Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRUSEL. Kolektívna odpoveď a reakcia Európskej únie na pandémiu nového koronavírusu je "najpôsobivejšia z celého sveta".
Uviedla to vo štvrtok predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová na úvod dvojdňového plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu.
Europoslanci vo štvrtok a piatok budú opätovne zasadať a hlasovať na diaľku prostredníctvom elektronických zariadení.
Von der Leyenová vo svojom vystúpení spresnila, že celková pomoc Únie a jej členských krajín predstavuje viac ako tri bilióny eur.
"Európa urobila za posledné štyri týždne viac, než urobila za prvé štyri roky po poslednej kríze," uviedla šéfka exekutívy Únie počas priameho prenosu v príhovore pre europoslancov.

Pripomenula, že ministri financií Únie minulý týždeň schválili opatrenia na zmiernenie negatívnych dosahov pandémie v hodnote 500 miliárd eur. Podľa jej slov je to "veľký krok správnym smerom".
K prijatým opatreniam patria úvery cez Európsky mechanizmus pre stabilitu (euroval), záruky na úvery od Európskej investičnej banky a schéma financovania programov čiastočnej nezamestnanosti v členských štátoch (kurzarbeit).
Európski ministri financií však z dôvodu neexistencie dohody o vydávaní spoločných dlhopisov nechali nevyriešenou otázku spoločného zdieľania dlhov.
Von der Leyenová zároveň dodala, že sú potrebné aj ďalšie opatrenia, a spresnila, že dlhodobý rozpočet Únie, na ktorom sa zatiaľ členské krajiny nedohodli, bude po koronakríze hlavnou "hybnou silou" hospodárskej obnovy.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?