Pre epidémiu Covid-19 nemá Slovensko dosť rúšok a respirátorov a vláda sa ich už niekoľko týždňov snaží zohnať, kde sa dá. Zdravotnícky materiál je však pre pandémiu nedostatkovým tovarom všade - okrem Číny, ktorá je celosvetovo najväčším výrobcom zdravotníckeho materiálu a kde koronavírus ustupuje.
Na sociálnych sieťach blízkych extrémistickej ĽSNS aj Smeru sa už skloňuje, že Čína poskytuje Slovensku humanitárnu pomoc a že na rozdiel od Európskej únie krajine pomáha.
„Áno, aj my máme rúška od tej 'zlej komunistickej' Číny, do ktorej tu liberálni trolovia a americkí pudlíci roky kopú, že porušuje ľudské práva a demokraciu,“ napísal na svojom facebookovom profile poslanec za Smer Ľuboš Blaha.
Biznis a nie altruizmus
Čínske lietadlá však neprivážajú nijakú humanitárnu pomoc. Za zdravotnícky materiál platí Slovensko milióny eur.

Ukazujú to predražené nákupy cez sprostredkovateľské firmy Lacorp, A-testing a Green Day či miliónové objednávky ochranných pomôcok, ktoré robí ministerstvo vnútra cez zrýchlené rokovacie konania bez zverejnenia.
O materiál z Číny sa však bije celý svet. A objavili sa aj informácie o tom, že čínski obchodníci na začiatku roka skupovali v Česku rúška, respirátory a ochranné obleky. Podľa zistení týždenníka Respekt to mohlo byť s cieľom, aby ich spätne predali za vyššie sumy.
Skúška globálneho PR
Na začiatku epidémie urobil čínsky komunistický režim veľké chyby. Aj preto sa začal koronavírus nekontrolovateľne šíriť.
Prvý prípad ochorenia sa objavil už začiatkom decembra minulého roku. Čínsky režim to však najprv ututlával, 1. januára tohto roka dokonca úrady nariadili čínskym laboratóriám, aby prestali skúmať vzorky vírusu a tie, ktoré mali, zničili.
Teraz si Čína podľa českej analytičky Ivany Karáskovej posilňuje pole pôsobnosti a na pandémii si cvičí vlastné PR.