BRATISLAVA. Tesne po veľkonočných sviatkoch slovenská vláda odhlasovala nové pravidlá čerpania pomoci pre podnikateľov a zamestnávateľov.
V prvej fáze totiž kabinet odsúhlasil príspevky, ktoré boli primárne určené najmä pre pre malé a stredné podniky či samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), teda živnostníkov, notárov či autorov.

Až následne sa pomoc rozšírila pre všetkých zamestnávateľov bez ohľadu na počet zamestnancov ako aj pre jednoosobové eseročky či ľudí pracujúcich na dohodu.
Čo znamená rozširovanie podmienok? Čo ak nikoho nezamestnávate? A čo ak zamestnávate, ale ste aj živnostník? Môžete žiadať o dva príspevky súbežne? INDEX na šiestich modelových prípadoch zhrnul, za akých podmienok a pre koho je štátna pomoc určená.
Modelové príklady
- 1. Zamestnávam a musel som zatvoriť prevádzku, lebo mi to nariadil štát. Čo ďalej?
- 2. Mám firmu a troch zamestnancov, musel som obmedziť podnikanie, nie však povinne zatvoriť prevádzku. Na čo mám nárok?
- 3. Som jednoosobová eseročka, mám nárok na príspevok?
- 4. Som živnostník a nikoho nezamestnávam. Ako mi štát pomôže?
- 5. Pracujem na dohodu, iný príjem nemám. Čo teraz?
- 6. Pozastavil som živnosť. Aký príspevok dostanem?
1. Zamestnávam a musel som zatvoriť prevádzku, lebo mi to nariadil štát. Čo ďalej?
Všetci zamestnávatelia, ktorí museli na základe opatrenia Úradu verejného zdravotníctva zatvoriť svoje prevádzky, majú nárok na príspevok od štátu.
Príspevok je určený na udržanie pracovného miesta a mal by pokryť náklady na mzdy zamestnancov. Požiadať oň môžu obchodné spoločnosti (eseročky, akciovky) aj SZČO, ktoré zamestnávajú. Je pritom jedno, koľko ľudí firma zamestnáva, či má jedného, troch alebo tisíc zamestnancov.
Spočiatku platilo, že jeden žiadateľ o príspevok si môže nárokovať najviac 800-tisíc eur v priebehu niekoľkých mesiacov, neskôr vláda tento limit zrušila.