Banky už cítia vplyv výrazných opatrení štátu proti šíreniu koronavírusu. Obmedzili otváracie hodiny na štyri hodiny denne a poskytovanie nových úverov sa spomalilo.

Šírenie koronavírusu tak podľa všetkého výraznejšie spomalí zadlžovanie domácností. Neúspešne sa o to snažila Národná banka Slovenska (NBS), keď zavádzala niekoľko kôl zásahov, aby hypotekárnu horúčku ochladila. Nepodarilo sa jej to však podľa predstáv.
Len v januári banky a sporiteľne poskytli nové úvery na bývanie v objeme 1,18 miliardy eur, čo predstavovalo medziročný rast približne sedem percent. To všetko v situácii, keď od nového roka NBS zaviedla prísnejšie opatrenia na poskytovanie úverov, aby dlžníkom ostalo po zaplatení hypotéky viac peňazí ako v minulosti.
Čo nevyriešila NBS, vyriešil koronavírus. Hrozba jeho šírenia spôsobila, že ľudia ostávajú doma na OČR, dovolenke, prípadne pracujú z domu. Nechodia von, obchodné centrá fungujú v obmedzenom režime, a tak sa obmedzili aj osobné stretnutia s finančnými sprostredkovateľmi.
Napriek tomu, že cez internet je možné vybaviť v banke už takmer čokoľvek, hypotéka sa stále nezaobíde bez osobného kontaktu. Klient musí dokumenty podpísať osobne.
Ochladenie poskytovania úverov
"Záujem o hypotéky vzhľadom na aktuálnu neistotu dočasne poklesne, no nemyslíme si, že ľudia prestanú riešiť potrebu bývania, takže zo stredno- a dlhodobého hľadiska neočakávame zásadný pokles," tvrdí hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnáková.
Neistú situáciu potvrdzujú aj VÚB banka i ČSOB. "Klienti pri takej významnej investícii, ako je nehnuteľnosť a úver na jej zabezpečenie, pociťujú neistotu z ďalšieho vývoja," vysvetľuje dôvody ochladenia úverovania hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.