Loading
...
Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRUSEL. Európska únia (EÚ) a jej členské štáty už zmobilizovali zhruba 3,4 bilióna eur na boj s koronakrízou, uviedla Európska komisia.
Ďalší minimálne 1 bilión eur bude potrebný na obnovu po kríze.
Vo štvrtok sa bude konať videosummit lídrov vlád a štátov EÚ. Dovtedy by malo byť jasnejšie, ako sa získajú ďalšie peniaze.
Nemecko odmieta spoločné dlhopisy
Diskusia okolo spoločných dlhopisov, takzvaných koronabondov, sa dostala do slepej uličky a zdá sa, že krajiny ako Nemecko a Holandsko s nimi v žiadnom prípade nebudú súhlasiť.
Európska komisia preto hľadá alternatívne riešenie, jednou z možností je tiež, že by samotná Komisia emitovala dlhopisy.
Zoznam doterajšej pomoci a stimulov zahŕňa národné programy, poskytnutie likvidity, prostriedky z aktuálneho rozpočtu EÚ rovnako ako program nákupov dlhopisov Európskej centrálnej banky (ECB).
Takisto je jeho súčasťou balík, na ktorom sa dohodla Euroskupina, v celkovej hodnote 540 miliárd eur, ktorý sa skladá z príspevkov na kurzarbeit programu Sure, úverov pre firmy zabezpečených Európskou investičnou bankou (EIB) a úverových liniek Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM).
Chýbajú detaily pre program obnovy
Nielen tvrdo zasiahnuté krajiny, ako Taliansko a Španielsko, tiež požadujú fond na obnovu (Recovery Fund), ktorý je už v princípe schválený. Euroskupina však ponechala dôležité detaily otvorené, vrátane objemu a financovania.
Európska komisia navrhuje, keďže koronabondy viacero štátov odmieta, že by sama emitovala dlhopisy zabezpečené rozpočtom EÚ.
"Pre obnovu potrebujeme po prvé spoločný nástroj, ktorý je po druhé dostatočne veľký, a po tretie bude rýchlo k dispozícii. Podľa môjho názoru by viacročný rozpočtový rámec EÚ mohol byť cestou, ako dosiahnuť tieto ciele," povedal pre Spiegel komisár EÚ pre hospodárstvo Paolo Gentiloni.
Von der Leyenová podporuje dlhopisy
Európska komisia považuje svoj dlhopisový model v rámci rozpočtu ako možný kompromis, keďže spoločné ručenie štátmi EÚ by bolo obmedzené.
Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová toto riešenie propaguje a snaží sa nájsť pre neho podporu pred nadchádzajúcim summitom.
V nedeľu večer podľa mediálnych správ telefonovala s talianskym premiérom Giuseppem Contem. Ten síce opakovane požadoval koronabondy, ale tiež povedal, že táto kríza vyžaduje úplne nový finančný nástroj.
"Nikto v tejto chvíli nenavrhuje emisiu dlhopisov na financovanie dlhov, ktoré vznikli počas uplynulých desiatich rokov. Potrebujeme však spoločný nástroj, aby sme mohli financovať obnovu," uviedol Gentiloni.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?