď videli prepady na svojich investičných účtoch.

„Ako pri každom výraznejšom výpredaji sa otázky klientov objavujú. S našimi klientmi komunikujeme prostredníctvom našich bankárov v pobočkách,” potvrdila hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.

Žiadne výraznejšie odpredaje z podielových a investičných fondov však ČSOB nezaznamenala. Drvivá väčšina sporiteľov si zachovala chladnú hlavu a urobili to najlepšie, čo mohli. Nerobili nič.

Skryť Vypnúť reklamu

Pri investovaní jednoducho treba počítať s prepadmi, pretože platí minimálne jeden overený fakt: neexistuje riziko výkyvov ale 100-percentná istota výkyvov a je tak len otázkou času, kedy k nim príde.

Súvisiaci článok Koronavírus a Slováci: hotely padajú, cestovky ponúkajú náhrady Čítajte 

Zvýšené obavy klientov pocítila aj Slovenská sporiteľňa. Banka tvrdí, že zatiaľ nezaznamenala zvýšený odliv peňazí z podielových fondov.

"Pri poklese na finančných trhoch je zvýšený dopyt po informáciách ohľadom situácie na trhu bežným javom a je úplne namieste," potvrdila riaditeľka investičného úseku Asset Managementu Slovenskej sporiteľne Karin Uličná.

Podľa nej je na trhoch aktuálne veľmi kolísavý vývoj, ceny aktív v niektorých dňoch zaznamenávajú vysoké pohyby smerom nadol aj nahor. Takýto vývoj možno očakávať aj v blízkej budúcnosti. Investor by mal dodržať svoj pôvodný rizikový profil a investičný horizont.

Skryť Vypnúť reklamu

Ani VÚB nespozorovala výraznejšiu paniku medzi klientmi. "Klienti zatiaľ situáciu nevnímajú panicky, čo potvrdil aj fakt, že redemácie z fondov sa v posledných dňoch nezvýšili v porovnaní s dlhodobým priemerom," reagoval špecialista stratégie a predaja VÚB Asset Management Peter Margetiny.

Analytik obchodníka s cennými papiermi Finax Radoslav Kasík priznáva, že necítia u klientov väčšiu paniku, ale narástol počet otázok, preto zintenzívnili komunikáciu s klientmi.

„Mierne vzrástli i výbery, ale nejde o nič zásadné. Vždy sa nájdu menej skúsení investori, u ktorých prevládnu emócie, s tým musíme vždy počítať a tomu sa nikdy žiadny správca nevyhne," potvrdil.

Podľa Mariána Búlika zo spoločnosti OVB sa základné otázky klientov týkajú obáv, či prestať pravidelne investovať, alebo sa oplatí pokračovať v pravidelnom investovaní. „Zatiaľ však v podstate neevidujeme prípady, že by to ľudia vzdali a snažili sa zo svojich investícií vybrať peniaze," tvrdí Marián Búlik.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako na prepade zarobiť

Deje sa skôr opačný trend - menší investori pociťujú investičnú šancu, ako sa na panike okolo koronavírusu zviesť. Akcie totiž majú za sebou extrémne silný rok 2019 a súčasným poklesom predchádzali dlhšie trvajúce historické maximá.

Tým, že akciové trhy „zlacneli” v priemere o 15 percent a nik ani netuší, kedy dôjde k obratu a upokojeniu situácie, časť investorov pomaly prikupuje do svojho portfólia lacnejšie aktíva (zlacnené akcie), prípadne na svoje investičné účty vkladajú extra peniaze.

Také výrazné prepady bežný sporiteľ vidí len párkrát za život, preto ich treba podľa analytikov využiť.

"Posledné dva týždne zaznamenávame o 30 percent vyššie denné investície našich klientov, ako nám bežne chodia. Inými slovami, mnoho klientov využíva toto obdobie na mimoriadne vklady a investície," tvrdí analytik spoločnosti Partners Group Maroš Ovčarik. Dodáva, že epidémia vytvorila ideálnu dobu, ako sa dá nakupovať vo "výpredaji“.

Skryť Vypnúť reklamu

Podobné zmýšľanie klientov evidujú aj vo Finaxe, kde už zaznamenali vyššiu dynamiku mimoriadnych vkladov. „Doterajšie správanie klientov je pre mňa nádejou a potlačením všetkých mýtov, ktoré okolo financií Slovákov panujú, že sme napríklad pasívni, konzervatívni a bez záujmu,“ vysvetľuje Kasík.

Trh sa prečistí

Zo širšieho pohľadu je možné vnímať súčasný vývoj trhu ako prospešný. Akciové trhy a ich prudké rasty z minulého roka prilákali kopec špekulantov. „Mnohí nové investície financovali na dlh (takzvaný margin call), preto dôjde k ich prečisteniu a vytlačeniu horúceho kapitálu. Ocenenie akcii tak poklesne a zreálni sa," tvrdí Kasík.

Ľudia, ktorí si sporia vo fondoch na dôchodok, na predčasné splatenie hypotéky, zabezpečenie detí alebo aby mali dlhodobú rezervu a zároveň majú nastavený dlhý investičný horizont na 15 až 20 rokov, by si výkyvy na trhoch nemali vôbec všímať.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak prvé vklady dlhodobých sporení vložili do fondov len pred pár mesiacmi či pred rokom alebo dvoma rokmi, takýto silný prepad im, paradoxne, ešte pomôže.

