Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Akcie letia nadol. Ak spanikárite, prehrali ste

Treba si počkať na mimoriadne vklady.

(Zdroj: TASR/AP)

Obdobie veľkých otrasov na svetových burzách prebieha už pár týždňov. V pondelok však svet zaznamenal nový extrém, ktorý sme si nepamätali od finančnej krízy v roku 2008.

Výplach zažili ceny akcií v Ázii, Európe i v Spojených štátoch. Výrazne sa prepadla cena ropy, keďže sa začala otvorená ropná vojna medzi Saudskou Arábiou a Ruskom. V utorok sa situácia na trhoch aspoň na pár hodín upokojila.

Lenže v pozadí prevládajú stále obavy, že epidémia sa rozšíri a prípadná recesia v eurozóne bude mať výrazný vplyv na ziskovosť či dokonca stabilitu bánk. A cez firmy zasiahne celú ekonomiku.

Skryť Vypnúť reklamu

Bežní sporitelia, ktorí majú svoje peniaze uložené v bankách v podielových fondoch alebo na účtoch u obchodníka s cennými papiermi, sa na situáciu môžu pozerať citlivo - ak svoje peniaze investovali do indexových alebo akciových fondov, stratili už 15 až 20 percent ich hodnoty.

Súvisiaci článok Ako koronavírus ovplyvní úspory v druhom pilieri? Čítajte 

To isté platí aj pre sporiteľov v druhom pilieri, ktorí si odkladajú časť odvodov zo mzdy na dôchodok v negarantovaných fondoch. Kým vlani zaznamenali výnosy okolo 24 percent, po vypuknutí epidémie koronavírusu sa situácia otočila.

Len minulý týždeň pri poklesoch trhov prišli sporitelia v negarantovaných fondoch o 28,4 milióna eur.

Najväčší prepad zaznamenali indexové fondy v druhom pilieri, ktoré stratili minulý týždeň od 1,8 do 2,8 percenta svojej hodnoty, no nahromadením strát od začiatku roka prišli celkovo o deväť až 14 percent.

Skryť Vypnúť reklamu

O niečo lepšie sa správali aktívne riadené akciové fondy v druhom pilieri, ktoré skončili minulý týždeň v mínuse 0,5 až 0,8 percenta, od začiatku januára stratili štyri až šesť percent.

Klienti, našťastie, nerobia nič

Banky i obchodníci potvrdili, že v posledných dňoch sa im ozývali častejšie klienti so znepokojenými otázkami, keď videli prepady na svojich investičných účtoch.

„Ako pri každom výraznejšom výpredaji sa otázky klientov objavujú. S našimi klientmi komunikujeme prostredníctvom našich bankárov v pobočkách,” potvrdila hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.

Žiadne výraznejšie odpredaje z podielových a investičných fondov však ČSOB nezaznamenala. Drvivá väčšina sporiteľov si zachovala chladnú hlavu a urobili to najlepšie, čo mohli. Nerobili nič.

Skryť Vypnúť reklamu

Pri investovaní jednoducho treba počítať s prepadmi, pretože platí minimálne jeden overený fakt: neexistuje riziko výkyvov ale 100-percentná istota výkyvov a je tak len otázkou času, kedy k nim príde.

Súvisiaci článok Koronavírus a Slováci: hotely padajú, cestovky ponúkajú náhrady Čítajte 

Zvýšené obavy klientov pocítila aj Slovenská sporiteľňa. Banka tvrdí, že zatiaľ nezaznamenala zvýšený odliv peňazí z podielových fondov.

"Pri poklese na finančných trhoch je zvýšený dopyt po informáciách ohľadom situácie na trhu bežným javom a je úplne namieste," potvrdila riaditeľka investičného úseku Asset Managementu Slovenskej sporiteľne Karin Uličná.

Podľa nej je na trhoch aktuálne veľmi kolísavý vývoj, ceny aktív v niektorých dňoch zaznamenávajú vysoké pohyby smerom nadol aj nahor. Takýto vývoj možno očakávať aj v blízkej budúcnosti. Investor by mal dodržať svoj pôvodný rizikový profil a investičný horizont.

