Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Prevádzka v pevných a mobilných sieťach v členských štátoch Európskej únie sa počas pandémie nového koronavírusu zvýšila, nevyskytli sa však žiadne závažné problémy s preťažením sietí. Tvrdí to Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ), ktorý ako člen Orgánu európskych regulátorov elektronických komunikácií (BEREC) informuje o stave sieťovej prevádzky v únii.
"Aj keď v žiadnom členskom štáte Európskej únie neprišlo ku kolapsu, operátori v ôsmych štátoch Európskej únie zvýšili kapacitu svojej siete, aby sa dokázali vyrovnať s trvalým rastom sieťovej prevádzky," konštatuje regulačný úrad s tým, že dvanásť členských štátov únie vrátane Slovenska hlási, že v posledných týždňoch dochádza k stabilizácii sieťovej prevádzky. Naopak nárast prevádzky v sieťach pozorovali Slovinsko, Taliansko a Írsko.
Národný regulátor v Taliansku podľa úradu prijal prvý balík opatrení zameraných na riešenie nárastu spotreby služieb a prenosu v sieťach. Regulátor v Belgicku zase posudzoval súlad opatrení prijatých poskytovateľmi internetových služieb s Nariadením o sieťovej neutralite. V niektorých členských štátoch únie vrátane Slovenska časť operátorov urobila opatrenia v prospech používateľov služieb, napr. dočasné zvýšenie objemu mobilných dát bez ďalších poplatkov, poskytovanie prémiového TV obsahu bez príplatku, distribúciu užitočných informácií rôznymi informačnými kanálmi a umožnenie vykonania on-line platby za poskytnuté služby.
BEREC a Európska komisia vydali 19. marca 2020 spoločné vyhlásenie o tom, ako môžu telekomunikační operátori zvládnuť zvýšený dopyt po kapacite siete. BEREC pravidelne monitoruje situáciu v internetovom prenose v každom členskom štáte Európskej únie, aby bol schopný rýchlo reagovať na problémy s kapacitou sietí. Národní regulátori monitorujú situáciu a pravidelne zbierajú údaje od poskytovateľov internetových služieb a ostatných účastníkov trhu.
Orgán európskych operátorov a Európska komisia vyzvali občanov, aby zodpovedne využívali internet s nastaveniami, ktoré znižujú spotrebu dát. Poskytovateľov obsahu a aplikácií vyzvali, aby spolupracovali s poskytovateľmi telekomunikačných služieb a zvážili dočasné prispôsobenie priepustnosti streamovania videa. Niektorí z najväčších poskytovateľov obsahu, ako sú Netflix, YouTube, Amazon Prime a Facebook, zareagovali na situáciu a zaviedli v celej Európe opatrenia.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?