Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
SINGAPUR/WASHINGTON. Cena americkej ľahkej ropy WTI s májovým kontraktom sa po pondelkovom historickom prepade do mínusu vrátila v utorok späť do pozitívneho teritória.
Jej hodnota je však stále extrémne nízka, pohybuje sa okolo 1,50 USD za barel (159 litrov).
Cena WTI zaznamenala v pondelok nečakaný vývoj, keď sa prvýkrát v histórii dostala do negatívneho teritória. Pondelkové obchodovanie uzatvorila na úrovni -37,63 USD (-34,65 eura) za barel.
Dopyt po rope sa prepadáva a hlavné americké zásobníky v Cushingu (Oklahoma) sa rýchlo napĺňajú. To zasiahlo najmä ropu s májovým kontraktom, ktorý vyprší v utorok.

"To, čo sa udialo, je jasným dôkazom úplnej deštrukcie dopytu," povedal Michael McCarthy z maklérskej spoločnosti CMC Markets v Sydney.
"Nejde iba o vplyv na trhy s ropou. Toto je jasný dôkaz škôd v svetovej ekonomike," dodal s tým, že najnovší vývoj prudko zvýšil tlak na producentov ropy.
Cena WTI s májovým kontraktom dosiahla do 7.38 SELČ 1,42 USD za barel. V porovnaní s pondelkovou uzávierkou to znamená rast o 39,05 USD alebo 103,77 %.
Cena WTI s júnovým kontraktom, ktorý začína platiť od stredy 22. apríla, sa pohybuje okolo 22 USD za barel.
Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v júni dosiahla 25,29 USD/barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to znamená pokles o 0,28 USD alebo 1,10 %.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?