Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Po prijatí hygienického nariadenia Úradu verejného zdravotníctva SR z 29. marca 2020 nie sú prevádzkovatelia očných optík schopní dodržiavať aktuálne platné hygienické požiadavky štátu.
Prevádzky optík by tak podľa prezidenta Optickej únie Slovenska Pavla Moravca mali ostať zatvorené.
"Od samého začiatku vyhlásenia karantény ešte 16. marca 2020 Optická únia Slovenska iniciuje na všetkých úradoch, aby boli prevádzky očných optík jednoznačne zavreté. V súčasnej dobe nie sme schopní v očných optikách dodržať hygienické režimy tak, aby sme zamedzili šíreniu nákazy COVID-19," konštatoval Pavel Moravec.
Voľba každej optiky
Prezident Optickej únie Slovenska osobne ešte minulý týždeň adresoval list s výzvou na prevádzkovateľov očných optík, aby boli ich prevádzky aj po povolení otvorenia vládou naďalej zatvorené.
"Svoje remeslo vykonávam seriózne a záleží mi na zdraví mojich zákazníkov a samozrejme aj zamestnancov, teda skutočne som nechal naše očné optiky zatvorené. Žiaľ, mám informácie o našich kolegoch, ktorí aj napriek tomu, že nemajú dostatočné ochranné pomôcky, svoje predajne otvorili a realizujú svoju prax. To je ale ich voľba," pokračoval Moravec.
S ochranným rúškom okuliare nesedia
Očné optiky nie je v súčasnej dobe možné prevádzkovať ani podľa majiteľa očných optík IMOOPTIK Petra Imricha. Ten svoje stanovisko uverejnil na sociálnej sieti.

"Každý z nás má zabezpečiť ochranu proti šíreniu koronavírusu. Predávať okuliare v tejto dobe za podmienky dodržiavať zásady hygieny a boja proti koronavírusu je nezrealizovateľné," uviedol Peter Imrich.
"Vždy pri predaji dochádza medzi očným optikom a zákazníkom ku kontaktu s tvárou - oči, uši, nos, čo sa považuje za vysoko infekčné miesta vzhľadom na momentálnu situáciu šírenia koronavírusu. S ochranným rúškom okuliare nesedia na tvári zákazníka a rosia sa. Centrovať a merať parametre na vyhotovenie okuliarov nie je možné. Okuliare takto vyhotovené budú z hľadiska technického zlé. Keďže dať dole ochranné rúško nie je prípustné, výber rámov v očnej optike je ďalším veľkým problémom," ozrejmil Imrich.
Zdĺhavá dezinfekcia rámov
Ak si jeden človek podľa Petra Imricha vyskúša len 15 okuliarových rámov, tak dezinfekcia týchto okuliarov zaberie minimálne ďalších 30 minút.
"To si prakticky neviem predstaviť. K tomu prispieva aj nedostupnosť dezinfekčných prostriedkov. Meranie zraku je podľa môjho názoru tiež nerealizovateľné. Jedna aj druhá strana by musela približne 30 minút byť v strehu a správať sa 100 percent zodpovedne. Riziko prenosu je obrovské, každý rozumný človek nebude podstupovať takéto riziko pri tejto situácii. Preto ľudom nemôžeme dať ani možnosť týmto smerom rozmýšľať."
"A ako s opravami okuliarov? Je pochopiteľné, že ľudia potrebujú opraviť okuliare. Je to však opäť ten istý obrovský hygienický a bezpečnostný problém, ako sa efektívne chrániť pred šírením vírusu a ako zabezpečiť to, aby aj personál očnej optiky náhodou neuvedomelo nešíril vírus ďalej. Robiť opravy v gumených rukaviciach je nerealizovateľné," dodal Imrich.
Zisk alebo bezpečnosť
Imrich tiež apeluje na prevádzkovateľov optík, aby zvážili otvorenie/zatvorenie prevádzok.
"Každý odborník v tomto obore mi dá za pravdu. Samozrejme siete optík, ktorých majitelia a manažéri hľadia len na zisk budú proti. Títo manažéri však nikdy nestáli na prevádzke očnej optiky, nevykonávali odbornú činnosť a neboli v prvej línii."
"Žiadam Vás o nariadenie o celoplošnom zatvorení očných optik z hľadiska zabezpečenia hygieny a bezpečnosti zdravia proti šíreniu koronavírusu. Vydržme možno aj niekoľko týždňov a potom opäť, bez rizika obnovme bežný život," uzavrel Peter Imrich.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?