Skryť Vypnúť reklamu

Ani VÚB nespozorovala výraznejšiu paniku medzi klientmi. "Klienti zatiaľ situáciu nevnímajú panicky, čo potvrdil aj fakt, že redemácie z fondov sa v posledných dňoch nezvýšili v porovnaní s dlhodobým priemerom," reagoval špecialista stratégie a predaja VÚB Asset Management Peter Margetiny.

Analytik obchodníka s cennými papiermi Finax Radoslav Kasík priznáva, že necítia u klientov väčšiu paniku, ale narástol počet otázok, preto zintenzívnili komunikáciu s klientmi.

„Mierne vzrástli i výbery, ale nejde o nič zásadné. Vždy sa nájdu menej skúsení investori, u ktorých prevládnu emócie, s tým musíme vždy počítať a tomu sa nikdy žiadny správca nevyhne," potvrdil.

Podľa Mariána Búlika zo spoločnosti OVB sa základné otázky klientov týkajú obáv, či prestať pravidelne investovať, alebo sa oplatí pokračovať v pravidelnom investovaní. „Zatiaľ však v podstate neevidujeme prípady, že by to ľudia vzdali a snažili sa zo svojich investícií vybrať peniaze," tvrdí Marián Búlik.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako na prepade zarobiť

Deje sa skôr opačný trend - menší investori pociťujú investičnú šancu, ako sa na panike okolo koronavírusu zviesť. Akcie totiž majú za sebou extrémne silný rok 2019 a súčasným poklesom predchádzali dlhšie trvajúce historické maximá.

Tým, že akciové trhy „zlacneli” v priemere o 15 percent a nik ani netuší, kedy dôjde k obratu a upokojeniu situácie, časť investorov pomaly prikupuje do svojho portfólia lacnejšie aktíva (zlacnené akcie), prípadne na svoje investičné účty vkladajú extra peniaze.

Také výrazné prepady bežný sporiteľ vidí len párkrát za život, preto ich treba podľa analytikov využiť.

"Posledné dva týždne zaznamenávame o 30 percent vyššie denné investície našich klientov, ako nám bežne chodia. Inými slovami, mnoho klientov využíva toto obdobie na mimoriadne vklady a investície," tvrdí analytik spoločnosti Partners Group Maroš Ovčarik. Dodáva, že epidémia vytvorila ideálnu dobu, ako sa dá nakupovať vo "výpredaji“.

Skryť Vypnúť reklamu

Podobné zmýšľanie klientov evidujú aj vo Finaxe, kde už zaznamenali vyššiu dynamiku mimoriadnych vkladov. „Doterajšie správanie klientov je pre mňa nádejou a potlačením všetkých mýtov, ktoré okolo financií Slovákov panujú, že sme napríklad pasívni, konzervatívni a bez záujmu,“ vysvetľuje Kasík.

Trh sa prečistí

Zo širšieho pohľadu je možné vnímať súčasný vývoj trhu ako prospešný. Akciové trhy a ich prudké rasty z minulého roka prilákali kopec špekulantov. „Mnohí nové investície financovali na dlh (takzvaný margin call), preto dôjde k ich prečisteniu a vytlačeniu horúceho kapitálu. Ocenenie akcii tak poklesne a zreálni sa," tvrdí Kasík.

Ľudia, ktorí si sporia vo fondoch na dôchodok, na predčasné splatenie hypotéky, zabezpečenie detí alebo aby mali dlhodobú rezervu a zároveň majú nastavený dlhý investičný horizont na 15 až 20 rokov, by si výkyvy na trhoch nemali vôbec všímať.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak prvé vklady dlhodobých sporení vložili do fondov len pred pár mesiacmi či pred rokom alebo dvoma rokmi, takýto silný prepad im, paradoxne, ešte pomôže.

„Pravidelných investorov v úvode ich investičného sporenia nemôže postihnúť nič lepšie ako pokles trhov, lebo práve prvé nákupy realizujú výhodne," tvrdí Kasík.

Ak ste teda pravidelný investor, najlepšie spravíte, keď nebudete robiť nič a necháte trvalý príkaz naďalej posielať peniaze.

