BRATISLAVA. Situácia v odvetví cestovného ruchu je kritická. Upozornil na to Zväz cestovného ruchu SR, ktorý zároveň vyzval novú vládu, aby prijala okamžité opatrenia na zmiernenie negatívnych dosahov na odvetvie cestovného ruchu.
Zväz žiada vládu, aby bezodkladne prijala cielené a efektívne opatrenia. Za také považuje Zväz cestovného ruchu minimalizovanie platieb štátu pre zamestnávateľov v oblasti daní a odvodov s odkladným účinkom či zavedenie refundácie mzdových nákladov počas trvania opatrení na zamedzenie šírenia ochorenia.
Bezúročné pôžičky
Tiež by sa podľa zväzu mali zabezpečiť preklenovacie bezúročné pôžičky pre malé a stredné podniky s predĺženou dobou splatnosti na zabezpečenie likvidity.
Eliminovať by sa mala podľa Zväzu cestovného ruchu kontrolná činnosť orgánov a sankcie za nedodržanie lehôt a vybraných povinností zamestnávateľov, ktoré nesúvisia s dodržiavaním opatrení na zamedzenie šírenia nového koronavírusu.
"Tento týždeň je kritický pre množstvo zamestnávateľov v cestovnom ruchu. Predovšetkým však pre zamestnávateľov v ubytovacích a stravovacích zariadeniach. Mnohí z nás sa rozhodujú o tom, či dokážu toto krízové obdobie prekonať a budú pokračovať v podnikaní alebo ukončia svoju činnosť a začnú prepúšťať zamestnancov," priblížil prezident Zväzu cestovného ruchu Marek Harbuľák.
Rýchla a konkrétna pomoc
Rozhodnutie o budúcnosti cestovného ruchu na Slovensku môže podľa neho ovplyvniť vláda a parlament. "Ide o to, ako rýchlo dokážu prijať konkrétny a funkčný balík opatrení pre podnikateľov a zamestnávateľov," podotkol.

Zväz cestovného ruchu už pripomienkoval a poslal vlastné návrhy k prvým ekonomickým opatreniam na začiatku pandémie.
Zamestnávatelia v cestovnom ruchu zároveň vyvíjajú aj iné aktivity na zmiernenie negatívnych dosahov na ich podnikanie, napríklad dočasné pridelenie zamestnanca, ale aj iniciatívy, aby klienti nerušili pobyty a radšej zvolili zmenu termínu.
Malé firmy neprežijú bez zásahu štátu
Odvetvie cestovného ruchu tvoria predovšetkým malé a stredné zariadenia. Mnohé z nich sú podľa Harbuľáka rodinné firmy, ktoré nedokážu bez pomoci štátu čeliť kríze takéhoto rozsahu.
Cestovný ruch sa podľa neho prakticky zastavil, zakázané alebo výrazne obmedzené je poskytovanie všetkých služieb v tejto oblasti.
Svoju prácu tak nemôže vykonávať 160.000 zamestnancov v hoteloch, penziónoch, reštauráciách, kúpeľoch, akvaparkoch či lyžiarskych strediskách.
Zdôraznil, že tieto opatrenia negatívne pocítia aj dodávatelia, ktorí nemajú komu poskytovať svoje tovary a služby.
Predpokladá sa, že mimoriadna situácia môže trvať ešte niekoľko týždňov, možno aj mesiacov.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu