SME

Epidémia vírusu sa s pádom Lehman Brothers nedá porovnávať

Ekonomika sa spamätá najskôr na jeseň.

(Zdroj: SME - Marko Erd )

Všetky texty o novom koronavíruse budú na SME.sk odomknuté a prístupne pre každého, považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného.

Pandémia koronavírusu môže mať na globálnu ekonomiku horší vplyv než pád Lehman Brothers. Krach tejto investičnej banky v roku 2008 sa stal jedným zo symbolov štartu poslednej svetovej finančnej krízy.

Tvrdenie pesimisticky ladených analytikov je stále založené na dohadoch a čítaní z krištáľovej gule. Navyše, obe krízy sa nedajú úplne porovnať.

SkryťVypnúť reklamu

Faktory, na ktoré netreba zabúdať

Prvým faktorom, na ktorý netreba zabúdať, je nedostatočná skúsenosť. Moderný globalizovaný svet sa ešte nestretol s epidémiou s takým rozsiahlym dopadom, ako je to v prípade nového koronavírusu.

Druhým problémom je, že akékoľvek odhady prepadu ekonomík sú nepresné. Bankové analýzy sa tiež nejaký čas pripravujú a pracujú s fiktívnymi modelmi, ktoré nemusia odrážať realitu v čase ich publikovania.

Takmer okamžite po vydaní sú analýzy „neaktuálne“, pretože situácia s koronavírusom sa mení každý deň. Napríklad ešte pred pár dňami bola predstava, že fabriku zatvorí Volkswagen i PSA, na úrovni fikcie.

Porovnávať súčasnú situáciu s rokom 2008 je komplikované. Počas finančnej krízy normálne fungoval sektor služieb, aerolínie lietali. Zamrzlo však financovanie spotrebiteľov od bánk i financovanie na medzibankovom trhu. Následne sa kríza odrazila na trhu práce, keď veľa firiem skrachovalo.

SkryťVypnúť reklamu

Ponukový šok

Súvisiaci článok Nový koronavírus ochromil ekonomiku, Trump chce prijať stimuly Čítajte 

Súčasná situácia je odlišná. Krízu nespôsobili ekonomické dôvody - svetová ekonomika bežala naplno. Vyvolal ju faktor „čiernej labute“, s ktorým nikto nepočítal. Keď sa epidémia rozšírila v Číne, európsky a americký trh si žili blahom. Investori na akciových trhoch zaznamenávali extrémne nárasty.

Keď sa však čínska ekonomika zadrhla, spôsobila takzvaný ponukový šok. Európske i americké firmy zaznamenali výpadky v dodávkach súčiastok z Číny. Akciové trhy sa zakolísali až v polovici februára, keď si uvedomili, že sa ich koronavírus začína týkať.

Po zatvorení fabrík a predajní sa šok prelial na stranu dopytu - spotrebitelia a firmy by aj nakupovali, ale nemôžu.

Ak by po dvoch mesiacoch boli karanténne opatrenia zrušené, spotrebitelia by sa do obchodných centier zrejme opäť vrátili. Problém nastane, ak opatrenia budú platiť dlhšie.

SkryťVypnúť reklamu

Vtedy môže dôjsť k trvalejšiemu narušeniu dodávateľských reťazcov medzi firmami, dôjde k bankrotom firiem a živnostníkov i rastu nezamestnanosti. Z dopytového šoku sa tak môže stať problém bánk, keďže ľudia i firmy prestanú splácať úvery.

Deprimujúce je, že nikto nevidí svetlo na konci tunela. Existujú len odhady, ako dlho by mohli byť karanténne opatrenia zavedené. Tvrdiť, že v priebehu dvoch týždňov problém zmizne, je už dnes len utópia.

Ekonomika sa musí pripraviť na obdobie temna minimálne do leta. Šok z koronavírusu infikoval tri globálne piliere - Čína sa zotavuje, v Európe koronavírus naplno prepukol a infikoval už aj USA. Americký prezident Donald Trump nevylúčil riziko recesie.

Epidémia bude dlhšia, než sa predpokladá

Prísne opatrenia, ktoré prijala slovenská vláda, sa snažia zamedziť prudkému nárastu nakazených. Je to logický krok, ktorý súvisí s kapacitou našich nemocníc.

SkryťVypnúť reklamu

Karanténne opatrenia „splošťujú“ krivku novonakazených a počty infikovaných sa tak naťahujú v čase. To potvrdzuje aj analýza, ktorú spracoval Inštitút zdravotnej politiky.

Súvisiaci článok Koronavírusom by sa mohlo naraz nakaziť 25 percent ľudí, očakávajú štátni analytici Čítajte 

Model inštitútu hovorí o tom, že vďaka výrazným obmedzeniam by mal nárast ochorenia na Slovensku dosiahnuť vrchol po šesťdesiatich dňoch od nákazy prvého človeka, čo je prelom apríla a mája.

Choroba by celkovo zasiahla každého štvrtého Slováka, ale má v tomto prípade dlhší celkový priebeh. Pomer infikovaných osôb klesá pod desať percent až v 75. deň, teda po dva a pol mesiaci.

Ak by platili prísne karanténne opatrenia tak dlho, pre ekonomiku by to bola katastrofa. To si uvedomujú firmy i analytici, ktorých INDEX oslovil. Podľa nich je preto potrebný razantný zásah štátu, aby finančnými opatreniami podnikateľov i bežných ľudí zachránil.

SkryťVypnúť reklamu

Tibor Gregor, výkonný riaditeľ Klubu 500:

„Treba si uvedomiť, že priemysel zabezpečuje dostupnosť potravín i ďalších produktov základnej dennej spotreby, či energií, bez ktorých sa Slovensko nezaobíde ani v núdzovom režime. Preto akékoľvek úvahy o jeho kompletnom odstavení považujeme za nezodpovedné.

Malo by to primárne pre Slovensko nedozerné následky. Je predčasné odhadovať ekonomické dôsledky. My však pevne veríme, že Slovensko a EÚ dokážu spoločnými silami prekonať túto vážnu skúšku a nájdu tiež dobrý model kompenzácie pre priemyselné podniky.“

Súvisiaci článok 13 opatrení, ktoré plánuje vláda prijať, aby odškodnila firmy Čítajte 

Miriam Bellušová, generálna sekretárka Slovenského živnostenského zväzu:

„Európska únia prisľúbila finančnú pomoc členským štátom, takže vláda bude mať finančné krytie pre pomocné opatrenia, ktoré navrhujeme, a mala by byť schopná rýchlo ich zaviesť. Našim plánom je pomôcť prežiť živnostníkom a malým podnikateľom karanténne obdobie, keď majú nulové reálne príjmy z podnikania.

SkryťVypnúť reklamu

V zmysle záverov Inštitútu zdravotnej politiky by sa podľa nás mala ekonomika v priebehu tretieho, najneskôr počas štvrtého kvartálu zotaviť, a preto navrhované opatrenia sa týkajú najmä obdobia marec až máj. Vtedy predpokladáme najprísnejšie obmedzenia voči obyvateľstvu, a teda najväčšie negatívne dopady na podnikateľov.“

Boris Tomčiak, analytik spoločnosti Finlord:

„Pandémiu sa ešte nepodarilo v Európe dostať pod kontrolu a je veľmi pravdepodobné, že karantény budú v platnosti i začiatkom apríla.

Slovensko s najväčšou pravdepodobnosťou spadne do recesie, keďže sme závislí od vývozu do západnej Európy. Európske vlády vytvárajú spolu s centrálnymi bankami ekonomické stimuly. Kým ale nie je vírus pod kontrolou, tak sa tieto stimuly nemôžu naplno prejaviť. Miera bankrotov firiem sa zvýši. Zároveň vzrastie počet nezamestnaných ľudí a výrazne spomalí rast platov.

SkryťVypnúť reklamu

Podnikatelia i domácnosti prejdú na úsporný režim, ktorý podkope domáci dopyt. Ak sa podarí zastaviť koronavírus do konca apríla a opäť sa naštartuje ekonomika, tak by recesia mohla byť relatívne krátka na úrovni dvoch štvrťrokov.“

Martin Sklenář, analytik Saxo Bank:

„Nútená odstávka bude stáť nielen Volkswagen, ale aj slovenskú ekonomiku veľa peňazí. Každý deň odstávky bude mať nielen ekonomické, ale aj sociálne dopady.

Pri variante dvojtýždennej odstávky môžeme odhadovať negatívny dopad na priemyselnú produkciu rádoch v desiatkach miliónov eur. Nemyslím si však, že rozhodnutie koncernu Volkswagen bude v platnosti iba na dva týždne. Pri negatívnom variante môžeme byť výroba prerušená až na niekoľko mesiacov.

Automotive priemysel je hlavným pilierom ekonomiky Slovenska. Negatívny dopad na HDP bude preto výrazný. Pre tento rok sa pôvodne predikoval rast HDP Slovenska na úrovni okolo 2,2 percenta. Ak by došlo k odstaveniu výroby všetkých štyroch výrobcov automobilov na Slovensku, mohlo by to znamenať pokles HDP o 0,5 až jedno percento, v závislosti na trvaní ekonomickej stagnácie.

SkryťVypnúť reklamu

K automobilkám sa pravdepodobne pridajú aj firmy z ostatných sektorov. Ak by nastala reťazová reakcia vyvolalo by to ekonomickú recesiu a nasledoval by katastrofický scenár v podobe obrovského nárastu nezamestnanosti.“

Katarína Muchová, analytička Slovenskej sporiteľne:

„Naša nová prognóza má ako hlavný scenár odhadovaný mierny prepad ekonomického rastu v tomto roku - o jedno percento. Optimistickejší vývoj situácie by mohol priniesť rast medzi nula až jedným percentom, čo je málo pravdepodobné.

Situácia sa každým dňom vyvíja – rôzne krajiny pristupujú k rôznym opatreniam vo vlastnom čase a rozsahu. Očakávame, že najvýznamnejší dopad bude vidieť už v priebehu prvej polovice roka 2020 a potom by malo prísť oživenie v treťom a štvrtom štvrťroku.