„Pravidelných investorov v úvode ich investičného sporenia nemôže postihnúť nič lepšie ako pokles trhov, lebo práve prvé nákupy realizujú výhodne," tvrdí Kasík.

Ak ste teda pravidelný investor, najlepšie spravíte, keď nebudete robiť nič a necháte trvalý príkaz naďalej posielať peniaze.

Všetky rozhodnutia pod vplyvom emócií sú chybné a vedú k horším výsledkom investícií. Snaha dnes predať investície s vidinou lepšieho nákupu za nižšie ceny v budúcnosti je ilúziou. „Vyskakovať" z pozícií nedáva zmysel. Akcie stratili viac ako 15 percent a zbytočne by sporiteľ prijal túto stratu.

Skryť Vypnúť reklamu

Výkyvy na akciových trhoch nie sú dôvodom na neinvestovanie, ale na lepšie plánovanie. To sa týka predovšetkým investorov, ktorí na rozdiel od pravidelných sporiteľov chcú do fondov vložiť jednorazovo väčšiu sumu peňazí.

„Napríklad pri jednorazových investíciách sme im v poslednom období radili, aby neinvestovali celé zamýšľané sumy, ale len približne 80 percent z nich a 20 percent si ponechali na uskutočnenie mimoriadnych vkladov počas poklesov väčších ako 20 percent," radí Búlik z OVB.

Kasík odporúča klientom, ktorí majú extra peniaze, rozložiť si mimoriadne vklady do fondov na tri až štyri várky. Vklady sa budú realizovať postupne v najbližších mesiacoch popri prípadných pravidelných mesačných vkladoch. Takto sporiteľ využije súčasnú príležitosť a zároveň nebude prekvapený, ak trhy padnú ešte nižšie.

Skryť Vypnúť reklamu

Neponáhľať sa a prikupovať

Či už je čas na mimoriadne vklady, je na zvážení každého sporiteľa, no všeobecná rada je neponáhľať sa. „Odporúčame ešte vyčkať na to, aký vplyv budú mať na trhy opatrenia centrálnych bánk a ako rýchlo začne koronavírus v Európe slabnúť," tvrdí Búlik.

Môže prísť ešte k ďalším prepadom, čo bude ešte lepšia príležitosť na zvýšenie pravidelných alebo zainvestovanie mimoriadnych vkladov.

„Naše presvedčenie, že akcie dlhodobo predstavujú najviac výnosné aktívum, ktoré dokáže poraziť infláciu, sa nemení," vysvetľuje investičná strategička KBC Asset Management na Slovensku Silvia Čechovičová.

Keď sa napríklad pozrieme na ročné výnosy amerických akcií merané indexom S&P 500, tak za posledných 86 rokov bolo len 21 stratových, ale až 65 rokov ziskových.

Skryť Vypnúť reklamu

Pravdepodobnosť, že pri investovaní investor zažije aj stratový rok, je reálna, ale tým najdôležitejším faktorom zostáva čas.

„Čím viac ho investíciám dáte, tým je pravdepodobnejšie, že vaše investície zarobia," dodáva Čechovičová.

Zlato je pre veľkých

Mnoho ľudí sa pozerá ako na záchranu na zlato. Nedávno prelomilo sedemročný cenový rekord a smeruje k hranici 1700 dolárov za trójsku uncu.

Pre drobných investorov však jeho kúpa nemá zmysel. Je rekordne drahé, už dnes sa v ňom zrkadlí presúvanie časti investícií do bezpečného prístavu.

Tento krok môžu robiť veľkí investori, ktorí tým vyvažujú svoje rizikové investície. Pri drobných investoroch by však zlato nemalo tvoriť podľa analytikov viac ako päť percent finančného majetku.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie z ekonomiky

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 2. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 3. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 4. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 5. Magazín SME Ženy už v predaji
 6. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 7. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 8. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 9. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 10. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 1. Magazín SME Ženy už v predaji
 2. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 3. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 4. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 5. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 6. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 7. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 8. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 9. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 10. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 35 543
 2. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 23 833
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 19 663
 4. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 17 293
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 16 374
 6. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 13 377
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 291
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 308
 9. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 299
 10. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 487
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus SARS-CoV-2

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Vírusy a vírusové ochorenia, Druhý pilier
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Žilinská nemocnica varuje pred režimom vojnovej medicíny

Bojnická nemocnica už nevie vyčleniť ďalšie lôžka pre pacientov s Covidom

Väčšina nemocníc má dostatok lôžok. Avšak hlavne tým na severe Slovenska začínajú akútne chýbať zdravotníci.
Dobré ráno

Dobré ráno: V Poľsku sú ľudia už týždeň v uliciach, zúri tam kultúrna vojna

Do protestov sa zapájajú desaťtisíce ľudí.

Podcast Dobré Ráno.

Fico žije v atmosfére strachu, jeho ľudia končia v putách

Šéf Smeru sa zastal viacerých zadržaných.

Predseda Smeru Robert Fico.
Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Trump patrí do múzea

Trump bol nesmiernou inšpiráciou pre všetkých populistov, ale aj autokratov.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME

Neprehliadnite tiež

Ďalšia banka podliezla hypotekárne dno, chce sa zviditeľniť

Úrok je opticky najnižší, ale nie najvýhodnejší.

Fio banka
U. S. Steel Košice.

Kde išlo o veľa, tam sa objavil. Kto je právnik Zoroslav Kollár?

Zadržaný právnik má zaujímavú minulosť.

Zoroslav Kollár prichádza na výsluch.