BRATISLAVA. V rámci opatrení na zmiernenie vplyvov pandémie na ekonomiku schválili vláda a parlament minulý týždeň niekoľko opatrení. Týkajú sa najmä živnostníkov a malých a stredných podnikov, zamerané sú prioritne na zabránenie masovému prepúšťaniu.
Vláda napríklad schválila príspevok na udržanie pracovného miesta či príspevok pri poklese tržieb, ale aj odklad daňového priznania.
Súčasťou prvého balíka pomoci boli aj zmeny týkajúce sa platenia zdravotných a sociálnych odvodov. Kto bude potrebovať, môže si ich na niekoľko mesiacov odložiť. Koho sa to týka a čo to v praxi znamená?
Index prináša odpovede na najčastejšie otázky.
Odpovedáme na tieto otázky
- Koho sa odklad odvodov týka?
- Akých odvodov sa odklad týka?
- Môže si odvody odložiť aj zamestnanec?
- O koľko si môžem odvody odložiť najviac?
- Ako požiadam o odloženie platenia odvodov?
- Ako preukážem pokles príjmu či obratu?
- Ovplyvní odklad sociálnych odvodov v budúcnosti nemocenské či dôchodok?
- Ovplyvní odklad nejaké povinnosti v budúcnosti, napríklad výpočet odvodov na ďalší rok?
- Ako si odložím platenie zdravotných odvodov?
- Odkedy môžem o odklad žiadať?
- Môžem sa ocitnúť v zozname dlžníkov na zdravotnom poistení a ovplyvní to poskytnutie zdravotnej starostlivosti?
1. Koho sa odklad odvodov týka?
Cieľom opatrenia je najmä pomôcť podnikateľom a zamestnávateľom zvládnuť ekonomické problémy súvisiace s pandémiou, preto je určené primárne pre povinne poistené samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) a firmy so zamestnancami.

Znamená to, že všetci tí, čo zamestnávajú alebo podnikajú napríklad na živnosť a sú povinní platiť si odvody, môžu ich zaplatenie odložiť.
Podmienkou je pokles čistého obratu alebo príjmu z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti najmenej o 40 percent v dôsledku mimoriadnej situácie.