Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Šicko: Keď napíšu Kramáre, že nemajú rúška, je to naozaj problém

Šéf Pixel Federation o iniciatíve Kto pomôže Slovensku.

(Zdroj: Facebook / Šimon Šicko)

Všetky texty o novom koronavíruse sú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého, považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu žurnalistiku, môžete to urobiť kúpou predplatného.

Podnikateľ Šimon Šicko z herného štúdia Pixel Federation organizuje skupinu ľudí na pomoc s nedostatkom ochrany proti koronavírusu. Výzvou cez facebook začal zisťovať, čoho je nedostatok, ako sa to dá získať a kto by to mohol zaplatiť.

V priebehu niekoľkých hodín s tímom vytvoril platformu pod názvom Kto pomôže Slovensku.

Skryť Vypnúť reklamu

Webstránka zatiaľ obsahuje jednoduchý formulár pre žiadateľov o pomoc a zároveň možnosť pre firmy, ale aj jednotlivcov pomôcť – finančne alebo napríklad zabezpečením konkrétneho materiálu či vybavenia, alebo kontaktmi na dodávateľov.

Prečo ste sa rozhodli rozbehnúť projekt Kto pomôže Slovensku, ktorým chcete pomôcť s vybavením nemocniciam či domovom dôchodcov?

Pixel Federation je dátovo riadená firma a s obavami sme rozoberali dáta, ktoré prichádzali z Talianska. Tie sme porovnávali s dátami z Číny, Južnej Kórey a Japonska, kde sa urobili zásadné opatrenia. Európa v opatreniach zaostáva, preto sa mi vynorili obavy, ako to budeme zvládať.

Takže kritizujete aj slovenskú vládu?

Súvisiaci článok Osem tipov ako zvládnuť krízu vo firme pre koronavírus Čítajte 

Našťastie niektoré veci uchopila veľmi rýchlo. Za akčne a reštrikčné opatrenia ju chcem pochváliť. Lenže ľudia majú laxný prístup. Aj preto pravdepodobne budeme mať problém v zdravotníckych zariadeniach či v domovoch dôchodcov a počet infikovaných bude rásť.

Skryť Vypnúť reklamu

Na začiatku, pred spustením projektu sme chceli zistiť, kto a čo bude potrebovať, keď sa situácia zhorší. Prišli sme na to, že stav je alarmujúci. To nás inšpirovalo, aby sme rýchle vytvorili online platformu, ktorá by zdravotníkom i starším ľuďom pomohla.

Vo štvrtok sme sa do toho opreli a v piatok službu spustili, ale priebežne na nej stále pracujeme. Takže cez platformu môžu nemocnice či domovy seniorov zadávať svoje požiadavky a na druhej strane budú môcť firmy aj obyčajní ľudia finančne i nefinančne prispieť. Následne sa budeme snažiť potrebné veci zabezpečiť a distribuovať.

Ako funguje celý tím, ktorý stojí za projektom?

Je rozdelený na niekoľko sekcií. Prvou je technologická sekcia, ktorá robí zmeny a upgrady, pridala platobné možnosti a rozširuje systém, aby sme dokázali združovať dáta. Ďalší tím vyhodnocuje požiadavky, ktorých máme aktuálne od 125 subjektov. Tretí tím vyhľadáva možnosti, kde by sme mohli zohnať potrebné veci ako rúška alebo dezinfekčné prostriedky. Nakúpia sa za peniaze, ktoré ľudia posielajú na transparentný účet.

Skryť Vypnúť reklamu

Koľko máte zatiaľ peňazí?

Približne 4300 eur, ale v pondelok nám nabehnú peniaze, ktoré ľudia poslali cez víkend. Takže sme sami zvedaví. Podľa mňa s peniazmi nebude problém. Problém vidím v tom, kde nájsť hygienické pomôcky, pretože buď nie sú v skladoch, alebo sa dodávatelia boja, že vláda dodávku v rámci nariadení zhabe. Niektoré pomôcky sa predávajú navyše za značne premrštené sumy. Je to dilema, či míňať peniaze za niečo, čo je evidentne predražené.

Aktualizované 16.3. 2020: Doposiaľ sme od jednotlivcov, veľkých donorov – firiem a nadácií vyzbierali takmer 220-tisíc eur.

No inú možnosť zrejme nemáte, však?

Áno, lebo nemocnice sú v zúfalom stave. Keď vám napíšu Kramáre, že nemajú rúška, tak si uvedomíte, že koronavírus je naozaj problém, ktorý netreba podceniť. Kontaktoval som ľudí z vládneho kabinetu, aby mi dali update, ako sa bude riešiť distribúcia potrebných vecí, keď prídu na Slovensko.

