Všetky texty o novom koronavíruse budú na SME.sk odomknuté a prístupne pre každého, považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného.
Množstvo zamestnancov v súvislosti s opatreniami na spomalenie epidémie nového koronavírusu ostáva doma, hoci nemusia byť v karanténe a ani pre ich zamestnávateľa neplatí zákaz prevádzky, ako to je pri školách, väčšine obchodov a reštauráciách. Zastavenie výroby už ohlásili napríklad všetky štyri slovenské automobilky.
Takýchto zamestnancov chráni Zákonník práce, pričom zamestnávateľ má niekoľko možností, ako postupovať.

Okrem home officu či čerpania dovolenky môže firma nechať zamestnanca doma z dôvodu prekážky v práci. Takou je aj nútené zatvorenie prevádzok pre obavy zo šírenia nákazy.
„Zamestnancovi vtedy prináleží sto percent jeho priemernej mzdy, alebo najmenej 60 percent jeho priemernej mzdy, ak sa takto zamestnávateľ dohodol so zástupcami zamestnancov,“ vysvetľuje partner advokátskej kancelárie Havel & Partners Štěpán Štarha.
Na druhej strane, dohodári, ktorý ostali doma z dôvodu prekážky na strane zamestnávateľa, zo zákona nárok na náhradu mzdy nemajú.
Na 60 percent priemerného zárobku sa s odborármi dohodol napríklad slovenský Volkswagen.
Zákonník práce pozná aj nariadenú hromadnú dovolenku zo strany zamestnávateľa.
Nesmie však trvať dlhšie ako 14 dní, firma ju musí oznámiť zamestnancom aspoň dva týždne vopred. V mimoriadnych situáciach aj v kratšej lehote, no vtedy sa vyžaduje súhlas zamestnancov.