Všetky texty o novom koronavíruse budú na SME.sk odomknuté a prístupne pre každého, považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného.
BRATISLAVA. Ak nemusíte chodiť na úrady osobne a máte čipový občiansky preukaz, radšej veci vybavujte z domu, odporúčajú úrady občanom.
Začiatkom týždňa začali pre obavy zo šírenia koronavírusu zatvárať na Slovensku viaceré školy, rušili sa zároveň takmer všetky hromadné akcie ako športové podujatia či predstavenia.
Viaceré úrady, napríklad Sociálna poisťovňa, zatvárali pobočky. Finančná správa zas odporúča ľuďom radšej nikam nechodiť a napríklad daňové priznania podávať elektronicky.
“Elektronické služby nemajú úradné hodiny a pri ich vybavovaní sa nestretávate s davmi ľudí,” vraví Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES), ktorá zodpovedá za štátny web Slovensko.sk.
Okrem toho, že elektronické služby sú prístupné nonstop, väčšina správnych poplatkov je pri elektronickom podaní o polovicu nižšia.
Ako teda podať elektronicky daňové priznanie? Dá sa vôbec vyhnúť osobnej návšteve úradov? Čo všetko si ešte môžete vybaviť online? INDEX pripravil odpovede na najčastejšie otázky.
1. Čo potrebujem na online komunikáciu so štátom?
V prvom rade je nevyhnutné mať čipový občiansky preukaz, ktorý je zároveň aktivovaný a v ideálnom prípade sú na ňom nahraté aj podpisové certifikáty.

Ak ste si pri vybavovaní e-občianskeho zadávali šesťmiestny kód - takzvaný BOK (bezpečnostný osobný kód), tak máte preukaz aj aktivovaný a môžete sa cezeň prihlasovať do e-služieb na Slovensko.sk.
Pre online podpisovanie dokumentov je potrebné mať na čipovom preukaze nahraté podpisové certifikáty, a teda mať takzvaný KEP (kvalifikovaný elektronický podpis).
Keď máte aktivovaný e-občiansky a máte na ňom nahraté aj podpisové certifikáty, je to ideálny prípad.
Na používanie e-služieb si ďalej stačí nainštalovať príslušný softvér, ktorý je bezplatný a dostupný na Slovensko.sk. Konkrétne ide o ovládače k čítačke kariet, aplikáciu na prihlasovanie a balík aplikácií pre podpisovanie.
V neposlednom rade potrebujete čítačku kariet. Čítačku dáva k e-preukazu polícia, no dá sa aj kúpiť, pričom vyjde na niekoľko desiatok eur.
2. Môj občiansky nie je aktivovaný, čo teraz?
Bez aktivovaného preukazu sa nemôžete prihlásiť ani na Slovensko.sk. Aktivovať
112
- ľudí si v priemere za prvý marcový týždeň nahralo certifikáty online.
- Osobne si prišlo denne nahrať nové certifikáty na podpisovanie na pobočky viac ako 200 ľudí v priemere.
Zdroj: Disig
ho môžete len osobne na pobočke polície, samotná aktivácia trvá pár minút, vystáť si však treba rad.
3. Ako zistím, či mám platné podpisové certifikáty?
Keď na jeseň v roku 2017 štát prišiel na to, že certfikáty na občianskych preukazoch sú zraniteľné, hromadne ich všetky zrušil a začal vydávať nové, bezpečnejšie.
Dnes sa dajú nainštalovať online, netreba nikam chodiť. Stačí si stiahnuť a nainštalovať aplikáciu eID klient. Tá sa sama ponúkne, že overí platnosť certifikátov a ak nie sú aktuálne, vymení ich.
4. Musím si aktivovať e-schránku na Slovensko.sk?
Ak chcete využívať e-služby a dostávať poštu od úradov elektronicky (napríklad súdne rozhodnutia), e-schránku na Slovensko.sk si aktivujte.
Takzvaný štátny e-mail zriadil štát každému občanovi, kým si ju však neaktivujete na doručovanie, úrady vám budú posielať poštu aj naďalej v papierovej forme.
Povinne majú aktivované schránky napríklad všetky firmy a to od júla 2017.
Schránku si aktivujete na doručovanie tak, že sa najskôr do nej prihlásite (vpravo hore na Slovensko.sk) a následne kliknete na možnosť aktivácie na doručovanie.
Treba však pamätať na to, že na poštu, ktorú do e-schránky posielajú úrady, platia podobné pravidlá ako v prípade papierovej úradnej pošty.
Ak si teda napríklad do 15 dní neprevezmete elektronickú správu cez Slovensko.sk, považuje sa aj tak za doručenú.
5. Čo potrebujem na online priznanie daní?
Povinnosť komunikovať s daňovým úradom elektronicky majú len firmy a živnostníci.
Kto chce podať priznanie online, hoci nemá povinnosť, potrebuje aktivovaný e-občiansky preukaz s podpisovými certifikátmi.
V prvom kroku si treba vytvoriť registráciu na webe Finančnej správy (treba zvoliť Registrácia a vyplniť údaje). V prípade daní tak nestačí mať schránku na Slovensko.sk.
Ďalší postup sa líši podľa toho, či máte čipový preukaz alebo nie.
Aby ste sa úplne vyhli návšteve daňového úradu, potrebujete mať občiansky aktivovaný a s podpisovými certifikátmi. Registráciu vybavíte online, rovnako aj podpísanie a podanie priznania.
Ak máte čipový preukaz, no nie je aktivovaný, osobnej návšteve úradov sa nevyhnete. Buď si dáte aktivovať občiansky na polícii a následne budete postupovať doma online, alebo podpíšete s daňovým úradom takzvanú dohodu o elektronickom doručovaní. Zriadenie takýchto prístupov trvá najdlhšie, a to aj niekoľko dní.
Po zriadení prístupov môžete okrem daňového priznania podať elektronicky napríklad aj odklad.
Sú však prípady, keď si daňový úrad vašu návštevu vyžiada. Napríklad vtedy, ak ste menili bydlisko, no priznanie ste už podali. Vtedy musíte podpísať zmenu údajov.
6. Čo všetko ešte môžem vybaviť online?
“Rôzne podania, žiadosti a formuláre sú dostupné pre stiahnutie z web stránok štátnych úradov a súkromných spoločností do počítača pre ich offline vypĺňanie,” vysvetľuje Ivan Kühn, podpredseda predstavenstva spoločnosti Disig, ktorá elektronické podpisovanie umožňuje napríklad pomocou softvéru D.Signer* Disig Desktop Signer alebo aj bezplatne priamo na webe zep.disig.sk.
Následne je možné vyplnený a elektronicky podpísaný dokument poslať úradom alebo súkromným spoločnostiam.
Dokumenty môžu ľudia podpisovať aj cez aplikáciu D.Signer spoločnosti Ditec, ktorá je tiež k dispozícii bezplatne, no funguje len v online režime.

Ak máte aktivovaný e-občiansky a zároveň máte aj platné podpisové certifikáty, vybaviť môžete okrem podania daňového priznania napríklad aj žiadosť o pomoc v hmotnej núdzi, žiadosť o ošetrovné člena rodiny (OČR), náhradné výživné, štátne sociálne dávky či peňažné príspevky na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia (zoznam všetkých dostupných služieb nájdete na tomto odkaze).
Z uvedených služieb bude v dobe šíriaceho sa koronavírusu pravdepodobne najvyužívanejšou práve žiadosť o OČR.
Stanovisko k tomu vydala už aj Sociálna poisťovňa, ktorá počíta napríklad s tým, že ľudia môžu žiadosť uplatniť telefonicky, e-mailom, poštou alebo elektronicky cez Slovensko.sk.
Ak budete o OČR žiadať cez Slovensko.sk, treba to urobiť cez takzvané všeobecné podanie s priloženým vyplneným formulárom, ktorý Sociálna poisťovňa zverejňuje na svojom webe.
*Oprava: Pôvodne sme v článku uviedli, že Disig poskytuje aplikáciu D.Signer. Nie je to však pravda, aplikáciu D.Signer poskytuje spoločnosť Ditec. Za chybu sa ospravedlňujeme.