Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Vláda má jasný plán, ako ekonomiku postupne a krokovo otvárať.
Informovala o tom podpredsedníčka vlády SR pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) v relácii RTVS Sobotné dialógy, v ktorej diskutovala so svojim predchodcom Richardom Rašim (Smer).
Raši: Vláda vymýšľa už dávno vymyslené
"Máme pripravený jasný plán, ako ekonomiku otvárať, v spolupráci s epidemiológmi tak, aby to neohrozilo priebeh epidémie (nového koronavírusu - pozn. TASR) na Slovensku," uviedla Remišová s tým, že otvárať sa budú prevádzky, ktoré sú najmenej rizikové za prísnych hygienických pravidiel.
"Máme stanovené jasné kritériá, ktoré by mohli byť buď na základe veľkosti alebo regionálne," uviedla Remišová s tým, že o veľkých nákupných centrách neuvažujú.
Pri takto zatvorenej ekonomike to podľa Remišovej Slovensko nevydrží. "Bude potrebné ekonomiku krokovo a postupne otvárať," dodala.
Podľa Rašiho by slovenská vláda nemala vymýšľať niečo, čo už je vymyslené.
"Myslím si, že keby sme prebrali balík postupného ekonomického uvoľňovania tak, ako to pripravila napríklad Česká republika, alebo ako to robí Rakúsko, ktoré napríklad od pondelka uvoľnilo prevádzky do 400 štvorcových metrov, tak by sme sa vybrali určite správnym smerom," vysvetlil Raši.
Nezhodli sa ani na eurofondoch
Sociálna poisťovňa nedokáže urobiť jeden normálny dotazník a systém sa rúca. Taký je stav štátneho IT podľa Remišovej (Za ľudí).
Reagovala tak na kritiku Rašiho, ktorý naďalej trvá na výhodnosti dvoch eurofondových projektov z Úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu (ÚPVII), ktoré tento týždeň Remišová zrušila pre ich predraženosť.
"Momentálne Sociálna poisťovňa nevie urobiť jeden dotazník, kam by sa naťahali dáta zo štátnych registrov," kritizovala Remišová 12-ročné pôsobenie Rašiho na čele úradu. Do informatizácie sa podľa jej slov naliala jedna miliarda eur.
"A dnes sa tento systém v krízovej situácii nedá použiť. To isté slovensko.sk. Ak by sme zo slovensko.sk chceli posielať o 10 % údajov naviac, tak ten systém sa zrúti," dodala Remišová.
Remišová a Raši sa nezhodli ani na tom, koho pričinením sa veci okolo eurofondov pohli ďalej.
Raši tvrdí, že rokovania s Bruselom začal ešte on. "My sme tie rokovania začali, Brusel ich schválil, teda Komisia ponúkla aj celej Európe, aby sme tieto finančné prostriedky vedeli presúvať," uviedol Raši.
Ako však oponovala Remišová, na úrade po svojom predchodcovi nenašla pripravené "absolútne nič". Rokovania sa podľa jej slov začali až vtedy, keď na úrad prišla ona.
Ako dodal Raši, keby nebolo odborníkov, ktorí sú na úrade doteraz, tak by Remišová nemohla podpísať prvú výzvu a pripravovať druhú. "Úrad bol pripravený a s Bruselom sme komunikovali," uzavrel Raši.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?