Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Európsky parlament na mimoriadnom plenárnom zasadnutí vo štvrtok schválil tri kľúčové návrhy v rámci koordinovanej reakcie Európskej únie v boji proti pandémii nového koronavírusu.
Opatrenia majú pomôcť jednotlivcom a podnikom vysporiadať sa s aktuálnou krízou a s jej následkami, poslanci ich schválili v skrátenom konaní cez takzvaný naliehavý postup.
Nová investičná iniciatíva
Ako agentúru SITA v piatok informoval Európsky parlament v tlačovej správe, stalo sa tak menej ako dva týždne po tom, ako legislatívne návrhy predložila Európska komisia.

Nová investičná iniciatíva v reakcii na koronavírus umožní urýchlene presmerovať 37 miliárd eur z fondov Európskej únie k občanom, regiónom a krajinám, ktoré sú najviac postihnuté pandémiou.
"Tieto prostriedky by mali byť použité na podporu systémov zdravotnej starostlivosti, malých a stredných podnikov, pracovných trhov a ďalších zraniteľných odvetví hospodárstva členských štátov," uviedla tlačová atašé Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku Soňa Mellak.
Ďalším opatrením proti dopadom koronavírusu je rozšírenie pôsobnosti Fondu solidarity EÚ na krízové situácie v oblasti verejného zdravia. Členským štátom postihnutým pandémiou to umožní požiadať o finančnú pomoc z celkového balíka, ktorý na tento rok predstavuje sumu 800 miliónov eur.
"Zoznam oprávnených operácií bude rozšírený tak, aby zahŕňal podporu v prípade závažného ohrozenia verejného zdravia, vrátane lekárskej pomoci, a opatrenia zamerané na prevenciu, monitorovanie alebo kontrolu šírenia chorôb," priblížila Mellak.
Zastavia lety duchov
Platnosť pravidla o strate letiskových prevádzkových intervalov (slotov) bude pozastavená. Leteckým spoločnostiam budú môcť počas pandémie zastaviť tzv. lety duchov, pri ktorých sú lietadlá takmer alebo úplne bez cestujúcich, a to bez hrozby straty ich prevádzkových intervalov v nasledujúcej sezóne.
"Platnosť pravidla use it or lose it, teda využi letiskový prevádzkový interval alebo oň príď, bude pozastavená počas celej letnej sezóny, od 29. marca do 24. októbra," dodala Mellak.
Slot, čiže blokový čas, umožňuje pohyb lietadla na letisku alebo vo vzduchu. Letecké sloty koordinujú letiská, sú vydávané na letiskách s veľkým počtom príletov a odletov a na menších letiskách v čase, keď sú najviac vyťažené.
"Funguje to tak, že ak je na letisku veľa lietadiel, sú prideľované odletové a príletové sloty, ktorých sa treba držať. Letiskový slot vlastne udáva povolenie k pohybu na koordinovanom letisku a počíta sa od začiatku rolovania po dráhe," uvádza portál click2claim.sk.
Slot úzko súvisí s kapacitou vzdušného priestoru a vydáva sa preto, aby nebol preplnený, reguluje sa tak počet lietadiel vo vzduchu.
Schválené nariadenia Európskeho parlamentu musí ešte formálne odobriť aj Rada (ministrov) EÚ. Legislatívne zmeny následne vstúpia do platnosti po ich zverejnení v Úradnom vestníku EÚ v priebehu niekoľkých dní.
Slovenskí europoslanci: Teraz je to na Slovensku
Štvrtkové plenárne zasadnutie europarlamentu ukázalo, ako rýchlo vie EÚ v čase krízy pracovať, zhodujú sa slovenskí europoslanci Miriam Lexmann (KDH/EPP), Robert Hajšel (nom. Smer/S&D) a Michal Šimečka (PS/Renew).
Podľa nich je už teraz na Slovensku, ako dokáže zúžitkovať uvoľnené prostriedky.
„Včerajšie plenárne zasadnutie ukázalo, že Európsky parlament vie pracovať efektívne aj na diaľku, zrýchlene a elektronicky prijať aj vážne rozhodnutia,“ povedala Lexmann s tým, že v krízovej situácii je nevyhnutné hľadať nové riešenia, akými bolo štvrtkové hlasovanie europoslancov z domu.
Podľa nej mohla EÚ začať koordinovať krízu spôsobenú koronavírusom skôr, no pripomína, že v prípade zdravotníctva majú hlavnú úlohu členské štáty.
„Urýchlené presmerovanie 37 miliárd z fondov EÚ k občanom, regiónom a krajinám najviac postihnutým pandémiou, ako aj rozšírenie pôsobnosti Fondu solidarity EÚ aj na krízy v oblasti verejného zdravia v celkovom balíku až do výšky 800 miliónov eur je výrazný krok, ktorý potvrdzuje dôležitosť európskeho spoločenstva v ťažkých chvíľach,“ dodala.
Šimečka si tiež myslí, že EÚ nebola na pandémiu takého rozmeru pripravená, no podľa neho už pracuje naplno.
„V tejto kritickej chvíli je dôležité, aby Európska únia využila svoje zdroje na spoločný nákup zdravotníckeho materiálu, ako sú pľúcne ventilátory, ktorých je v EÚ aj na Slovensku nedostatok. Keď ich obstaráme spoločne, bude to omnoho lacnejšie, než keby si členské štáty konkurovali na svetovom trhu,“ myslí si Šimečka.
Zdôrazňuje, že rola EÚ bude rozhodujúca pri znovuoživení ekonomiky a pomoci všetkým, ktorí kvôli koronavírusu prídu o príjem a prácu. „To nemáme šancu zvládnuť každý samostatne, potrebujeme spoločný európsky záchranný plán, keďže ide o stámiliardy eur. Ideálnym riešením je využiť euroval alebo spoločný európsky dlhopis,” uviedol.
Podľa Hajšela si EÚ prešla už viacerými krízami, no súčasná ekonomická, sociálna a humanitná kríza vyvolaná koronavírusom si vyžaduje bezprecedentné kroky a rýchle konanie.
„Všetky opatrenia, ktoré sme na včerajšom výnimočnom plenárnom zasadnutí schválili, sú veľmi potrebné, ale mali prísť aspoň o niekoľko týždňov skôr. Vládam členských štátov sme rozviazali ruky, dúfam, že to pocítia aj ľudia,“ povedal s tým, že teraz už bude na slovenskej vláde ako naloží s uvoľnenými prostriedkami.
Europoslanec ale pripomenul, že nariadenia boli prijaté v rekordne skrátenom čase a celý štandardný legislatívny proces EÚ je v tejto situácii maximálne skrátený a zefektívnený.
„Takmer jednohlasný výsledok našich včerajších hlasovaní znamená, že Európska únia pomôže nielen štátom, regiónom, zdravotníckym systémom, malým a stredným podnikom a podnikateľom, ale hlavne občanom. Slovensko, jeho podniky a občania, môžu dostať až 2,5 miliardy eur,“ dodal s tým, že pre EÚ v tejto situácii vzniká veľký priestor na koordináciu výskumu v medicíne, skúšanie účinného lieku a uľahčenie jeho cesty ku každému pacientovi.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?