Trvalý euroval (oficiálne Európsky stabilizačný mechanizmus), známy tiež pod skratkou ESM, sa preslávil počas poslednej finančnej krízy. Zachraňovalo sa ním Grécko a problémové európske banky.
Dnes sa záchranný fond eurozóny opäť spomína v súvislosti s tým, ako ho využiť na sanáciu obrovských ekonomických strát, ktoré prinesú opatrenia súvisiace so šírením epidémie Covid-19.
Trvalý euroval (pred ním fungoval dočasný euroval) vznikol v roku 2013 a bol súčasťou druhej vlny balíka opatrení smerujúcich k ozdraveniu a pomoci členským štátom eurozóny vo finančných ťažkostiach s cieľom zabezpečiť stabilitu celej eurozóny.
Momentálne sa v ňom nachádza 410,1 miliardy eur.
Dohoda ešte nepadla

Podľa šéfa ESM Klausa Reglinga môžu krajiny eurozóny požiadať o pridelenie takzvanej špeciálnej úverovej linky ECCL (Enhanced Conditions Credit Line). To znamená o pôžičku v čase krízy do výšky dvoch percent HDP každého štátu. V prípade Slovenska teda do 1,92 miliardy eur.
Vo výnimočných prípadoch by úvery z eurovalu mohli prekročiť aj dve percentá HDP. V akých prípadoch to bude možné, zatiaľ nie je jasné. Výnimky na úvery nad dve percentá HDP sa zrejme budú poskytovať v závislosti od finančnej vyčerpanosti najviac poškodených krajín infikovaných krízou.