SME

Čo ak by vyleteli ceny potravín? Štát ich môže zmraziť

Výroba i obchod hľadajú ľudí.

Ilustračná snímka.Ilustračná snímka. (Zdroj: TASR/AP)

Všetky texty o novom koronavíruse budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého, považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného.

Veľký dopyt vyprázdňujúce sa regály a výroba roztočená na plné obrátky. Na väčšie nákupy potravín sa vybrali aj tí, čo ešte do nedávna nemali v komore prakticky nič. Ľudia si pre strach z koronavírusu robia zásoby.

Potravinári i obchodníci spotrebiteľov ubezpečujú, že potravín je dosť pre všetkých. Síce po nárazovom dopyte sa môže stať, že produkt je nedostupný, ale ide o dočasný výpadok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obchodníci musia tovar objednať od dodávateľa, prípadne nájsť iného, tovar naskladniť, doviezť do predajne a vyložiť na pult. Zároveň upozorňujú, aby sa ľudia zásobovali primerane vlastným potrebám.

Známe sú prípady, keď sa v predajniach zákazníci hádali pre antibakteriálne mydlá alebo kričali na predavačky, že ich nemajú na pultoch. Okrem agresívneho správania však zvýšený dopyt a dočasný nedostatok môže spôsobiť aj rast cien.

Zásobovanie na prvom mieste

Súvisiaci článok Obchodníci žiadajú rúška pre zamestnancov. Nosiť ich nemusia Čítajte 

Obchodníci hovoria, že sa tak zatiaľ nedeje. „Situácia v súvislosti s koronavírusom zatiaľ nemala vplyv na koncové ceny pre zákazníkov,“ uvádza Marek Koštrna, marketingový riaditeľ spoločnosti Terno real estate, ktorá prevádzkuje siete Terno a Kraj.

Sieť Billa tvrdí, že v krízovom období je ich prvoradým cieľom zabezpečiť ľuďom dostatok potravín, aby si zákazníci mohli v predajniach nakúpiť všetko, čo potrebujú zo sortimentu od najlacnejšieho až po prémiový tovar. „Ziskovosť ide v tomto prípade bokom,“ potvrdzuje hovorkyňa siete Kvetoslava Kirchnerová.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Slovenskej aliancie moderného obchodu to, aký vplyv bude mať kríza na ceny nielen v dnešnej situácii, ale aj v budúcnosti, ukáže až čas.

„Chcem však zdôrazniť, že obchodné reťazce združené v SAMO sa správajú zodpovedne aj v čase krízy a primárne robia maximum len v tom, aby zabezpečili dostupnosť potravín a drogérie pre ľudí na Slovensku,“ uvádza jej predseda Martin Krajčovič.

Ceny potravín rástli od nového roka bez prispenia koronavírusu. Úlohu zohral napríklad africký mor ošípaných v Číne. „Rapídne klesli stavy ošípaných a ceny bravčového mäsa sa zvýšili, čo bola prirodzená vec,“ uvádza hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová.

„Od začiatku roka priebežne až doteraz rastú ceny niektorých mliečnych výrobkov, výrobkov vyrábaných na Slovensku a ceny cukru,“ konštatuje konateľ Delia potraviny Jozef Berko. Dodávatelia to podľa neho vysvetľujú zvýšením cien surovín, ako aj vyššími nákladmi na prácu.

SkryťVypnúť reklamu

„Vývoj cien, samozrejme, závisí od vývoja cien surovín, ktoré najviac ovplyvňujú zmeny predajných cien. Hypoteticky v snahe zastavenia šírenia koronavírusu môže dôjsť k obmedzeniu dodávok určitej časti potravín, čo bude môcť mať vplyv na zvýšenie ich cien,“ pokračuje Berko.

Podľa Jany Holéciovej nikto momentálne v tejto situácii nemá záujem o zdražovanie.

„Na základe telefonické prieskumu medzi mlynármi, výrobcami cukru, pekármi a mliekarmi môžem povedať, že žiadny z týchto základných potravinových segmentov nehovorí o zdražovaní odbytových cien, teda cien, za ktoré predávajú svoje výrobky obchodu,“ potvrdzuje s tým, že potravinári hovoria o korektnosti v celom dodávateľskom reťazci.

Pevné ceny

Aby sa súčasnú situácia nerozhodol niekto zneužiť, slovenskí pekári navrhli krízovému štábu vyhlásenie cenového moratória na suroviny a obalový materiál.

SkryťVypnúť reklamu

„Navrhujeme dočasne zafixovať ceny v celom distribučnom reťazci - u obchodníkov, dodávateľov, ale i výrobcov,“ vysvetľuje predsedníčka Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov Tatiana Lopúchová.

