SME

Letenkový gigant Kiwi.com: Čakáme bankroty aeroliniek (rozhovor)

Juraj Strieženec o vplyve koronavírusu na leteckú dopravu.

Finančný šéf spoločnosti Kiwi Juraj Strieženec (Zdroj: Kiwi)

Brnianska firma Kiwi.com, ktorá vznikla len v roku 2012, patrí medzi globálnych lídrov v hľadaní lacných leteniek. Vyrástla na vlne rastúceho turistického ruchu a na ponukách leteniek od nízkonákladoviek.

Má dvadsať pobočiek po celom svete, zamestnáva takmer tritisíc ľudí (od minulého roka má pobočku aj v Bratislave) a tržby na úrovni 1,1 miliardy eur. Prísne opatrenia proti šíreniu koronavírusu SARS-CoV-2 ju tvrdo zasiahli.

Finančný šéf spoločnosti Kiwi.com Juraj Strieženec, pôvodom zo Slovenska, tvrdí, že najbližší mesiac a pol bude predaj leteniek na nule. Oživenie leteckého priemyslu očakáva v lepšom prípade koncom mája.

Kríza si vyžiada bankroty leteckých spoločností, finančnú pomoc zo strany štátov a je podľa neho možné, že sa zmení aj štandard lietania.

Kiwi.com je jedným z najväčších vyhľadávačov leteniek. Ako vás zatiaľ zasiahol problém s koronavírusom?

Zasiahlo nás to úplne rovnako ako všetkých v leteckom priemysle. Momentálne ešte vidíme slabý predaj leteniek, ale posledný týždeň ide už len o jednosmerné letenky. Znamená to, že sa ľudia snažia dostať domov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Máte vo firme vypracované krízové scenáre, ako sa bude situácia v najbližšom období vyvíjať?

Denne vypracovávame 36 modelov podľa pravdepodobnosti. Tým, že väčšina svetových i európskych aeroliniek vypína svoje kapacity na najbližší mesiac a pol, naše predaje budú minimálne.

Momentálne tak pracujeme so scenárom, ktorý predpokladá, že trh sa postupne začne obnovovať na konci mája a začiatkom júna, ale nepôjde o plnú obnovu leteckej kapacity na letnú sezónu. Samozrejme, ako rýchlo bude obnova prebiehať, to nevieme presne.

Do mája sa bude diať čo?

Predpokladáme, že budeme predávať letenky blízko nuly.

Súvisiaci článok Ryanair i Lufthansa prudko padajú, aerolinky húfne rušia lety Čítajte 

Emirates v piatok na tri mesiace prerušil prevádzku aj na viedenskom letisku. Linka nebude premávať od 23. marca do 30. júna 2020. Prečo sa niektoré spoločnosti rozhodli reagovať až tak neskoro? Čakali na zlepšenie situácie?

Letecké spoločnosti si obvykle môžu byť isté, že si zachovajú odletové a pristávacie práva len vtedy, ak ich v predchádzajúcej sezóne využili na 80 percent. Letecké spoločnosti preto čakali na to, že Medzinárodné združenie leteckých dopravcov (IATA) rozhodne, že môžu oficiálne porušiť 80-percentnú časovú presnosť svojich liniek bez toho, aby stratili sloty na letiskách, čo je najväčší problém pre ich ďalšie fungovanie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V momente, keď o tom IATA rozhodla, sa už len čakalo na rozhodnutia aeroliniek, kedy jednotlivé linky začnú vypínať.

Zastavili sa predaje leteniek úplne alebo sú regióny, kde ešte prebiehajú?

My to vidíme podľa regiónov, na ktorých pôsobíme. Asi 60 percent predaja leteniek tvorí Európa, kde je prepad najciteľnejší. V regióne APEC (Ázia - Pacifik) sa efekt koronavírusu prejavil ešte vo februári. V USA zatiaľ lietajú vnútroštátne lety, ale čakáme, kedy sa vypnú aj tie.

Ťažko sa hovorí, v akých regiónoch to ešte fičí, pretože väčšinu teraz tvoria jednosmerné letenky. Lieta sa náhodne z rôznych smerov, pretože ľudia sa chcú dostať domov.

Reagovali na pandémiu aj ceny leteniek? Aký vývoj očakávate, ak bude nebo prázdne minimálne do konca mája? Aj po zrušení obmedzení bude zrejme panovať strach cestujúcich.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C6QKF na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu