Záujem o poistenie bytoviek po tragédii v Prešove rastie. Ako funguje poistenie bytových domov a kto je zaň zodpovedný vysvetľuje PETER PLÁVALA, konateľ správcovskej spoločnosti VSD.
Majú vlastníci bytov v bytovom dome záujem o poistenie bytovky alebo ich treba o dôležitosti poistenia presviedčať?
Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že v poslednom čase rastie záujem vlastníkov o poistenie domov. Štatistiky poisťovní by to zrejme potvrdili. Ponuka poisťovní je dostatočne široká - od majetkového cez poistenie zodpovednosti za škodu až po poistenie proti vandalizmu. Ak si vlastníci spoločne berú úver, napríklad na opravu spoločných častí domu, poistenie je jednou z podmienok pridelenia úveru.
Čo si zvyknú bytové domy poisťovať?
Správca poisťuje spoločné časti a zariadenia domu, ako sú základy domu, strechy, povaly, podkrovia, schodiská, pivnice. Dokonca vedľajšie stavby, ako ploty, garáže technické zariadenia, ako výťahy, prípojky inžinierskych sietí a podobne. Veľkou výhodou je, ak má bytový dom v poistke zahrnutú aj tzv. krížovú zodpovednosť, čiže zodpovednosť za škodu medzi vlastníkmi bytov. Sú to prípady, keď napríklad vlastník z horného poschodia vytopí spodných susedov, pretože mu praskla hadica na prívod vody do práčky - teda vinou technickej poruchy na zariadení. Správca vnútro bytov nepoisťuje.

Poistenie akých rizík býva v bytovkách pod vašou správou najčastejšie volené vlastníkmi jednotlivých bytov?
Najčastejšie ide o poistenie proti vandalizmu. Ale aj klasické poistenie objektu, už spomínaná krížová zodpovednosť, výťahy, rozbitie skla a tiež poistenie proti živelným udalostiam ako vietor, požiar, povodeň, búrky, víchrice a iné.
Aké máte skúsenosti - ako správca bytových domov - s výplatou poistného plnenia v prípade poistnej udalosti? Býva bezproblémové?
Závisí to, samozrejme, od poisťovne. Naša spoločnosť spolupracuje s dvomi poisťovňami. V komunikácii s vlastníkmi často opakujem, že ak má správca a vlastníci riadne stanovenú hodnotu domu, ak poctivo platí poistné, vtedy poisťovňa nemá prečo úhrady krátiť. Samozrejme, niekedy je kvalita aj na úkor vyššej ceny poistky, čo však nie je vždy pravidlom.

Kto má na starosti, aby poistná zmluva bola primeraná hodnote bytového domu a mala teda aj reálny zmysel v prípade poistnej udalosti?
Túto otázku riešime v dvoch rovinách. Prvou je, že poistný maklér nám musí každé dva roky zhodnotiť poistky pre jednotlivé domy. Využijeme pritom výhody, ktoré daný druh poistky za to obdobie ponúka a zahŕňame do nej aj nové možnosti. Druhou je skutočnosť, že ak ako správca zabezpečujeme veľkú obnovu domu, ihneď zhodnocujeme poistku a po dohode s maklérom ju upravíme podľa novej hodnoty objektu.
Ako prebieha výber poisťovne a jednotlivých druhov poistenia?
Tieto otázky riešime s poistným maklérom. Spoliehame sa na jeho skúsenosť a využívame pritom výhodné ponuky jednotlivých poisťovní.