Autor je bývalý splnomocnenec vlády SR pre decentralizáciu štátu
Všetka pozornosť sa v súčasnosti logicky upiera na zdravie občanov, na opatrenia ako stlmiť zdravotné dôsledky pandémie. Paralelne však prebieha aj výmena názorov čo je viac: zdravie alebo ekonomika?
Nech už budú dôsledky pandémie akékoľvek, nič to nemení na potrebe zásadnej zmeny spravovania štátu. Nielen kvôli súčasnému stavu, ale aj preto, lebo pandémia urýchli transformáciu spoločnosti.
Je na mieste položiť si otázku, ako sa máme ďalej samospravovať a pritom zohľadniť demografické, technologické a priestorové zmeny, ale aj klimatickú zmenu, ktorá môže priniesť do Európy ďalšie „pandémie“.
Zmena spravovania štátu

Je sympatické, ak minister financií už pri prvých stretnutiach s predstaviteľmi samosprávy deklaruje potrebu zmien vo financovaní územnej samosprávy.
Nový systém financovania, väčšia zodpovednosť pri používaní verejných zdrojov a zmena finančného vyrovnávania regionálnych disparít je jedným z kľúčov úspešnej budúcnosti.
Prispeje aj k novej definícii regionálnej politiku štátu, ktorá dnes vlastne neexistuje a ktorej súčasťou musí byť aj nové vymedzenie regiónov. Vyššie územné celky regiónmi nie sú, sú to len správne okrsky miestnej štátnej správy s nezmyselnými hranicami.