Všetky texty o novom koronavíruse budú na SME.sk odomknuté a prístupne pre každého, považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného.
BRATISLAVA. Zatvorené obchody, reštaurácie či nákupné centrá. Zamestnanci aj podnikatelia, ktorí mohli ostať doma, tak urobili.
Nie všetci však majú takú možnosť. Kým niektoré firmy sa snažia pre koronavírus aspoň obmedzovať otváracie hodiny, napríklad pobočky poisťovní či banky, iné zatiaľ výrazné obmedzenia neprijali, hoci zamestnávajú stovky až tisíce ľudí.
Viacerým redakciám sa od víkendu ozývajú ľudia pracujúci vo veľkých automobilkách či obchodných reťazcoch. Sťažujú sa, že ich zamestnávateľ im neposkytol žiadne ochranné rúška a málo dbá napríklad aj o dezinfekciu.

"V halách sa denne striedajú tisícky zamestnancov, a to v čase, keď na Slovensku platia prísne opatrenia v súvislosti s koronavírusom," napísal zamestnanec najväčšej automobilky na Slovensku Volkswagen, ktorý si želal zostať v anonymite.
Upozornil, že vo fabrike pracujú ľudia, ktorí sa len nedávno vrátili zo zahraničia a ďalej chodili do práce. "V autobusoch sa rovnako tak stretáva množstvo ľudí," opísal svoje obavy.
Práve Volkswagen dospel cez víkend k rozhodnutiu, že preruší prevádzku na neurčito. V nedeľu (15. marca) večer to oznámil premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) a následne to potvrdila aj samotná automobilka.
Svoje tri závody - okrem Bratislavy má po jednom v Martine a Stupave - zatvorí čím skôr, no najskôr sa musí s materským koncernom dohodnúť na postupe.
Automobilka avizovala, že minimálne v pondelok budú jej brány ešte otvorené, pretože potrebuje nevyhnutný čas na odstavenie technológií a ukončenie logistických procesov.
Volkswagen aj napriek tomu, že dospel k vážnemu rozhodnutiu a zatvorí podnik, tvrdí, že prijímal opatrenia už skôr. Vymenoval pravidelnú dezinfekciu autobusov, prísne opatrenia ohľadom karantény vracajúcich sa zamestnancov či úplný zákaz zahraničných služobných ciest.
Kaufland: Nič sme nezakázali
Hoci od víkendu platí, že zatvorené sú všetky obchody, netýka sa to potravín, lekární či novinových stánkov.
Nie všetci zamestnanci týchto predajní však nosia pri práci ochranné rúška či rukavice. Niektorí zamestnanci Kauflandu dokonca tvrdia, že im zamestnávateľ rúška neodporúčal nosiť.
"Zakazovanie nosenia rúšok našim zamestnancom v predajniach rázne odmietame, ich nosenie je u nás povolené," vraví hovorkyňa reťazca Lucia Langová.

Realita je však taká, že rúška nosia iba niektorí zamestnanci. Aj tí si ich museli zohnať sami.
Kaufland priznáva, že má problém ochranné rúška zohnať. "Neustále hľadáme riešenia, ako zabezpečiť ochranu našich zamestnancov, preto sme so žiadosťou o stretnutie oslovili predstaviteľov vlády a veríme, že nájdeme riešenie," vraví Langová.
Problém s rúškami je celoplošný, je ich veľký nedostatok. Zohnať dostatočné množstvo, ktoré by bolo možné a potrebné distribuovať do nemocníc či lekární, má problém aj štát. Až v nedeľu sa mu podarilo podpísať tri zmluvy s rôznymi dodávateľmi.
A čo ďalšie závody?
Tisícky ľudí pracujú denne aj v trnavskej automobilke PSA. Cez víkend sa ozval redakcii čitateľ, ktorý pracuje vo výrobnej hale závodu. Konkrétne a s uvedením osobných čísel zamestnancov opísal dve príhody, keď podľa neho podnik neadekvátne reagoval na podozrenie z nákazy koronavírusom.
V oboch prípadoch išlo o zamestnancov, ktorí mali zvýšenú teplotu a firma ich poslala na pohotovosť, hoci by tam v prípade podozrenia na koronavírus sami chodiť nemali. Nadriadení vraj nevykonali žiadne ďalšie preventívne opatrenia vo vzťahu k osobám, ktoré prišli s chorými do kontaktu, tvrdí zamestnanec.

Hovorca spoločnosti Peter Švec to dôrazne odmieta. "Spomínaní ľudia nahlásili celkovú slabosť a nevoľnosť, privolaní hasiči zistili zvýšenú teplotu a kontaktovali kontaktné číslo na koronavírus, no nemohli sa dovolať," opisuje Švec postup automobilky.
Následne lekár záchrannej služby posúdil, že nevykazujú príznaky koronavírusu a odporučil im návštevu pohotovosti. "Preventívne bolo vydezinfikované celé pracovisko, na ktorom sa pohybovali. Následne sme ich kontaktovali a dostali sme informáciu, že podľa lekára nejde o príznaky koronavírusu a bola im odporučená domáca liečba," dodáva Švec.
Automobilka hovorí, že prijala viacero opatrení, aby zabránila šíreniu vírusu. V pondelok napríklad zatvorila tamojšiu kantínu či sprísnila hygienické opatrenia.
"Doposiaľ sme nemali potvrdený ani jeden prípad koronavírusu u zamestnancov," povedal Švec.

Aj napriek tomu sa koncern PSA Groupe rozhodol, že zatvorí všetky svoje európske závody vrátane toho v Trnave. Automobilka tak prestane vyrábať 19. marca o šiestej hodine ráno, po skončení nočnej zmeny. Prerušenie výroby potrvá do 27. marca.
Britská automobilka Jaguar Land Rover, ktorá má závod pri Nitre, nateraz o zatvorení či obmedzení výroby neuvažuje, taktiež o tom neuvažuje ani Kia v Žiline.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu