Všetky texty o novom koronavíruse budú na SME.sk odomknuté a prístupne pre každého, považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného.
Povinne zatvorené obchody, fabriky, prerušené služby. Od víkendu ostali doma rodičia, deti, živnostníci, aj zamestnanci.
Nie všetci však môžu ostať doma na home office - pracovníci vo výrobných závodoch, predavači v obchodoch s potravinami či lekárnici, pretože tieto prevádzky sú stále otvorené.
Medicínsky opodstatnené
„Lekár mi povedal, že mi PN-ku nevypíše,“ vraví čitateľka, ktorá pracuje v obchode s potravinami. Želala si ostať v anonymite.

Péenku si pýtala, pretože spadá do rizikovej skupiny, takže sa môže ľahšie nakaziť novým koronavírusom. Dlhodobo má problém so slabou imunitou. Napriek tomu jej firma odmieta dať voľno a lekár ju nechce vyhlásiť za práceneschopnú.
„PN môže lekár vypísať, ak je to medicínsky opodstatnené, a to sú prípady učiteľov a sociálnych služieb,“ uviedol na tlačovej besede šéf Sociálnej poisťovne Ľubomír Vážny (Smer).
Okrem týchto skupín môže lekár vypísať péenku všetkým, čo sa nakazili novým vírusom, alebo sa vrátili zo zahraničia a musia ostať v 14-dňovej karanténe. Ako to žiada opatrenie krízového štábu.
Ministerstvo: Komunikujte s lekárom
Čo však ľudia, ktorí musia pracovať, no sú onkologickými pacientmi či trpia autoimunitným ochorením?
Kto má nárok na dávku počas PN
Každý, komu sa zhoršil zdravotný stav,
kto sa vrátil zo zahraničia a potrebuje ostať v 14-dňovej karanténe,
každý, komu diagnostikovali nákazu novým koronavírusom.
Lekár môže PN vypísať učiteľom a sociálnym pracovníkom, ktorých pracoviská povinne zatvorili.
Sociálna poisťovňa reaguje, že do lekárskej činnosti nezasahuje. „Stále však platí, že práceneschopnosť musí byť odôvodnená,“ vysvetľuje hovorca Peter Višváder. Ako dodáva, lekár môže uznať práceneschopnosť ktorejkoľvek osoby, ktorá má zdravotné ťažkosti.
Pomerne vágne sa vyjadrila aj hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová. Pacientov, ktorí sú aktuálne v ohrození z hľadiska zníženej imunity alebo onkologického ochorenia, odporúča, „aby komunikovali so svojím ošetrujúcim lekárom.“ S tým, že najlepšie pozná zdravotný stav a riziká s ním súvisiace, pričom lekár môže péenku vypísať aj po telefonickej konzultácii.
PN nemôže lekár napríklad živnostníkovi len preto, že ostal doma bez práce. Opäť, práceneschopnosť mu môže uznať, ak má zhoršený zdravotný stav. A na dávku má nárok iba v prípade, ak si platil nemocenské poistenie.
Ako požiadať o nemocenské a aké je vysoké

V aktuálnom vypätom období sa neodporúča osobná návšteva lekára. Ideálne je požiadať o vypísanie PN-ky telefonicky alebo e-mailom.
Lekár vystaví dve tlačivá. Jedno je určené pre zamestnávateľa, druhé pošle do Sociálnej poisťovne, ktorá následne posudzuje žiadosť o nemocenské.
Podľa Višvádera poisťovňa za posledný týždeň eviduje „výrazný a mimoriadny nárast počtu PN-iek“. Tvrdí však, že jej zamestnanci pracujú v plnom nasadení, aby všetky dávky vybavili včas.
Nemocenské je od 1. do 3. dňa péenky (vrátane) vo výške 25 percent denného vymeriavacieho základu, ktorý sa odvíja sa od mzdy konkrétneho zamestnanca. Od štvrtého dňa je vo výške 55 percent. Prvých desať dní nemocenské platí zamestnávateľ, od jedenásteho Sociálna poisťovňa.
V stredu 25. marca vláda schválila v rámci ekonomických opatrení v boji s nákazou, že nemocenské bude od prvého dňa vyplácať Sociálna poisťovňa.
Taktiež sa pri takzvanom nemocenskom počas karantény alebo povinnej izolácii zvýši na 55 percent vymeriavacieho základu. To znamená, že kto ostane doma kvôli karanténe, môže od prvého dňa dostávať nemocenské vo výške 55 percent vymeriavacieho základu.
Opatrením sa odbremenia podnikatelia, Sociálna poisťovňa odhaduje, že na zmeny v ošetrovnom a nemocenskom pôjde tento rok 339 miliónov eur.