BRATISLAVA 27. mája (SITA) - Indikátor dôvery v stavebníctve sa v máji oproti aprílu zvýšil o jeden percentuálny bod na mínus 10,5 bodu a hodnotu dlhodobého priemeru prevýšil o 17,5 bodu. Jeho rast ovplyvnilo najmä očakávané zvýšenie počtu zamestnancov. Hodnotenie trendu stavebnej aktivity za posledné tri mesiace sa v porovnaní s minulým mesiacom výrazne zlepšilo, konjunkturálne saldo vzrástlo o 15 percentuálnych bodov. V hodnotenom období zaznamenalo 45 % podnikov rast stavebnej aktivity, 46 % podnikov hodnotilo svoju aktivitu rovnako ako v minulom období a 9 % podnikov zaznamenalo jej pokles. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Z hľadiska výrobného zamerania vzrástla najviac stavebná aktivita v podnikoch, ktoré realizujú inžinierske stavby, opravy a údržbu, a to v podnikoch všetkých veľkostných kategórií. Hodnotenie súčasnej úrovne dopytu po stavebnej produkcii sa v porovnaní s hodnotením v minulom mesiaci zhoršilo o 2 body na mínus 25 bodov. Za dostatočnú považovalo úroveň dopytu 69 % podnikov, za viac ako dostatočnú 3 % a 28 % podnikov za nedostatočnú. Najpriaznivejšie hodnotili dopyt najmä veľké firmy s počtom zamestnancov vyšším ako 500 osôb (98 %).
Medzi najvýraznejšie faktory obmedzujúce v súčasnosti rast stavebnej produkcie zaradilo 25 % respondentov nedostatočný dopyt po stavebnej produkcii, 21 % respondentov poveternostné podmienky a 19 % podnikov finančné obmedzenia. Ako ďalšie nepriaznivé faktory podniky uviedli konkurenciu vo vlastnom sektore, išlo najmä o malé a stredné firmy, platobnú nedisciplinovanosť odberateľov, nedostatok kvalifikovaných zamestnancov či zvyšovanie cien pohonných hmôt, stavebných materiálov.
Bariéry rastu v súčasnosti nepociťuje 27 % podnikov, z toho viac ako polovica sú veľké podniky s počtom nad 500 zamestnancov. Konjunkturálne saldo cien stavebnej produkcie v nasledujúcich troch mesiacoch kleslo o dva body na 28 bodov, čo naznačuje spomalenie tempa rastu cien. So zvýšením cien stavebnej produkcie uvažuje 33 % respondentov, z nich 3 % predpokladajú rýchlejšie tempo rastu cien, 26 % očakáva rovnaké tempo rastu ako v minulom období a 4 % počítajú so spomalením tempa rastu cien. So zmenami cien v nasledujúcich troch mesiacoch neuvažuje 65 % podnikov a iba 2 % respondentov očakávajú znižovanie cien.
Počet zamestnancov v stavebníctve by sa mal v najbližších troch mesiacoch naďalej zvyšovať, konjunkturálne saldo oproti aprílu vzrástlo o 4 percentuálne body. Zvýšenie očakáva 36 % respondentov vo všetkých veľkostných kategóriách a sú to najmä podniky vykonávajúce inžinierske stavby. So stabilizáciou zamestnanosti počíta 59 % podnikov.
Stavebná aktivita v nasledujúcich troch mesiacoch by sa mala podľa očakávaní respondentov mierne zvýšiť, konjunkturálne saldo vzrástlo o jeden bod na 27 bodov. Zvýšenú stavebnú aktivitu očakáva 68 % podnikov, nižšiu intenzitu predpokladajú 2 % a so stabilizáciou na súčasnej úrovni počíta 30 % podnikov.
Hodnotenie ekonomickej situácie podnikov v porovnaní s aprílom sa zhoršilo o 15 bodov a dosiahlo 7 percentuálnych bodov. Ako horšiu hodnotilo ekonomickú situáciu 6 % podnikov, 69 % zmeny vo vývoji nezaznamenalo a štvrtina podnikov hodnotila svoju situáciu ako lepšiu. Na základe objednávok majú firmy zabezpečenú prácu v priemere na sedem mesiacov. Najvyššiu zásobu práce majú podniky s počtom zamestnancov prevyšujúcich 500 osôb, ktoré majú zásobu práce na 8,4 mesiaca a podniky zabezpečujúce inžinierske stavby so zásobou práce na 9,1 mesiaca.