BRATISLAVA. Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska protestuje proti prístupu štátu.
Ministerstvo vnútra okresným úradom na konci marca oznámilo, že v súčasnosti nedokáže v plnej výške pokryť lesníkom náhrady za škody spôsobené živočíchmi a rovnako aj náhrady za obmedzenie bežného obhospodarovania na lesných pozemkoch.
Ide o bezpečnosť aj zastavenie lykožrúta
Lesníkov zároveň vyzvalo, aby v činnosti pokračovali aj bez finančného krytia. V tlačovej správe o tom informoval predseda Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska Milan Ovseník.
„Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov ostro protestuje proti tomuto postupu štátu, vážne ohrozujúcemu bezpečnosť a zdravie ľudí v horských oblastiach, kde sa nezabezpečujú adekvátne krízové manažmenty na zabránenie šírenia lykožrútového moru,“ uvádza v stanovisku.
Lesníci nerozumejú tomu, že im štát nedokáže zabezpečiť finančné kompenzácie v plnej výške.
V Českej republike v stredu 31. marca vláda oznámila, že v dôsledku znižovania cien dreva navýši kompenzácie lesníkom na 2,8 miliardy českých korún.
Podľa Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov je na Slovensku badať presne opačný prístup a nariadenia zo strany Štátnej ochrany prírody týkajúce sa ochrany vtáčich území napomáhajú šíreniu moru lykožrúta.
Aktuálne je v lesoch na Slovensku popadaných približne milión metrov kubických kalamitného dreva. Práve kalamitné drevo predstavuje živnú pôdu pre lykožrúta, ktorý môže následne napadnúť aj zdravé stromy a ohroziť tak celkové zdravie lesov.
Popadané drevo na veľkej ploche
Popadané drevo by podľa lesníkov zabralo plochu približne takú veľkú, ako predstavuje 1 500 futbalových ihrísk.
V prípade nezasahovania môže podľa lesníkov vzniknutá situácia ohrozovať bezpečnosť a zdravie ľudí.
Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov zastupuje vlastníkov súkromných a spoločenstevných lesov na Slovensku. Organizácia spája viac ako 3-tisíc mikropodnikov, ktoré vykonávajú lesné hospodárstva na približne 750-tisíc hektárov lesov vo vidieckych regiónoch Slovenska.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?