Štát k takejto regulácii môže pristúpiť za určitých podmienok, ktoré upravuje zákon o cenách. Za súčasnej situácie to môže byť aplikácia ustanovenia, podľa ktorého môžu byť ceny regulované v prípade, „ak vznikne mimoriadna trhová situácia s priamym vplyvom na ceny tovarov na tuzemskom trhu ohrozujúcim cenovú stabilitu alebo dostupnosť tovarov“.

Ceny sa dajú regulovať dvojakým spôsobom, a to buď určením ceny, alebo určením podmienok, za akých sa môžu dohadovať.

„Ak by teda vláda vyhovela požiadavkám pekárov na dočasné zafixovanie cien, mohla by pristúpiť k regulácii cien aj v celom distribučnom reťazci, pričom ceny by mohla stanoviť ako pevné ceny, ktoré nie je prípustné zmeniť, alebo aj ako maximálne ceny, ktoré nie je prípustné prekročiť,“ vysvetľuje Ján Kapec, senior advokát Havel & Partners.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by sa tak stalo, podnikatelia by nemali v prípade strát nárok na odškodnenie.

„Ak budú splnené podmienky na reguláciu cien v zmysle zákona o cenách a štát následne pristúpi k regulácii spôsobom a postupom stanoveným v tomto zákone, bolo by pre podnikateľov pomerne obťažné si od štátu uplatniť kompenzáciu,“ hovorí advokát. Nádej na uplatnenie nárokov by mali iba vtedy, keby štát pri regulácii postupoval nezákonne.

Hlavne etický problém

Súvisiaci článok Antibakteriálne mydlá sa minuli. Ľudia vykupujú obchody Čítajte 

Na internete sa objavili podnikavci, ktorí ponúkali extrémne predražené rúška či mydlá za desiatky eur. Svoje „podnikanie“ obhajovali slovami, že biznis je biznis. Podľa advokáta predaj respirátorov či rúšok za premrštené ceny by sám osebe nemal byť trestným činom ani nelegálnym predajom.

„V konkrétnych prípadoch (ak by sa zároveň preukázalo takýmto konaním zneužitie niečej tiesne, neskúsenosti alebo rozumovej slabosti, alebo rozrušenia) by mohlo takýmto konaním dochádzať k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu úžery, pričom konkrétne posúdenie by bolo v rukách polície,“ vysvetľuje Kapec. Podľa jeho slov ide v prvom rade o etický problém.

SkryťVypnúť reklamu

Nastupujúca koalícia súhlasí s opatreniami, ktoré prijala dosluhujúca vláda. Podľa Veroniky Remišovej zo strany Za ľudí, by sa však dalo urobiť ešte viac. Napríklad aj stanoviť fixné ceny rúšok.

Dopyt je ohromný

Výrobcovia potravín hlásia, že evidujú prudký nárast dopytu o svoje výrobky. V prípade pekárenských produktov je to o 40 – 50 percent.

„Zvýšený záujem pociťujú aj mlynári, ktorí hovoria, že im chýba dnes viac ako 50 ľudí na balenie múky. Očakávame, že tento stav bude pokračovať aj nasledujúce týždne, a preto hľadáme desiatky nových zamestnancov,“ potvrdzuje Lopúchová. Zamestnancov v týchto dňoch naberajú aj obchodníci.

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná v utorok konštatovala, že v distribučných skladoch na Slovensku je dostatočné množstvo potravín.

SkryťVypnúť reklamu

„Tovaru je dokonca v skladoch viac ako za bežnej prevádzky, pretože počet objednávok je taký veľký, že prevažuje naskladňovanie materiálu nad výdajom. Sortimentná skladba je taká, že je dostatok všetkého, čo potrebujeme. Vôbec nie je dôvod na nejakú paniku,“ uviedla na brífingu.

Koronavírus SARS-CoV-2

Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (18. 4. 2024)
USD 1.064
AUD 1.656
CZK 25.228
JPY 164.540
CAD 1.469
GBP 0.854
HUF 393.000
PLN 4.351
CHF 0.969
SEK 11.679

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  2. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  3. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  4. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  8. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 832
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 260
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 602
  4. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 126
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 073
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 857
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 361
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 217
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 112 722
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 69 319
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 213
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 678
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 400
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 533
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 15 101
  8. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 14 831
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Šéf Európskej obchodnej komory v Číne vyzval lídrov na hľadanie kompromisov.


TASR
Parkovacie domy, ktoré by mohli vyrásť v Bratislave.

Vyrásť by mali vo väčšine mestských častí.


 Dominik Hapl, analytik Across Private Investments

Cena ropy by mohla stúpnuť až o tretinu, tvrdí analytik.


Ilustračné foto.

Eaconomy nemá na predaj finančných produktov oprávnenie.


  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 112 722
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 69 319
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 213
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 678
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 400
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 533
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 15 101
  8. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 14 831
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťZatvoriť reklamu