V rozhovore sa dočítate
- Koľko je nezamestnaných aktuálne v Nórsku
- Aké opatrenia prijala tamojšia vláda, aby nakopla ekonomiku
- Aká najväčšia skupina zamestnancov stratila prácu
- Ako nórska vláda rieši daňové povinnosti firiem a ako pristúpila k živnostníkom
V Nórsku sa už ekonomická kríza, spustená pandémiou nového koronavírusu, prejavila. Miera nezamestnanosti v severskej krajine stúpla vzrástla najprudšie od hospodárskej krízy v 30. rokoch minulého storočia, dosiahla 10,9 percenta.
Marianna Melcerová žije v Nórsku už 11 rokov. Pracuje vo finančnej oblasti a venuje sa daniam. V rozhovore pre INDEX vysvetľuje, aké opatrenia prijala tamojšia vláda, aby pomohla podnikateľom, ktorí museli zavrieť svoje firmy a fabriky.
Nórsko má podobný počet obyvateľov ako Slovensko. Ako zvláda šírenie nákazy?
Prvý prípad bol v Nórsku zaznamenaný koncom februára. Bola ňou pacientka s cestovnou anamnézou z Číny. Udialo sa to počas zimných prázdnin, mnohí ľudia boli odcestovaní na lyžovačkách po celej Európe.
Očakávala sa vlna nakazených, ktorí sa vracali z Talianska, nakoniec sa viac ako päťsto prípadov viaže k rakúskym Alpám. Tam sa desiatky Nórov nakazili v jednom konkrétnom bare v lyžiarskom centre Ischgl. K 29. marcu sme mali 4217 nakazených a 25 úmrtí a otestovaných bolo do piatku približne 85-tisíc ľudí.

Reagovala nórska vláda promptne?
Opatrenia platia celoplošne od 12. marca a kto mohol, začal pracovať z domu. Tam to bolo aj v našej firme. K tomu mi pribudlo vyučovanie z domu pre dcéru, ktorá má 14 rokov. Snažíme sa správať podľa nariadení a odporúčaní, obmedzujeme návštevu obchodov a potraviny si objednávame cez internet. Na turistiku chodíme v čase a na miesta, kde je menej ľudí.
Na obmedzenia už reagovala nezamestnanosť. Na nórskych úradoch práce bolo ešte pred troma týždňami registrovaných 65-tisíc nezamestnaných, no minulý týždeň to bolo už takmer 300-tisíc.
Prudký náraz evidencie žiadateľov na takzvaný NAV, teda úrad práce, priamo súvisí s opatreniami a uzatvorením mnohých prevádzok. Koncom minulého týždňa bolo zaevidovaných vyše 260-tisíc žiadosti viazaných k takzvanému permittering a ďalšie budú určite pribúdať v súvislosti s nižším dopytom po službách a tovaroch.
Čo je permittering?
Nórsky pracovný zákon okrem pojmu nezamestnaný operuje práve s pojmom permitering, čo je dočasné uvoľnenie zamestnanca, pričom pracovný pomer naďalej trvá.
Táto situácia nastáva v situácii, keď zamestnávateľ z nejakého závažného dôvodu nemá pre zamestnanca prácu. Napríklad pre nízky dopyt, alebo nútené uzatvorenie prevádzky ako v tomto prípade.
Ide ale len o dočasný stav. Za normálnych okolností je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi túto skutočnosť 14 dni pred uvoľnením z práce a týchto 14 dní mu aj vyplácať mzdu.
Čo keď permittering trvá dlhšie?