Skryť Vypnúť reklamu

Aj naše kapacity sú obmedzené. Keď dostaneme cez platformu obrovskú objednávku, kde bude nejaká nemocnica potrebovať desaťtisíce rúšok, budeme túto požiadavku preposielať kompetentným úradom. Naším cieľom je pomôcť tam, kde je nedostatok pomôcok a urobíme všetko pre to, aby sme pomohli. Riešime elementárne krízové situácie, ktoré bude musieť po čase prebrať na seba štát. Sme len akýsi nárazník.

Za celým projektom je len vaša firma?

Dôležité je povedať, že neorganizujeme verejnú zbierku, ale momentálne sme občianska iniciatíva bez právnej formy. Crowdfunding realizujeme prostredníctvom PR konzultantky Zuzany Suchovej ako fyzickej osoby na jej transparentný účet.

Na projekte pracuje časť ľudí z Pixelu, ale spolupracujeme s firemnými partnermi - Nadácia VÚB, Curaprox, Demotivácia (influencer na instagrame), Lukáš Fila z Denníka N či Finstat, ktorý nám pomáha so zháňaním dodávateľov. Pomáha nám už zmienená Zuzana Suchová či advokátska kancelára Hamala Kluch Víglaský, keďže projekt šijeme horúcou ihlou a uvedomujeme si, že ho potrebujeme robiť tak, aby všetko bolo v súlade s právom.

Skryť Vypnúť reklamu

Rozprávame sa aj s portálom Sashe.sk, či by nám nevedel pomôcť so šitím rúšok. S marketingom pomáha agentúra Seesame. Vo všetkom, čo robíme, sa snažíme byť transparentní cez transparentný účet a o nič iné nám nejde. Len o pomoc tam, kde to najviac potrebujú. Prihlásilo sa nám aj veľa dobrovoľníkov, ktorí rozvážajú veci.

Firmy už prispeli nejakými peniazmi?

Súvisiaci článok Podnikatelia, čo robiť počas pandémie? Na štát sa nespoliehajte Čítajte 

Za nás, teda Pixel Federation prispel 25 tisíckami, Nadácia VÚB banky prispeje 40-tisíc eur, Curaprox 10-tisíc eur či IT firma Titans 10-tisíc eur. Myslím, že týchto darcov bude ešte viac.

Čo za tieto peniaze ako prvé kúpite?

Za tieto peniaze chceme kúpiť šesť čističov vzduchu pre Univerzitnú nemocnicu v Bratislave. Ide o veľmi dôležité a drahé prístroje, ktoré chránia personál nemocníc. Umožní dezinfekciu vzduchu vo veľkých priestoroch s vysokým rizikom infekcie.

Skryť Vypnúť reklamu

Na týchto šesť kusov chceme minúť 90-tisíc eur, pretože si uvedomujeme, že lekári a zdravotný personál sú v prvej línii a musia ostať zdraví. Toto je zatiaľ naša priorita. Ďalšie požiadavky, ktoré od nás žiadajú nemocnice či domovy seniorov, sú rúška, rukavice, ochranné obleky alebo okuliare. Tieto veci získavame postupne. Budeme sa agilne prispôsobovať tomu, čo vieme rýchle zohnať, pretože zohnať všetko zrejme nebude možné.

Pripravujete aj niečo pre ohrozené skupiny ľudí? Spomínali ste starších ľudí.

Pre starších ľudí by sme chceli pripravovať balíčky s jedlom, preto sa rozprávame s veľkými obchodnými reťazcami. Boli by sme radi, ak by nám vedeli tieto balíčky pripravovať. Práve návštevy obchodov môžu byť pre starších ľudí kritické a nemali by chodievať nakupovať vôbec a pomôcť by im mali mladší.

Skryť Vypnúť reklamu

Keďže nie ste lekár, kto vypracovával plán priorít, kam peniaze poputujú?

Máme odborných garantov, sú nimi napríklad Ľudmila Kolesárová z Dobrého anjela, Ľubica Kočanová, ktorá je predsedníčkou Asociácie sestier a pacientov, či Pavol Andel, ktorý je zubným lekárom. V pondelok chceme osloviť ďalších odborných garantov, ktorí by nám pomohli s určovaním priorít, ktoré nemocnice potrebujú. Nechceme to robiť my, pretože sme len akýsi databázový filter, ale túto právomoc rozhodovať o prioritách chceme preniesť na ľudí, ktorí problematike rozumejú.

Keď chcem prispieť finančne, môžem to urobiť tak, že pošlem peniaze cez finančnú bránu. Lenže dá sa prispieť aj nefinančne, rúškami, rukavicami a podobne. Ako to funguje?

Vyplníte formulár a pošlete nám ho. Dostane ho človek, ktorý tieto informácie združuje a vytriedi ich podľa toho, či túto pomoc nakoniec prevezmeme, alebo sa len poďakujeme. Musím konštatovať, že sme v stave, keď aj obyčajným ľuďom chýbajú elementárne pomôcky, preto máme nefinančných ponúk od obyčajných ľudí veľmi málo.

Skryť Vypnúť reklamu

Ja som ešte pred spustením platformy nakúpil 24-tisíc jednorazových rukavíc, ktoré som dal do skladu. Verím, že keď sa o tomto projekte dozvie viac ľudí, ozvú sa nám aj firmy, ktoré by boli ochotné darovať časť svojich skladových zásob, ak nejaké vôbec majú.

Máte podľa všetkého aj veľa dobrovoľníkov, ktorí pomáhajú pri distribúcii. Ako to funguje?

Napríklad jeden taxikár priviezol alkoholový dezinfekčný roztok na povrchy pre obvodných, všeobecných lekárov a pediatrov, ktorý sme už kúpili z vyzbieraných peňazí. Kto má chuť a čas, môže sa prihlásiť a pomôcť. Stačí napísať správu na podpora@ktopomozeslovensku.sk alebo pokojne aj na môj facebook. Ja to preposielam iným ľuďom, ktorí to s nimi odkomunikujú.

Čo môže ešte vláda urobiť, aby situáciu dostala pod kontrolu a čo obyčajní ľudia, aby sami situáciu ešte nezhoršovali?

Skryť Vypnúť reklamu

Ako podnikateľ si mnohé informácie musím overovať, preto v prípade koronavírusu sledujem dôveryhodné kanály ako BBC a snažím sa hoaxy overovať. Takže ľudia by mali sledovať situáciu a nepodceňovať ju. Mnohým to ešte nedochádza a berú to na ľahkú váhu.

Zo strany vlády by som možno sprísnil možnosť zhromažďovať sa viac ako piatim ľuďom, tak ako to urobili Rakúšania. Pridal by som aj v relevantnom informovaní - lepšie informovať obyčajných ľudí, aby nepodliehali hoaxom, ktoré šíri napríklad fašistická strana ĽSNS. Príkladom takého hoaxu je tvrdenie, že koronavírus priniesli imigranti. Poslanec Uhrík rozširuje nezmysly o americkej armáde a pri týchto informáciách by mala byť vláda konzistentná.

Vítam opatrenie Slovak Lines i MHD v Banskej Bystrici, ktorá nevpustí do autobusu človeka, ktorý nemá rúško. Jednoducho musíme opatreniami znížiť krivku rastu novonakazených a natiahnuť ju v čase. V opačnom prípade hrozí nával nových pacientov a na to nie je pripravené žiadne zdravotníctvo na svete.

Skryť Vypnúť reklamu

Na facebooku ste napísali, že "toto je vojna, ktorá bude mať veľa porazených". Čo ste tým mysleli?

Je taká poučka: Treba veriť v to najlepšie a pripravovať sa na to najhoršie. Chcem veriť, že to Slovensko zvládne a reštrikciami sme spomalili počet nakazených. Nechcem fňukať ani plakať, je toho veľa a ťažko vnímam, keď vidím niektoré hoaxy, ktoré sa šíria na internete.

Viem, že vláda sa teraz snaží a dodávatelia majú prázdne sklady, ale nezdá sa mi férové ani to, keď premiér povie, že predavačky si majú zohnať rúška samy. Zdá sa mi to od neho necitlivé. Veď niekto tie potraviny predávať musí.

Budem veľmi rád smiešnym alarmistom, ktorý zle prečítal dáta, pokojne nech sa mi ľudia potom smejú. Myslím si však, že nás ťažké časy ešte len čakajú. Myslím si zároveň, že ich zvládneme. Otázkou je, za akú cenu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie z ekonomiky

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 2. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 3. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 4. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 5. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 6. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 7. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 8. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 9. Venujte na Vianoce darček plný informácií
 10. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 1. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 2. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 3. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 4. Novinka medzi prefabrikátmi
 5. Virtuálne prechádzky ako pomoc turistom pri orientácií
 6. 3D virtuálne prechádzky pozdĺž maďarsko-slovenských hraníc
 7. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 8. The future of M&A in Europe
 9. Prvé zamestnanie: 3 veci, na ktoré by ste nemali zabudnúť
 10. ADLO sa presťahovalo bližšie k zákazníkom
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 34 045
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 433
 3. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 14 763
 4. Aká je chémia vôní 10 535
 5. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 9 476
 6. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 435
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 811
 8. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 776
 9. Bývanie v meste predlžuje život 8 175
 10. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 757
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus SARS-CoV-2

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Vírusy a vírusové ochorenia, Lídri biznisu o koronakríze
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kollár ležal na špeciálnom oddelení. Nemal prijímať návštevy ani nahrávať videá

O tom, že počas hospitalizácie vystúpil v televízii, nemocnica nevedela.

Dobré ráno

Dobré ráno: Raz si pamätá, raz nie. Čo priznala Jankovská?

Vo výpovedi spomína aj Roberta Fica.

Katarína Knechtová vydala nový album Svety.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Aj volič ĽSNS je občan

Vláda nenechala priestor na zákonné protesty.

Peter Tkačenko