Pandémia ochorenia Covid-19 bude mať na globálnu ekonomiku horší vplyv než pád Lehman Brothers. Krach tejto investičnej banky v roku 2008 sa stal jedným zo symbolov štartu poslednej svetovej finančnej krízy.
Už teraz vieme, že padneme hlboko, ale nikto ešte nevie, kde sa nachádza dno. Negatívne je, že obe krízy sa nedajú úplne porovnať, a teda ani kopírovať opatrenia a chyby z minulosti.
Problémom je nedostatočná skúsenosť. Moderný globalizovaný svet sa ešte nestretol s epidémiou s takým rozsiahlym dosahom, ako je to v prípade nového koronavírusu.
Krízový scenár bez skúsenosti
Porovnávať súčasnú situáciu s rokom 2008 je komplikované. Počas finančnej krízy normálne fungoval sektor služieb, aerolínie lietali. Zamrzlo však financovanie spotrebiteľov bankami i financovanie na medzibankovom trhu. Následne sa kríza odrazila na trhu práce, keď veľa firiem skrachovalo.

Súčasná situácia je odlišná, pretože šírenie nákazy zasiahlo celý svet. Vlády musia chrániť verejné zdravie, ktoré je prioritné, zháňať zdravotné pomôcky a zároveň riešiť ekonomiku, ktorá sa vypla. V hre nie je len zdravie, ale aj živobytie bežných ľudí, ktorí musia splácať hypotéky a živiť rodinu. Ide o kombináciu krízového scenára, ktorý nemá obdobu.
Krízu nespôsobili ekonomické dôvody, pretože svetová ekonomika bežala naplno. Vyvolal ju faktor „čiernej labute“, s ktorým nikto nepočítal.
Navyše, na Slovensko prichádzala pandémia v čase predvolebnej kampane, a preto sa jej nevenovala dostatočná pozornosť.
Keď sa epidémia rozšírila v Číne, európsky a americký trh si užívali blaženosť. Investori na akciových trhoch zaznamenávali extrémne nárasty, no dnes počítajú straty, keďže svetové trhy odpísali 30 percent hodnoty.