Prvé štatistiky nezamestnanosti, ktoré zverejnilo Nórsko či Spojené štáty, sú desivé. V priebehu niekoľkých dní sa na úrady práce dostali státisíce ľudí.
Podobný scenár môže čakať aj Slovensko. Vláda musí preto urobiť všetko preto, aby presvedčila firmy, aby do konca mesiaca nehlásili masívne prepúšťanie. Ekonomika stojí, firmy zaznamenávajú straty a na úrady práce sa môžu v priebehu najbližších dní dostať tisícky Slovákov.
Expert na zamestnanosť a sociálnu oblasť Progresívneho Slovenska Michal Páleník tvrdí, že ohrozenou skupinou sú opatrovateľky, ktoré pracujú v zahraničí, prípadne Slováci pracujúci vo fabrikách v Nemecku alebo vo Veľkej Británii.

Národná banka Slovenska odhaduje nárast počtu nezamestnaných od 75- do 130-tisíc. Vidíte to podobne?
Sme malá otvorená ekonomika a to bude mať vplyv na nezamestnanosť. Nemusíme hovoriť len o automobilkách. Stačí sa pozrieť na skupinu opatrovateliek, ktoré robia v Rakúsku alebo v Nemecku. Len ich je 40- až 50-tisíc, mnohé ostali doma a nepracujú.
Obrovskú časť tvoria aj ľudia, ktorí dlhodobo pracujú v zahraničí a už sa vrátili alebo sa ešte len vrátia na Slovensko. Ide o celkovo 350- až 400-tisíc ľudí, ktorí môžu vytvoriť veľký sociálny problém. Dúfam, že majú dostatočne veľké finančné rezervy.
To nerátame zamestnancov, ktorí ostali doma v dôsledku zatvorených fabrík na Slovensku a ohrozené sú mnohé firmy a živnostníci. Hovoríme teda o skupine niekoľkých stoviek tisíc ľudí, preto nová vláda musí prijať účinné opatrenia.
Veríte po rýchlom raste nezamestnanosti v následné opätovné prijímanie zamestnancov do pracovných pomerov, keď sa obmedzenia uvoľnia? Hovorí sa, že ekonomika, ktorú sme poznali, sa zmení.