Všetky rozhodnutia pod vplyvom emócií sú chybné a vedú k horším výsledkom investícií. Snaha dnes predať investície s vidinou lepšieho nákupu za nižšie ceny v budúcnosti je ilúziou. „Vyskakovať" z pozícií nedáva zmysel. Akcie stratili viac ako 15 percent a zbytočne by sporiteľ prijal túto stratu.

Skryť Vypnúť reklamu

Výkyvy na akciových trhoch nie sú dôvodom na neinvestovanie, ale na lepšie plánovanie. To sa týka predovšetkým investorov, ktorí na rozdiel od pravidelných sporiteľov chcú do fondov vložiť jednorazovo väčšiu sumu peňazí.

„Napríklad pri jednorazových investíciách sme im v poslednom období radili, aby neinvestovali celé zamýšľané sumy, ale len približne 80 percent z nich a 20 percent si ponechali na uskutočnenie mimoriadnych vkladov počas poklesov väčších ako 20 percent," radí Búlik z OVB.

Kasík odporúča klientom, ktorí majú extra peniaze, rozložiť si mimoriadne vklady do fondov na tri až štyri várky. Vklady sa budú realizovať postupne v najbližších mesiacoch popri prípadných pravidelných mesačných vkladoch. Takto sporiteľ využije súčasnú príležitosť a zároveň nebude prekvapený, ak trhy padnú ešte nižšie.

Skryť Vypnúť reklamu

Neponáhľať sa a prikupovať

Či už je čas na mimoriadne vklady, je na zvážení každého sporiteľa, no všeobecná rada je neponáhľať sa. „Odporúčame ešte vyčkať na to, aký vplyv budú mať na trhy opatrenia centrálnych bánk a ako rýchlo začne koronavírus v Európe slabnúť," tvrdí Búlik.

Môže prísť ešte k ďalším prepadom, čo bude ešte lepšia príležitosť na zvýšenie pravidelných alebo zainvestovanie mimoriadnych vkladov.

„Naše presvedčenie, že akcie dlhodobo predstavujú najviac výnosné aktívum, ktoré dokáže poraziť infláciu, sa nemení," vysvetľuje investičná strategička KBC Asset Management na Slovensku Silvia Čechovičová.

Keď sa napríklad pozrieme na ročné výnosy amerických akcií merané indexom S&P 500, tak za posledných 86 rokov bolo len 21 stratových, ale až 65 rokov ziskových.

Skryť Vypnúť reklamu

Pravdepodobnosť, že pri investovaní investor zažije aj stratový rok, je reálna, ale tým najdôležitejším faktorom zostáva čas.

„Čím viac ho investíciám dáte, tým je pravdepodobnejšie, že vaše investície zarobia," dodáva Čechovičová.

Zlato je pre veľkých

Mnoho ľudí sa pozerá ako na záchranu na zlato. Nedávno prelomilo sedemročný cenový rekord a smeruje k hranici 1700 dolárov za trójsku uncu.

Pre drobných investorov však jeho kúpa nemá zmysel. Je rekordne drahé, už dnes sa v ňom zrkadlí presúvanie časti investícií do bezpečného prístavu.

Tento krok môžu robiť veľkí investori, ktorí tým vyvažujú svoje rizikové investície. Pri drobných investoroch by však zlato nemalo tvoriť podľa analytikov viac ako päť percent finančného majetku.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie z ekonomiky

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 36 218
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 34 974
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 11 661
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 251
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 722
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 105
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 742
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 374
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 296
 10. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 5 855
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus SARS-CoV-2

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Vírusy a vírusové ochorenia, Druhý pilier
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Záchranár Peter Vizvary z galantskej nemocnice, ktorého na ARO doviezli na Silvestra po tom, ako sa pri práci sám nakazil koronavírusom.

Pocit dusenia mám stále v sebe, vraví pacient pripojený na kyslík.

7 h
Monika Jankovská odchádza z výsluchu na NAKA v Nitre.

S vyšetrovateľmi začala spolupracovať koncom októbra.

5 h

Rozhovory ZKH s primátorom Bratislavy Matúšom Vallom.

5 h