V rozhovore sa dočítate:
- Prečo sa trhy správajú stádovito
- Čo spôsobilo oživenie akciových trhov a prečo ešte nebude trvalé
- Aké stratégie využíva pri investovaní
- Aké firmy majú potenciál na rast a ktorým hrozí úpadok
- Odkiaľ čerpá detailné informácie o firmách
Portfóliový manažér Peter Bálint už dvadsať rokov obchoduje na finančných trhoch, zameriava sa na alternatívne investičné stratégie a riadenie hedžových fondov. Tvrdí, že akciové trhy sú stále zradné, a očakáva, že súčasná kríza bude dvojnásobne horšia ako v roku 2008.
Prišla by ekonomická recesia aj bez koronavírusu?
Áno, korona bola len spúšťačom. Odhaduje sa, že momentálne sa nezamestnanosť v USA pohybuje na úrovni 13 percent a že by mohla atakovať až 30 percent.
Kde ste videli predpoklady na recesiu?

V septembri a októbri minulého roka som očakával, že plytká recesia by mohla doraziť už v prvom štvrťroku 2020. Naťahovať cyklus ekonomiky nie je možné donekonečna a aj samotná ekonomika má svoju kapacitu. Zatiaľ čo zisky firiem stagnovali, prípadne dokonca klesali, zvyšoval sa pomer ceny akcie k zisku firmy (ide o takzvané P/E ratio, teda investori boli ochotní platiť za akciu viac aj pri klesajúcom zisku firmy, pozn. red.).
Vírus nemohol nikto predpokladať, no faktom je, že marže amerických firiem boli už dlhšie tlačené nadol. Bolo len otázkou času, kedy firmy začnú optimalizovať a znižovať počty zamestnancov. Vysoká zamestnanosť tlačila na rast miezd, ale samotná americká ekonomika už v poslednom kvartáli minulého roka zaznamenala nulový rast.
Ako si teda vysvetľujete, prečo ešte vo februári boli akciové trhy na maximách?