SkryťVypnúť reklamu

Európska centrálna banka už ponúkla ekonomikám pomoc uvoľnením menovej politiky na svojom zasadnutí z minulého štvrtka.

Centrálne banky vedia pomôcť s likviditou, ale na zmiernenie dopadu je hlavne potrebná dobrá a značná pomoc zo strany fiškálnej politiky, ktorú má k dispozícii vláda.“

Zdenko Štefanides, analytik VÚB banky:

„V terajšej kríze nemajú kvantitatívne odhady vývoja ekonomickej aktivity žiadnu vypovedaciu hodnotu. Je to situácia, v ktorej sa nielen naša ekonomika, ale celá eurozóna a vyspelý svet ocitla vôbec prvýkrát v modernej histórii. Centrálne banky robia, čo môžu, no súčasná kríza je úplne iná ako tá v roku 2008.

Problém nie je nedostatok lacných peňazí, respektíve ich sprostredkovanie klientom, domácnostiam a firmám, ako tomu bolo vtedy. Súčasná kríza je problém globálneho verejného zdravia. Ten nevyriešia centrálne banky, ale konkrétne kroky vlád na zastavenie šírenia vírusu a manažovanie uzdravovania chorých.

SkryťVypnúť reklamu

Prelom nastane, keď sa podobne ako v Číne či Južnej Kórei podarí v Európe a následne v USA zastabilizovať nárast nových prípadov a postupne ho začať znižovať. Vtedy budeme môcť vôbec začať rátať škody, a až následne sa zamýšľať nad kreslením nejakého oživenia a opierať sa pritom o nejaké čísla.

Nepôjde však o rýchly návrat a zrejme ani o návrat do predkrízového stavu. Čím dlhšie bude kríza trvať, tým viac a na dlhšie sa zmení spôsob, ako budeme nakupovať, cestovať, ale aj ako budeme pracovať a zrejme prehodnotíme aj čo, koľko a kde budeme vyrábať či pestovať.“

Koronavírus SARS-CoV-2

Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.

Koronavírus SARS-CoV-2

Ilustračné foto.

Vyjadrenia splnomocnenca vlády považujú za ohrozovanie verejného zdravia ľudí.


TASR 1
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (19. 5. 2025)
USD 1.119
AUD 1.746
CZK 24.936
JPY 163.050
CAD 1.564
GBP 0.843
HUF 403.050
PLN 4.260
CHF 0.938
SEK 10.933

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Kam smerujú peniaze bohatých?
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  1. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  2. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  3. Kam smerujú peniaze bohatých?
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  6. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  8. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 934
  2. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 055
  3. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 4 593
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 039
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 3 979
  6. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 592
  7. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 333
  8. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 314
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 27 721
  2. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 11 715
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 671
  4. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 8 439
  5. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 7 592
  6. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 7 575
  7. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 7 137
  8. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 6 470
  1. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  2. Tupou Ceruzou: Krížovka
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť?
  4. Roman Kebísek: Láska mladej Timravy k dvom bratom
  5. Radko Mačuha: Cintula chcel Fica zavraždiť, pretože chce Mier.
  6. Tupou Ceruzou: Za čiarou
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky
  8. Marian Nanias: Richard L. Garwin: Génius, ktorý formoval jadrovú éru a bránil mier.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Robert Fico na podujatí Smeru v Handlovej.

Robert Fico sa možno chystá na predčasné voľby, ale to nás nemá prečo zaujímať.


70
Slovenskí hokejisti Dalibor Dvorský (vľavo) a Dávid Romaňák sledujú z tribúny zápas A-skupiny Lotyšsko - Slovensko.

Slovensko už nemôže postúpiť do štvrťfinále.


Martin Turčin 2
Cassie Ventura a Sean Diddy Combs počas MET gala v roku 2015.

Plač, brutálne zábery a šokujúce odhalenia.


Ilustračné foto

Smer pandemickú dohodu odmieta.


SITA a 1 ďalší 39

Neprehliadnite tiež

Skupina Be Group pôsobila na Slovensku od roku 2005.

Švédsky koncern Be Group odišiel zo Slovenska neslávne.


Na archívnej snímke demonštranti protestujú proti masového turizmu v Barcelone.

Španielsko vlani prilákalo rekordných 94 miliónov turistov.


TASR
Logo Volkswagenu.

Nemecká skupina sa snaží pretransformovať svoje európske závody.


TASR
Šéf spoločnosti InoBat Marián Boček.

Batéria by mala mať rýchlejšie nabíjanie.


TASR 1
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 27 721
  2. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 11 715
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 671
  4. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 8 439
  5. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 7 592
  6. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 7 575
  7. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 7 137
  8. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 6 470
  1. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  2. Tupou Ceruzou: Krížovka
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť?
  4. Roman Kebísek: Láska mladej Timravy k dvom bratom
  5. Radko Mačuha: Cintula chcel Fica zavraždiť, pretože chce Mier.
  6. Tupou Ceruzou: Za čiarou
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky
  8. Marian Nanias: Richard L. Garwin: Génius, ktorý formoval jadrovú éru a bránil mier.
SkryťZatvoriť reklamu