Všetky texty o novom koronavíruse budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého, považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného.
Vláda a dodávatelia energií ubezpečujú, že Slovensku nehrozí energetický kolaps. Ako sú však na tom zamestnanci firiem, ktorí nepretržitú dodávku energií zabezpečujú?
Energetické podniky už obmedzili kontakt s klientmi - zatvorili klientske centrá a zákazníkom ponúkli alternatívne možnosti komunikácie cez e-mail, telefón alebo skype.
Otázkou ostáva, ako identifikovať potenciálne zdroje nákazy medzi zamestnancami, ako ich izolovať od ostatných či ako riešiť bezpečnosť personálu, ktorý musí navštíviť klientov v prípade výpadku energie.
Zbierajú čestné vyhlásenia

Do redakcie sa ozval čitateľ, ktorý pracuje v atómovej elektrárni Mochovce. Upozorňuje, že pred vstupom do areálu sa pre opatrenia proti šíreniu koronavírusu tvoria dlhé rady: „V elektrárni pritom pracuje veľa ľudí zo zahraničia, aj z Talianska.“
Taliansko sa v uplynulých týždňoch stalo epicentrom šírenia vírusu v Európe.
Hovorca Slovenských elektrární (SE) Miroslav Šarišský zavedenie preventívnych opatrení potvrdzuje.
„Každá osoba je pri vstupe do areálov SE povinná vyplniť čestné vyhlásenie s informáciami o možnom výskyte v rizikovej krajine, o klinických symptómoch ochorenia a kontakte s potvrdeným prípadom alebo osobou s príznakmi,“ uvádza pre INDEX hovorca elektrární Miroslav Šarišský.
Okrem toho personál na vrátnici kontroluje, či zamestnanec nemá teplotu nad 37,5 stupňa Celzia, či netrpí dýchavičnosťou, alebo suchým kašľom. „Ak u niekoho zo vstupujúcich namerajú vyššiu teplotu alebo ak bol vo vysoko rizikovej krajine, do priestorov Slovenských elektrární ho nevpustia,“ píše sa na firemnom webe.
Teplotu merajú prostredníctvom termovíznych kamier a bezkontaktných ručných teplomerov. „Ľuďom opakovane zdôrazňujeme povinnosť dodržiavať metrové odstupy,“ dodáva hovorca.
Zoznam rizikových krajín majú SE širší, ako je oficiálny štátny. Aktuálne je na ňom štrnásť krajín, ktoré majú najmenej 50 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom. Ak zamestnanec niektorú z nich v posledných štrnástich dňoch navštívil, musí ostať doma v karanténe.
Okrem zahraničných pracovných ciest v SE zrušili akcie a mítingy s účasťou viac ako desať ľudí. Zriadili tiež dezinfekčné stanice a izolačné miestnosti, pričom začali s plošnou dezinfekciou priestorov. Zároveň vyzvali svojich dodávateľov, aby aplikovali rovnaké pravidlá.
Medzi pracovníkmi SE sa zatiaľ podľa hovorcu spoločnosť nevyskytol žiadny potvrdený prípad nákazy koronavírusom.
Nemôžu prikázať testovanie
Problémom preventívnych opatrení môže byť, že ich účinnosť závisí aj od zodpovednosti jednotlivých pracovníkov. Napríklad v čestnom vyhlásení môžu uviesť nepravdivé informácie.

Hovorkyňa Stredoslovenskej energetiky (SSE) Michaela Krivá podotýka, že zamestnávateľ nemôže nikoho donútiť, aby sa dal testovať. „A doposiaľ neexistovala ani možnosť komerčného testovania na koronavírus,“ dodáva.
Všetci zamestnanci SSE, ktorí sa po 28. februári vrátili zo zahraničia, mali nariadenú povinnú karanténu v domácom prostredí.
Súčasťou preventívnych opatrení v SSE je tiež zvýšená hygiena a upratovanie priestorov koncentrovanými čistiacimi prostriedkami. „Pre zamestnancov sme zabezpečili antibakteriálne mydlá i bezdotykový dávkovač antibakteriálneho gélu pri hlavných vstupoch do areálu,“ uvádza Krivá.
Krízové štáby a plány
Viaceré energetické firmy zriadili krízové štáby. Výroba a distribúcia síce pokračujú bez obmedzení, rušia sa však plánované odstávky a šetria sa kapacity na havarijné stavy.
V Slovenskom plynárenskom priemysle (SPP) zasadá krízový štáb pravidelne už viac ako tri týždne a doteraz prijal viacero opatrení. „Upravili sme počet členov pracovných tímov na jednotlivých zmenách tak, aby sme služby poskytovali aj napriek obmedzenému režimu,“ uvádza hovorca SPP Ondrej Šebesta.
Z celkového počtu zhruba siedmich stoviek zamestnancov SPP ostalo 630 pracovať z domu. Plynári zrušili aj všetky zahraničné pracovné cesty a pracovné stretnutia obmedzili na minimum. Zamestnanci, ktorí boli v uplynulých štrnástich dňoch v zahraničí, to musia hlásiť nadriadeným.
Aj vo Východoslovenskej energetike (VSE) siahli po krízovom manuáli. „Ak to charakter práce dovoľuje, zamestnanci pracujú z domu. Na bezproblémový chod systému dozerá úsek IT,“ konštatuje hovorkyňa spoločnosti Andrea Danihelová. A dodáva, že vo firme zatiaľ neevidujú prípad nákazy koronavírusom.
Ako súčasť preventívnych opatrení VSE pozastavila výberové konania, zrušila naplánované podujatia a zatvorila klientske centrá. Obmedzila tiež návštevy v domácnostiach zákazníkov a stretnutia u firemných klientov.
VSE skresáva na minimum naplánované práce, ktoré si vyžiadajú prerušenie distribúcie elektriny. „Pôjde iba o prípady, keď nevyhnutne musíme dokončiť prácu alebo elektroenergetické zariadenia aspoň zakonzervovať tak, aby nepredstavovali riziko poškodenia majetku,“ vysvetľuje Danihelová.
Podobný postup zvolila Západoslovenská distribučná (patrí do skupiny ZSE). Firma zrušila plánované odstávky, bude zabezpečovať iba opravu porúch a výpadkov.
„V špeciálnom režime pracuje dispečing, ktorý je nevyhnutný na zabezpečenie nepretržitej prevádzky. Máme vytvorené redundantné pracoviská, pracovníci dispečingu sú izolovaní od ostatných pracovníkov,“ uviedol pre web energie-portal.sk predseda predstavenstva Západoslovenskej distribučnej Tomáš Turek.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu