Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Zavedenie zálohového systému jednorazových obalov sa posunie.
Upravia sa tiež niektoré lehoty pri konaniach pri posudzovaní vplyvov na životné prostredie.
Zálohovanie sa posúva, Sólymos je proti
Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky v utorok schválili návrh zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v pôsobnosti ministerstva životného prostredia v súvislosti s ochorením COVID-19.
Zákon prerokovali v skrátenom legislatívnom konaní.
Zavedenie zálohovania jednorazových obalov sa tak posunie na rok 2023. Zmenu navrhol envirorezort s tým, že zabezpečenie riadneho procesu výberu správcu je časovo náročné.
Bývalý minister životného prostredia László Sólymos považuje odloženie zálohovania PET fliaš za unáhlený krok. Exminister na sociálnej sieti uviedol, že rozumie, že v dobe šírenia nového koronavírusu sa všetky procesy výrazne spomaľujú.
Pripomína, že súčasný minister Ján Budaj (OĽaNO) a súčasní koaliční poslanci zálohovanie kritizovali. "Mám obavy, aby nebol len zámienkou na úplné zrušenie zálohovania," napísal Sólymos na sociálnej sieti.
Podľa Sólymosa je nešťastné, ak jeden z prvých krokov nového ministra, ešte pred zverejnením programového vyhlásenia vlády, je odsúvanie zálohovania, ktoré malo začať fungovať až v roku 2022.
Posunú viacero termínov
V súvislosti so zamedzením šíreniu nového koronavírusu sa pozastaví aj plynutie lehôt, počas ktorých sa majú dotknuté subjekty vyjadriť v konaniach pri posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Verejné úkony budú realizované až po zrušení mimoriadnej situácie.

V konaniach, v ktorých sa vyžaduje prerokovanie alebo konzultácie, alebo ich žiada účastník, sa vykonajú písomne v listinnej alebo elektronickej podobe. Príslušný orgán upovedomí účastníkov konania o lehote, kedy možno podať pripomienky.
Obec celú dokumentáciu zverejní na úradnej tabuli a na svojom webe. Nahliadnuť do nej bude možné, len ak obec nemôže zverejniť celý jej rozsah. Obec informuje, kde a kedy do nej možno nahliadnuť. Zároveň bude všetka dokumentácia zverejnená v informačnom systéme posudzovania vplyvov na životné prostredie.
Zmeny sa dotknú aj ďalších lehôt v oblasti životného prostredia. Žiadatelia budú môcť požiadať o podporu z Environmentálneho fondu do 15. decembra 2020. Posunie sa aj termín zverejňovania špecifikácií na webe fondu do 31. augusta 2020.
Záverečné správy s výpočtom množstiev podzemných vôd a geotermálnej energie budú ministerstvu odovzdané do 30. júna 2021. Povolenia na odber podzemných vôd budú tiež zosúladené so zákonom do 31. decembra 2021.
Rovnako sa pozastavia termíny v súvislosti so zisťovaním rozsahu nezákonne umiestneného odpadu. Povodňové škody a súhrnné správy o priebehu povodní sa budú vyhodnocovať a zasielať po zrušení mimoriadnej situácie. Pozastaví sa aj plynutie lehôt, v ktorých je okresný súd povinný uskutočniť verejné zasadnutie na prerokovanie návrhu.
Parlament odobril aj ďalšie zmeny:
- Obecné i krajské zastupiteľstvá budú môcť zasadať počas krízovej situácie aj prostredníctvom videokonferencie. Vo výnimočných prípadoch budú môcť zastupiteľstvá obcí hlasovať formou per rollam.
- Policajti, hasiči a záchranári budú mať nárok na služobné platené voľno v čase mimoriadnej situácie v súvislosti s ochorením COVID-19, a to v prípade potreby celodennej starostlivosti o dieťa či zverenú osobu.
- Obmedzí sa prijímanie žiadostí o vydanie občianskeho preukazu, napríklad pri neplatných či nesprávnych údajoch. Občianske preukazy, ktorých platnosť sa skončí počas krízovej situácie, budú platiť na určitú dobu aj po jej skončení. Obmedzí sa tiež prijímanie žiadostí o vydanie cestovného pasu. Platí to i pre zastupiteľské úrady Slovenskej republiky v zahraničí. Predĺži sa aj platnosť dokladov o zdravotnej a psychickej spôsobilosti a vodičských preukazov.