WASHINGTON. Počet Američanov, ktorí v uplynulom týždni požiadali o podporu v nezamestnanosti, prudko stúpol, oveľa viac, ako ekonómovia predpovedali.
Dosiahol pritom najvyššiu úroveň od septembra 2017.
Ekonómovia varujú, že ide len o prvý náznak toho, aký vplyv bude mať nový koronavírus na situáciu v ekonomike a na zamestnanosť v USA.
70 000 žiadostí za týždeň
Očakávajú, že počty nezamestnaných sa budú výrazne zvyšovať aj v nasledujúcich týždňoch.
Podľa najnovších údajov amerického ministerstva práce počet prvých žiadostí o podporu v nezamestnanosti v týždni do 14. marca vyskočil až o 70 000 na 281 000.
Ekonómovia však odhadovali, že sa zvýši oveľa menej, na 220 000 z 211 000 v predchádzajúcom týždni.
Na úroveň recesie spred desiatich rokov
Experti upozorňujú, že firmy iba začínajú oznamovať prepúšťanie súvisiace s novým koronavírusom, takže skutočné škody sa ešte len ukážu.
Medzi najťažšie zasiahnuté patria letecké spoločnosti, hotely, cestovné kancelárie, maloobchodníci a reštaurácie.
Ekonómovia varujú, že počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti čoskoro dosiahne úroveň, ktorú USA naposledy zaznamenali počas recesie v rokoch 2007 - 2009.

Na ilustráciu, počas predchádzajúcej krízy počet nových žiadostí kulminoval začiatkom roka 2009 na úrovni 655 000.
Štvortýždňový priemer počtu žiadostí, ktorý je lepším ukazovateľom situácie na trhu práce, pretože nepodlieha takým výkyvom ako týždenné údaje, sa medzitým zvýšil o 16 500 na 232 250.
Ministerstvo tiež uviedlo, že počet ľudí, ktorí poberali podporu aj po prvým týždni, sa za sedem dní do 7. marca udržal blízko úrovne 1,7 milióna.
Počas tzv. veľkej recesie pred vyše 10 rokmi však kulminoval na úrovni 6,6 milióna ľudí.
Analytici tvrdia, že ak by americké hospodárstvo zostalo pod veľkým tlakom dlhšie ako niekoľko mesiacov, recesia bude hlboká.