BRATISLAVA. Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR žiada zvolanie mimoriadneho rokovania Hospodárskej a sociálnej rady SR v súvislosti so šírením nového koronavírusu.
Upozorňuje na to, že len koordináciou a spoluprácou so sociálnymi partnermi na národnej úrovni je možné zamedziť a zmierniť následky pre firmy aj zamestnancov.
KOZ upozornila na to, že vyhlásením núdzového stavu sa aj medzi zamestnancami vynárajú stále nové otázky týkajúce sa ochrany verejného zdravia a pracovnoprávnych možností daných Zákonníkom práce práve v období pandémie.
Odborári ocenili prijaté rozhodnutia vládou aj ústredným krízovým štábom.
Napriek tomu sú ale presvedčení, že je nevyhnutné, aby sociálni partneri na úrovni tripartity čo najskôr prediskutovali aktuálny stav v zamestnávateľskom a zamestnaneckom prostredí, rozsah ekonomických a sociálnych dosahov krízy na dané prostredie, ako aj existujúce možnosti a návrhy nových opatrení na zmiernenie a sanáciu týchto dosahov.
"Plne si uvedomujeme, že súčasná situácia spôsobí výrazné ekonomické výpadky, ktoré budú mať dosahy na firmy, zamestnávateľov a podnikateľský sektor, ako aj na zamestnancov. Preto vyjadrujeme presvedčenie, že hneď ako to situácia dovolí, by malo byť zvolané rokovanie Hospodárskej a sociálnej rady SR, ktorá by za účasti sociálnych partnerov prerokovala sociálne a ekonomické vplyvy a možné nástroje a opatrenia na ich sanáciu," uviedla v stanovisku pre médiá viceprezidentka KOZ SR a podpredsedníčka Hospodárskej a sociálnej rady SR Monika Uhlerová.
Štát musí byť podľa KOZ SR pripravený na možné krízy novými a doteraz nevyužívanými opatreniami na kompenzáciu možnej ušlej mzdy, ktoré pomôžu zamestnávateľom udržať zamestnanosť a predísť možnému krachu a štátu eliminovať negatívne dopady na verejné financie v dôsledku zvýšenej nezamestnanosti či obmedzenia ekonomickej činnosti firiem.
Nie všetci zamestnanci si môžu dovoliť dodržať odporúčanú izoláciu v domácom prostredí. Mnohí zamestnávatelia to pochopili a umožnili svojim zamestnancom inú formu výkonu práce.
"Sme presvedčení, že zamestnanci by sa v takejto mimoriadnej situácii, s ktorou sa naša spoločnosť ešte nestretla, nemali deliť na občanov prvej a druhej kategórie, teda na tých, ktorí môžu byť v bezpečí domácej izolácie, a na tých, ktorí musia pracovať, hoci nezachraňujú životy iných, nestarajú sa o bezpečnosť a zdravie nás a našich rodinných príslušníkov, potravinové a energetické dodávky či dopravu ľudí a tovarov," uviedol prezident KOZ SR Marián Magdoško.
Mnohí zamestnanci pracujú v nepretržitých prevádzkach, ako aj prevádzkach, ktoré nemožno zo dňa na deň vypnúť.
KOZ SR preto víta rozhodnutie najväčšieho zamestnávateľa na Slovensku Volkswagen Slovakia utlmiť svoju výrobu.
V záujme ochrany zdravia a bezpečnosti zamestnancov verí v podobné rozhodnutie aj u iných zamestnávateľov, pretože potenciálne riziko šírenia nákazy vo výrobných závodoch, logistických centrách a všade tam, kde aktuálne ešte stále prichádza k stretávaniu sa veľkého počtu ľudí v uzavretých priestoroch, je obrovské.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu