Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky
NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Analýzy za milión, parkovanie v cene domu. Rezervy nakupovali čudne už skôr

Pozreli sme sa na ďalšie zmluvy.

Bývalý šéf Správy štátnych hmotných rezerv Kajetán Kičura.Bývalý šéf Správy štátnych hmotných rezerv Kajetán Kičura. (Zdroj: TASR)

Autorky pracujú v Nadácii Zastavme korupciu

Štátne hmotné rezervy sa zviditeľnili najmä nákupom predražených rúšok od čerstvo založených firiem a lukratívnymi nehnuteľnosťami v rodine ich bývalého šéfa. Bližší pohľad na to, ako táto inštitúcia v uplynulých rokoch obstarávala ukazuje, že míňala štedré sumy nielen na bezpečnosť štátu a naplnenie svojich skladov, ale aj na vlastný chod.

Nadácia Zastavme korupciu

Napríklad vlani uzatvorila rámcovú zmluvu na takmer milión eur. Za to mala štyri roky dostávať poradenstvo od konzultačnej spoločnosti najmä v súvislosti so zmenou klímy.

Skryť Vypnúť reklamu

Rok predtým si zas nechali na ústredí za takmer 180-tisíc rozšíriť parkovisko. Od firmy, ktorá je rodinne prepojená aj na ďalších uchádzačov úspešných v tendroch Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR).

Analýza klímy, ale bez korony

Minulý rok v lete podpísali štátne hmotné rezervy takmer miliónovú rámcovú zmluvu (vrátane DPH) s firmou Stengl consulting. Spoločnosť je známa vo verejnom sektore, svoje služby poskytuje aj iným úradom. No v porovnaní s predošlými zákazkami v rádovo tisíckach eur sa táto zmluva určite vymyká. Najmä pokiaľ ide o finančný objem. Peniaze na konzultácie mali smerovať z eurofondov.

Podľa zmluvy boli predmetom analýz najmä zmeny klímy. ,,Ich dôsledky sa prejavujú v mnohých oblastiach a zahŕňajú široké spektrum javov od zmien v prírodnom prostredí, v sídelnej štruktúre, na zdraví obyvateľstva, ...,“ opisuje zmluva.

Skryť Vypnúť reklamu

Následne mali na základe analýz štátne rezervy vyhodnotiť potravinovú a energetickú bezpečnosť krajiny.

Firma doteraz štátnej inštitúcií na jej objednávku dodala od vlaňajška dve analýzy, dokopy za takmer 280-tisíc eur. Na otázku, či zahŕňali aj tému koronavírusu, riaditeľ Stengl consulting odpovedal odmietavo: ,,Nie, touto témou sme sa špecificky nezaoberali, keďže doteraz nebola predmetom zadania ani objednávok od Správy štátnych hmotných rezerv“.

Doplnil, že ich práca bola identifikovať najmä riziká a pripravenosť štátu v súvislosti s povodňami, snehovými kalamitami či suchom. Analyzujú aj pandémiu chrípky. Nie však ochorenie Covid-19.

Práve v súvislosti s neskorým a nedostatočným objednávaním zdravotníckych pomôcok skončil v úrade doterajší dlhoročný šéf rezerv Kajetán Kičura. Obhajoval sa aj tým, že rýchly nástup Covid-19 nemohol predpokladať.

Skryť Vypnúť reklamu

Štátne hmotné rezervy cez svoju hovorkyňu Natáliu Petríkovú k zmluve uviedli, že konzultačné služby sa viažu na projekty ,,Efektívne štátne hmotné rezervy pre bezpečnosť obyvateľstva SR" a „Modelovanie vývoja mimoriadnych udalostí a riadenie" a nie sú previazané na zdravotnícky materiál a proces verejného obstarávania, ktorý súvisí s pandémiou Covid-19.

Pre úplnosť treba dodať, že štátna inštitúcia tak významnú zmluvu na štyri roky vyhlásila len pár dní pred Vianocami 2018, po ktorých nasleduje niekoľkotýždňové dovolenkové obdobie.

V tomto období je všeobecne sledovanie verejne vyhlásených zákaziek firmami utlmené.

Právne služby od štátnej tajomníčky

Na právne služby si SŠHR zazmluvnila advokátsku kanceláriu Winton, ktorá patrí súčasnej štátnej tajomníčke na doprave Kataríne Brunckovej. Celková hodnota zmluvy bola 17 988 eur, ceny za služby sú primerané bratislavskému priemeru. O zakázku sa nesúťažilo, Winton ju získal tak, že sa urobil jednoduchý prieskum trhu.

Skryť Vypnúť reklamu

Vo zverejnených faktúrach je jedna za tritisíc eur z júna minulého roka.

K. Bruncková vraví, že to je všetko, čo Winton od štátnych rezerv inkasoval. K čomu poskytoval Winton právne rady, bližšie neuviedla s vysvetlením, že ako advokát má voči klientovi povinnosť mlčanlivosti.

Krátko po kauze s rúškami sa Winton so štátnymi rezervami dohodol na ukončení zmluvy. Podľa Brunckovej to súviselo s jej súčasnou funkciou.

,,Bezprostredne s menovaním som totiž požiadala Slovenskú advokátsku komoru o okamžité pozastavenie výkonu advokátskej činnosti, keďže sa jej počas trvania výkonu verejnej funkcie nemôžem a nebudem venovať,” uviedla pre Nadáciu.

Parkovanie za cenu domu

Štátne rezervy ale realizovali aj niekoľko na prvý pohľad zaujímavých súťaží súvisiacich so stavebnými prácami. Pred dvomi rokmi sa rozhodli rozšíriť parkovisko pred svojou centrálou. Tá sídli v blízkosti hlavnej železničnej stanice v Bratislave.

Skryť Vypnúť reklamu

Dodávateľ zákazky MSJ group bol vybraný metódou takzvaného priameho zadania, čo je menej transparentná forma obstarávania. Neprebehne pri nej bežná súťaž, ale verejná inštitúcia osloví vytipované firmy a z nich vyberie najlepšiu ponuku. Je to možné len pri dodržaní hranice ceny a v mimoriadnych situáciách.

Majú právo používať voľnejšie pravidlá pre obstarávanie a pri vyšších limitoch súm, ako iné verejné inštitúcie. Ale vždy treba posudzovať, či nákup súvisí s ich hlavnou činnosťou, napríklad zabezpečením obilia či rúšok, a tým pádom sa na to mohli vzťahovať tie voľnejšie podmienky alebo nie.

Miroslav Cák, AGM partners

V tomto prípade síce bol cenový limit splnený, keď sa rekonštrukcia bez DPH len tesne vošla do limitu 150-tisíc eur. No v zmluve sa nič o urýchlených stavebných prácach kvôli mimoriadnej situácii nehovorí.

Rezervy si v tomto prípade vyberali z troch ponúk. A čo za sumu, za ktorú sa dá kúpiť rovno dom s pozemkom, štátna inštitúcia žiadala a dostala? Úpravu terénu plastovou zatrávňovacou dlažbou, odvodnenie a rekonštrukciu oplotenia. ,,Vjazd a výjazd z parkoviska sa ponechal v pôvodnej polohe,“ opísala hovorkyňa rezerv Petríková.

Skryť Vypnúť reklamu

Na víťaznej firme je zaujímavé, že mala zjavne sympatie štátnych rezerv. Zakaždým získala nejakú stavebnú zákazku aj v predošlých rokoch. A často opäť spomínaným priamym zadaním, bez riadnej súťaže. Dokopy od roku 2014 išlo o zákazky za pol milióna eur.

Miroslav Cák z advokátskej kancelárie AGM Partners, ktorý sa zameriava na verejné obstarávanie, upozorňuje, že u štátnych hmotných rezerv platí voľnejší režim pre mnohé zákazky z oblasti obrany a bezpečnosti, ako napríklad pri ministerstve obrany.

,,Majú právo používať voľnejšie pravidlá pre obstarávanie a pri vyšších limitoch súm, ako iné verejné inštitúcie,“ vysvetľuje Cák. Ale upozorňuje, že vždy treba posudzovať, či nákup súvisí s ich hlavnou činnosťou, napríklad zabezpečením obilia či rúšok, a tým pádom sa na to mohli vzťahovať voľnejšie podmienky alebo nie.

Skryť Vypnúť reklamu

V prípade rozšírenia parkoviska či pri oprave havárie na betónovej komunikácii v areáli skladu, ktorej stav sa mohol zhoršovať niekoľko rokov, dôvod na voľnejšie obstarávanie nevidí. ,,Pre zodpovedné vyhodnotenie by bolo ale potrebné podrobne zákazky preštudovať a napríklad vyhodnotiť kalkulácie cien stavebných prác.“

Firmy z rodiny

Zaujímavosťou je, že zástupcovia firmy pochádzajú z malej obce blízko poľských hraníc, z regiónu Kičurovho bydliska. No firma sídli od začiatku v hlavnom meste. A práve od roku 2014, odkedy sa firme začalo u rezerv dariť, sa z dovtedy takmer neaktívnej spoločnosti vyšvihla až do miliónových tržieb.

Rodina Jančovcov, ktorí firmu ovládajú, mala donedávna ešte ďalšiu firmu úspešnú v tendroch pre štátne rezervy. Aj tá za niekoľko zákaziek inkasovala spolu státisíce eur. Išlo o Oravskú stavebno-cestnú spoločnosť. Priamym zadaním dostala napríklad za úlohu odstrániť haváriu v obilnom sile Breziny-Podzámčok za takmer 250-tisíc eur.

Skryť Vypnúť reklamu

Poslednú zákazku dostala táto ďalšia firma od rezerv v roku 2016, no už nasledujúci rok v lete sa rozhodla svoju činnosť utlmiť a presťahovať sa na známy ,,cintorín“ firiem s daňovými dlhmi v Modre.

Na rovnakej adrese v osamotenej chatke na okraji Modry totiž podľa zistení zavraždeného novinára Jána Kuciaka skončila aj jedna z Bašternákových firiem, cez ktorú previedol niekoľko svojich nehnuteľností.

Ale aj firma HF Steel brata expremiéra Roberta Fica, ktorá je známa z nevyplatenia svojich subdodávateľov pri stavbe rýchlostnej cesty okolo Nitry.

Ani tu však príbeh firmy pôvodne patriaca Jančovcom nekončí. Firma s tendrami od štátnych rezerv sa síce presťahovala do Modry, ale oficiálne stále nezanikla. Zlúčila sa s ďalšou spoločnosťou a tá s ďalšou, až skončila v bratislavskej firme Eurotransfer, ktorej daňové dlhy aktuálne podľa zoznamu Finančnej správy dosahujú takmer 16 miliónov eur.

Skryť Vypnúť reklamu

Nadácia oslovila aj firmu MSJ group s otázkami, v akom vzťahuje je rodina Jančovcov ku Kičurovi, čo hovoria na voľnejšie podmienky súťaží, ktorých sa u štátnych rezerv zúčastnili ako aj prečo utlmili aktivitu svojej firmy Oravská stavebno-cestnú spoločnosť. Na otázky nereagovali a neodpovedal ani samotný Kičura.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie z ekonomiky

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 4. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 5. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 7. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 8. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 9. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 10. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 1. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 2. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 4. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 6. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 7. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 8. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 9. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 10. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 1. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 19 872
 2. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 14 876
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 14 787
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 669
 5. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 12 223
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 452
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 357
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 11 055
 9. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 662
 10. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 391
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Nadácia Zastavme korupciu

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 1 312 nových prípadov koronavírusu (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 45 155. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 165 obetí.

Testovanie na nový koronavírus.
Dnes píše Nataša Holinová

Sme jednotky. A nuly

Pri tlačovkách nepretržite schytáva občan, ktorý by milerád zabojoval proti šíreniu hnusoby.

Nataša Holinová
V piatok sa na Slovensku urobilo v súvislosti s ochorením Covid - 19 šestnásť pitiev.
Cynická obluda

Kotleba môže všetko

Keď sa novinári pýtali polície, ako budú riešiť porušenie nariadení Kotlebom, odpoveď bola, že nijako.

Neprehliadnite tiež

Opustené budovy

Na východe boli gigantom. Padli, keď podnik predali Čechom

Roky sa snaží nájsť nového majiteľa.

Snímka z pekárne Medea z roku 2004.
Hornádska ulica v Krompachoch v piatok 10. apríla.
Eseročky musia daňové priznania podať elektronicky, papierové tlačivá daniari už akceptovať nebudú. Živnostníkov online dane čakajú v lete.
Ilustračné foto.