Hutnícke fabriky mali problémy už pred vypuknutím pandémie koronavírusu. Platilo to aj o spoločnosti OFZ, ktorá minulý rok zamestnávala na Orave 500 ľudí a v závere vlaňajška musela prepúšťať. Aktuálna situácia jej pozíciu na trhu ešte zhoršuje.
Na rozdiel od automobiliek nemôže výrobu odstaviť len tak zo dňa na deň. O aktuálnej situácii na trhu pre Index porozprával výkonný riaditeľ OFZ Branislav Klocok.
V rozhovore sa dočítate aj:
- Ako vníma situáciu jeden z najväčších zamestnávateľov v regióne.
- V čom sa cíti bezradný.
- V akom prípade hrozí podniku kolaps.
- Ako vníma riziko vzniku krízy.
Ako sa vás dotýkajú opatrenia, ktoré v súvislosti s koronavírusom zaviedla vláda?
Máme niekoľko oblastí, ktoré sú problematické. V prvom rade je to otázka pracovníkov. Všetci, ktorí môžu robiť z domu, aj robia. Ale my sme výrobná firma, operátori musia prísť do roboty, aby sme vyrábali to, čo máme.
V tomto smere sme zaviedli obmedzený (karanténny) režim, ale ten sa dá udržať maximálne týždeň, dva. Ten kto mohol, zobral si náhradné voľno či dočerpal dovolenku, ale už o týždeň môžeme mať problém. Chýbajú nám jasné inštrukcie od kompetentných, ako by sme mali postupovať.

Môžete uviesť príklad?
Naši pracovníci majú napríklad spoločné šatne a stretávajú sa tak pri príchode, ako aj odchode z práce. Nemáme ujasnený postup, v prípade, že jeden z nich bude mať pozitívny test na koronavírus.
Snažili sme sa dopátrať k tomu, ako by sme mali postupovať, ale k ničomu sme neprišli. Medializované riešenia, aké uplatňujú v týchto prípadoch strojárske a automotive firmy, sú u nás v hutníctve nepoužiteľné.
Rozhovory s lídrami biznisu
Prečítajte si aj ďalšie rozhovory s podnikateľmi a vrcholovými manažérmi o vplyve koronavírusu na podnikanie a ekonomiku
Vo vašom prípade by asi nemohlo dôjsť k úplnému zatvoreniu výroby.