Banky musia podnikať obozretne, aby chránili peniaze ostatných klientov, preto sprísňujú poskytovanie nových úverov.
Opatrenia sa najviac dotýkajú podnikateľov a živnostníkov a ľudí pracujúcich v najviac ohrozených odvetviach, ako sú cestovný ruch a gastronómia.
Postoj bánk je logický. Živnostníci a ľudia s príjmami zo zahraničia sú v momentálnej ekonomickej situácii priveľmi rizikoví a banky v ich prípade musia podstupovať obrovské riziko. Preto musia v najhoršom prípade dočasne pozastaviť ich úverovanie, tvrdí v rozhovore finančný analytik OVB Allfinanz MARIÁN BÚLIK.
Prečo časť bánk pristupuje k obmedzeniu úverovania pre niektorých klientov?
Banky si vždy preverujú bonitu klienta, teda jeho schopnosť splácať. Ak majú pochybnosti o tom, či dlžník bude schopný riadne splácať svoje podlžnosti, napríklad preto, že príde o prácu, tak je ich ochota poskytnúť dlžníkovi úver omnoho nižšia.
Banky sa jednoducho snažia znížiť riziko toho, že úver nebude splácaný, a preto si takýmto sprísnením poskytovania úverov v podstate viac vyberajú, komu poskytnúť úver a v akej výške.

Ako to ovplyvní napríklad opatrovateľku, ktorá pracuje v Rakúsku?
Niektorí žiadatelia sa k niektorým skupinám úverov vôbec nedostanú. Týka sa to napríklad spomínanej opatrovateľky pracujúcej v Česku alebo v Rakúsku, prípadne živnostníka pracujúceho v susednej Českej republike.
Nedostane napríklad v niektorých bankách ani spotrebný úver, prípadne hypotekárny úver len do výšky maximálne 60 percent hodnoty nehnuteľnosti.